Eski grundig tv arızası

Başlatan Mucit23, 19 Aralık 2010, 19:30:13

Mucit23

Merhaba arkadaşlar.
Arkadaşlar Bende eski bir grundig marka tv var. Modeli yazmıyor ama galiba 52 ekran olması lazım. Biraz eski tahta kasalılardan(Tahminimce bende büyüktür). Tv ilk açıldığı zaman herhalde soğuk olduğundan görüntüde kayma, dalgalanma vs.. oluyor ama bi 5 10 dk sonra düzeliyor. Televizyoncuya sordum bana dediki bi enteğresi bozuk onu değiştirince düzelir dedi. Acaba arızalı olan enteğre ne olabilir.

floresan

kartta soğuk lehim olabilir. besleme kondansatörleri kapasite kaybetmiş olabilir.  entegre bozuk olduğunu zannetmiyorum ama bozuksada vertikal sürücü entegresidir.

RcALTIN

Sanırım aynı tvden bizde de mevcut ve ben kendimi bildim bileli soğuk ve nemli havalarda o tv açılmıyor, sürekli bir tetiklenmeye giriyor ancak bir türlü çalışmıyor; eğer bulunduğu ortamın ısısı arttırılırsada hiçbirşeyi yokmuş gibi düzeliyor...  Şuan o tv, köy evimizde bulunuyor ve son olarak arasıra görüntüsü ekranın ortasında 1cm yükseklikte bir çizgi olacak şekilde daralıyordu, ne sorunu var bilmiyorum ama bildiğim birşey varsa yaşının benim yaşımdan çok daha büyük olduğudur  :)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

Mucit23

Teşekkürler arkadaşlar.
En iyisi ben tvyi söküp karta sıcak hava tutayım soğum lehim arayayım.
RcALTIN
Aynen kardeş senin dediğin gibi tv bizimde köy evimizde eskinin tvlerinden işte açıkçası tamirciye getirmeye üşeniyorum. Çok ağır yerinden kalmıyor.