Otobüs Durağı Projem (Otobüsüm şimdi nerde)

Başlatan B55, 22 Aralık 2010, 02:14:56

B55

Bu bir proje olduğu için daha prototip bir düzen planladım, planımdaki  durak okuyucu mesela barkod ile otobüs numarası okutulacak ve veritabanına aktarılacak excel olabilir ve excel'e düşen bilgi led ekrana yazı olarak düşecek, veya led ışıklı bir haritaya ışık olarak harita üzerinde yanıp sönen bir nokta daha iyi olur. ne dersiniz.   hemen yardım lütfen.

aeki

proje üretmen güzel ama daha küçük bir işle başlayabilirsin.

chaoss

Toparaladığın bilgileri paylaşırsan daha iyi yardımcı olabiliriz, örneğin barkod okuma bunun gibi projelerde genelde  RFID sistem kullanılır...
\\\In Tolerance Be like the Sea/ // Hz. Mevlana

erkan614

daha iyi bir sistem araç takip sistemidir. onu kopyalarsan daha rahat edersin
gps+gprs ile otobüsün bulunduğuyeri durakta bulunan elektronik haritaya aktarabilirsin

B55

erkan arkadaşım önerin için teşekkür ederim de bunu nasıl yapıcam gps teki bilgiyi haritaya aktarma meslesini ?

ArGeMaNiA

Amaç bir probleme çözüm mü bulmak yoksa proje bazlı eğitim mi?

Eğer eğitimse masraftan kaçınmaya gerek yok ne kadar çok şeyle uğraşırsanız o kadar çok tecrübe kazanırsınız(acizane böyle düşünüyorum)

Yok bir probleme çözüm ise uygulanan bir yöntem ses dosyalarının sıra ile mikrodenetleyiciye gömülmesi

ve her durağa gelişte görevli tarafından oynatılması şeklinde...
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

t2

istanbul b.blediyesi duraklara saçma sapan aletler koydu. söktü. bunlardan kimbilir ne paralar götürdüler.   otobüs geldi geliyor falanca yerde gibi yazılar vardı sonra baktım hep arızada duruyor. zaten o yazıya da inanacak değiliz yalan yanlış gösteriyor.  toppaş efendi parayı nereye sıvayacağını şaşırmış

otobüsün içine sürekli bir şeyler konuyor ekran lcd sök tak. daha önce otobüslerde de kayan yazı gibibir şey vardı 3-5 sene durdu. halkın parasını çarçur ediyorlar.

kim istiyor bu saçmalıkları?  vatandaş mı? hayır. akbilde bilette indirim yapsın daha iyi. amaç halka hizmet olsa öyle yapar.

B55

Alıntı yapılan: t2 - 22 Aralık 2010, 12:25:06
istanbul b.blediyesi duraklara saçma sapan aletler koydu. söktü. bunlardan kimbilir ne paralar götürdüler.   otobüs geldi geliyor falanca yerde gibi yazılar vardı sonra baktım hep arızada duruyor. zaten o yazıya da inanacak değiliz yalan yanlış gösteriyor.  toppaş efendi parayı nereye sıvayacağını şaşırmış

otobüsün içine sürekli bir şeyler konuyor ekran lcd sök tak. daha önce otobüslerde de kayan yazı gibibir şey vardı 3-5 sene durdu. halkın parasını çarçur ediyorlar.

kim istiyor bu saçmalıkları?  vatandaş mı? hayır. akbilde bilette indirim yapsın daha iyi. amaç halka hizmet olsa öyle yapar.

söylediklerinde haklısın t2 katılıyorum. Benimki proje çalışması arkadaşlar ama temellendirmem ve fiziksel bişeyler sunmam lazım onun için önce şunu al sonra böyle şöyle yap falan diye fikir sunmanızı istiyorum Gps veya RFID konularından veya mikroişlemci ile neler yapabileceğimi kestiremiyorum.

şef112

moskovadaki halk otobüslerindeki dediğiniz gibi gprs sistemi araç durağa  geldiği zaman kadın sesli anons yapıyor sistem çok güzel i.e.t.t otobüslerindeki gibi kayan yazı yok durakları gösteren
ELEKTRONİK CİDDİ BİR İŞTİR,HOBİ OLAMAZ

kudretuzuner

Merhaba
Konuya oldukça yabancıyım ama analiz edersem şöyle diyebilirim.Herhangi bir otobüsün durağa yaklaşmasını algılamak ile otobüsün nerede olduğunu algılamak arasında çok fark var.İkinci olarak o duraktan geçen değişik hatlı otobüs olduğunu varsayarsak o da ayrı bir parametredir.Üçüncüsü bineceğiniz otobüs o hattan henüz geçmiş olabilir ve de siz o otobüsü kaçırmış olacağınızdan diğer alternatif hatlı otobüsü beklemek gibi.Sonuç olarak arkadaşın da önerdiği gibi gps ile ayrı kimlikli otobüsü menüden seçip veya otomatik olarak taranan bir program ile hangi hatlı otobüsün nerede olduğunu otomatik olarak gösterilmesi bence en idealidir.Tabii bu yazdıklarım benim beklemekte olduğum duraktan gidilecek olan istikamete doğru giden tüm hatları kapsayan bir otobüs hat  tablosu olmalı.
Amatör

drmp

Mucit23

Almanyada her durakta 64x64 matrix ekranlardan var. Orada kaç numaralı otobüsün nerde olduğunu değilde bulunduğumuz durağa kaç dk sonra geleceğini gösteriyor. Tramvaylar içinde öyle. Zaten ikiside aynı duraktan yolcu alıp indiriyorlar. Otobüs veya tramvayın gelmesine 1 dk kala ekranda gelmekte olan otobüsün numarası yanıp sönmeye başlıyor. Ve dikkatimi çekmişti toleransı çok az. Yani otobüsün numarası ekranda yanıp sçönmeye başladığı zaman hemen kavuşuyor durağa. Gecikme yapmıyor asla. Bunun en büyük sebebi otobüs ve tramvay hatlarının ayrı olmasıdır. Bizim türkiyede ne kadar işe yarar malum.

subram

projenin kapsamı bir hayli geniş. biraz basitleştirerek uygulanabilirliği kolaylaştırılabilir. Şuan istanbul anadolu yakasında kadıköy yönüne "giden"(dönüşte pek yok) iett araçlarında aracın hangi durağa geldiğini  ve duraktan ayrılırkende bir sonraki durağın adını anaons eden bir sistem var. merak ettim bir durağın etrafını şöyle biraz dolaştım. durağın arka tarafında bir cihaz olduğunu fark ettim. tahminimce sistem şöyle olabilir;

Otobüs "ilk" duraktan hareket edip ikinci durağa geldiğinde duraktaki cihazdan +1 bilgisi alıp veri tabanında bu bilgiye gelen durak adı okunuyor olabilir. bu şekilde her durağa geldiğinde +1 bilgisi alıp 1. 2.3......  şeklinde bir sayma yaptırılıp veri tabanında sırasıyla durak isimleri çağrılabilir. Tabi bu şekilde her duraktan sadece bir kez bilgi almak gerekir. bunun içinde her durağa bir ID verip her ID den sadece bir bilgi alımı sağlanabilir.

Forumda "belbim" de çalışan arkadaşlar varsa bu konuda yardımcı olabilirler

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz