Recevier programı yazmak için kullanılan programlar

Başlatan gizemli77, 22 Aralık 2010, 01:59:51

gizemli77

Arkadaşlar, hepimizin evinde farklı markalarda uydu cihazları var. Hepimiz elimizde kumandayla cihazlarımızdan bize sunulan farklı farklı menülü cihazlardan kanalları izliyoruz. Sunulan menüler cihazdan cihaza farklılıklar göstermektedir. Cihazlarda kullanımı kolay  basit menüler olduğu gibi, anlaşılması ve alışılması  zor menülerde olmaktadır. Güncel yazılım desteği veren üretici kuruluşlar olduğu gibi demode olmuş ve yazılım desteği vermeyen markalı cihazlarda bulunmaktadır.  Cihazlarda aranan özellikleri dikkate alarak, kendimiz cihazlara menülerine yama programını yazabilirmiyiz?... Çünkü, bir cihaz düşünün silikon kartın entegresel  devreleri aynı, fakat başka markada üretimi gerçekleştiği için kullanılan menü programı farklı... H/W uygun farklı marka cihazın yazılımlarını attığın zaman ondada gayet iyi şekilde farklı marka menüsüyle cihaz çalışıyor. Örneğin; mevcut markalı bir cihazımız var. Farklı bir marka cihazın yazılımı emu şifrelerini çözüyor. Mevcut ve farklı cihazın h/w program versiyonları birbiriyle uyumlu. Farklı yazılımın programını Rs232 kablosu kullanarak mevcut cihazıma atıyorum. Şifreleri kanalları izliyorum. Ancak menüde sağladığı kolaylık yönüyle önceki yazılımlı menü gayet kullanışlı.Ama bu yüklenen bu yazılımda şifre çözüyor. Burada kendimize özgü menüyü programlayabilir miyiz... Anlatabildim mi bilmiyorum.

RcALTIN

Anlatımınız gayet açık ancak benim sorum: kim, neden böyle bir şey için uğraşır? Yanlış bilmiyorsam receiverlar tam olarak güçlü mikrodenetleyicileriyle tuner kontrolü yapıp, OSD(On Screen Display) tekniğiyle tunerinden aldığı görüntü üzerine kullanıcıyla bir arayüz oluşturuyor, teorik olarak çok basit işlesede, bu yazılımı ortaya çıkartmak kapsamlı bir proje çalışmasını gerektirir ve keyfi olarak bir can sıkıntısıyla kimsenin bu külfet altına gireceğini sanmam. Yama konusuna gelirsek bu nasıl yapılıyor tam olarak bilmiyorum ancak, büyük ihtimalle yazılmış programların "reverse engineering" metoduyla "dissamble" edilmiş halleri üzerinde büyük uğraşlar sonucu bir kısım/bölüm düzenlemeleri yapılıyordur, öyle düşünüyorum ki yapılmak istenilen değişikliğe göre o yazılımı "yamamak" yeniden yazmaktan daha da uğraş ve zaman kaybına neden olabilir. Hal böyle olunca, bu işi yapmak için değecek bir amacı olmalı ve  benim için bu amaç "şifreli kanalları izlemek", "özgün menü düzeni" v.s olunca, her ne kadar konu hakkında bilgim-tecrübem yoksa da buna değmez derim; "yok arkadaş ben 1 yılımı ayırırım, oturup 2 yıllık ömrü kalmış bu cihaza da sıfırdan yazılım yaparım" diyene de kolay gelsin der geçerim...  :)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

gizemli77

Alıntı yapılan: RcALTIN - 22 Aralık 2010, 03:38:12
Anlatımınız gayet açık ancak benim sorum: kim, neden böyle bir şey için uğraşır? Yanlış bilmiyorsam receiverlar tam olarak güçlü mikrodenetleyicileriyle tuner kontrolü yapıp, OSD(On Screen Display) tekniğiyle tunerinden aldığı görüntü üzerine kullanıcıyla bir arayüz oluşturuyor, teorik olarak çok basit işlesede, bu yazılımı ortaya çıkartmak kapsamlı bir proje çalışmasını gerektirir ve keyfi olarak bir can sıkıntısıyla kimsenin bu külfet altına gireceğini sanmam. Yama konusuna gelirsek bu nasıl yapılıyor tam olarak bilmiyorum ancak, büyük ihtimalle yazılmış programların "reverse engineering" metoduyla "dissamble" edilmiş halleri üzerinde büyük uğraşlar sonucu bir kısım/bölüm düzenlemeleri yapılıyordur, öyle düşünüyorum ki yapılmak istenilen değişikliğe göre o yazılımı "yamamak" yeniden yazmaktan daha da uğraş ve zaman kaybına neden olabilir. Hal böyle olunca, bu işi yapmak için değecek bir amacı olmalı ve  benim için bu amaç "şifreli kanalları izlemek", "özgün menü düzeni" v.s olunca, her ne kadar konu hakkında bilgim-tecrübem yoksa da buna değmez derim; "yok arkadaş ben 1 yılımı ayırırım, oturup 2 yıllık ömrü kalmış bu cihaza da sıfırdan yazılım yaparım" diyene de kolay gelsin der geçerim...  :)

Tüm elektronik cihazlarda ve markalarda olduğu gibi uydu cihazları hangi marka ve kalitedede üretilirse üretilsin(İster demode olsun, ister yeni olsun)  bir temel mantık üzerinden üretilmektedir. Bu temel mantığa uzun yıllar bağlı kalınmakta, nesilden nesile geldiği noktadan devam edilmektedir. Yani değişim aniden olmamaktadır. Orjinalleri ve taklitleride aynı mantık üzerinden patente bağlı olarak üretilmektedir.  Yani "reverse engineering" metoduyla "dissamble" yapılmaktadır. Tabiki bu temel mantığa ulaşmak uzun yıllar süren kapsamlı ar-ge  çalışmalarıyla ve sermayeye bağlı olmaktadır. Bunu eğitilmiş beyin gücü, sermaye ve ekip olmadan bireysel olarak yapmak mümkün değildir. Ama bu ortamda yapılmış basit programlarla mümkün olabilir mi diye işin uzmanlarına danışalım dedik!!!!... Ama insanımızdaki anlayışı hazır yemek olduğu için(sadece kullanıcı olarak) mevcut olan birşeyi(mantıklı bir temel oluşturmuş önermeleri) geliştirme ve ileriye götürme fikri genel anlamda yoktur. Varsada belli sermaye gruplarına hizmet etmektedir. Cevabıma genel anlamda cevap verdiğin için teşekkürler...

RcALTIN

Alıntı yapılan: gizemli77 - 22 Aralık 2010, 23:39:09
Alıntı yapılan: RcALTIN - 22 Aralık 2010, 03:38:12

Tüm elektronik cihazlarda ve markalarda olduğu gibi uydu cihazları hangi marka ve kalitedede üretilirse üretilsin(İster demode olsun, ister yeni olsun)  bir temel mantık üzerinden üretilmektedir. Bu temel mantığa uzun yıllar bağlı kalınmakta, nesilden nesile geldiği noktadan devam edilmektedir. Yani değişim aniden olmamaktadır. Orjinalleri ve taklitleride aynı mantık üzerinden patente bağlı olarak üretilmektedir.  Yani "reverse engineering" metoduyla "dissamble" yapılmaktadır. Tabiki bu temel mantığa ulaşmak uzun yıllar süren kapsamlı ar-ge  çalışmalarıyla ve sermayeye bağlı olmaktadır. Bunu eğitilmiş beyin gücü, sermaye ve ekip olmadan bireysel olarak yapmak mümkün değildir. Ama bu ortamda yapılmış basit programlarla mümkün olabilir mi diye işin uzmanlarına danışalım dedik!!!!... Ama insanımızdaki anlayışı hazır yemek olduğu için(sadece kullanıcı olarak) mevcut olan birşeyi(mantıklı bir temel oluşturmuş önermeleri) geliştirme ve ileriye götürme fikri genel anlamda yoktur. Varsada belli sermaye gruplarına hizmet etmektedir. Cevabıma genel anlamda cevap verdiğin için teşekkürler...

Geliştirmek, ileriye götürmek? Open source bir yazılımdan mı bahsediyoruz yoksa... Her neyse, KOLAY GELSİN!
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: gizemli77 - 22 Aralık 2010, 23:39:09
Kulaktan dolma bilgilerle haraket eden, cahil birisiniz. Elektronik konusunda hiç bir bilginizin olmadığı çok açık belli oluyor. Yazılım konusunda ise elektroniktekinden bile cahilsiniz. Bu yazdıklarınızın elle tutulur hiç bir tarafı yok. Başka yerde bu zihni sinir projenizden bahsetmeyin. Bahsederseniz birde oralarda rezil olursunuz. Tabi konuştuğunuz adamlarda cahil ise, "vaybe adama bak ne zeki" gibi cümlerleri sizi mest edebilir :) ..
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

tepe

Burada kendimize özgü menüyü programlayabilir miyiz.?
Sorunuz Bu ise, cevap ;Kullandığınız cihazın işlemcisi önemli. Bazı işlemcilerde bu mümkün.Mesela Sti7101.
Bu konuda aşağıdaki Linklerde detaylı bilgi mevcut.
Buradan;http://www.uydukurdu.com/forum/showthread.php/full_hd_sti_7101_yumatu_dreambox_yazilimi-182432.html  ve
buradan;http://www.uydukurdu.com/forum/showthread.php/yumatu_full_hd_sti_7101_windows_la_direk_linux_yazilimi_atma-184842.html
Saygılar