gerilim 2 leyici bağlantısı

Başlatan floresan, 24 Aralık 2010, 00:27:54

floresan

voltaj yeterli 530v civarında geliyor.  yalnız butona basıp çekince 10ohm 1/4w drenç yandı. 120ohm taş drenç taktım. bi süre denedim normaldi sonra butondan çekinçe sigortayı attırdı. anahtarda mı problem var bilmiyorum. projeye ara verdim şimdilik.

ErsinErce

530V için 10 ohm koyarsanız normal olarak yanacaktır üzerinden 53A geçiyor
1,5 Megaohm kullanırsanız sorun çıkmaz

t2

tabi tabi 100Mohm da takılabilir o zaman hiç sorun çıkmaz :)

ErsinErce

Alıntı yapılan: t2 - 31 Aralık 2010, 09:50:30
tabi tabi 100Mohm da takılabilir o zaman hiç sorun çıkmaz :)
Sönümleme direnci o kadar büyük kullanılmaz, o zamanda çarpılma sorunu çıkar ;)

floresan

Alıntı yapılan: cynetron - 31 Aralık 2010, 02:18:06

hocam 53A geçiyor ama 47mf ın deşarj süresi kadar geçiyor. oda saniyenin onda 1 i belkide.

arkadaşlar oraya yüksek omajlı direnç kullanamam çünkü kullanırsam havyeye ac nin negatif alternansı gelmez. havye yarım dalga dc ile çalışmış olur ki oda tam ısıtamaz. az düşük omajlı kullansam bu seferde drenç uzerinde gerilim düşümü olacak ve ısınacak. 120ohm taş direç ile çalıştırdığımda sorun yoktu ama butona birkaçkez basıp çekince sigortayı attırdı.

en iyisi 8 bacaklı anahtar kullanmak galiba(onuda bulabilirsem).
veya kondansatörleri devreden çıkarmayıp sürekli gerilim altında tutsam çikişada aşırı şarja karşı bir yük drenci bağlasam olur mu? kaç ohm kullanmam gerekir?

ErsinErce

Alıntı yapılan: floresan - 01 Ocak 2011, 01:28:35
Alıntı yapılan: cynetron - 31 Aralık 2010, 02:18:06

hocam 53A geçiyor ama 47mf ın deşarj süresi kadar geçiyor. oda saniyenin onda 1 i belkide.

arkadaşlar oraya yüksek omajlı direnç kullanamam çünkü kullanırsam havyeye ac nin negatif alternansı gelmez. havye yarım dalga dc ile çalışmış olur ki oda tam ısıtamaz. az düşük omajlı kullansam bu seferde drenç uzerinde gerilim düşümü olacak ve ısınacak. 120ohm taş direç ile çalıştırdığımda sorun yoktu ama butona birkaçkez basıp çekince sigortayı attırdı.

en iyisi 8 bacaklı anahtar kullanmak galiba(onuda bulabilirsem).
veya kondansatörleri devreden çıkarmayıp sürekli gerilim altında tutsam çikişada aşırı şarja karşı bir yük drenci bağlasam olur mu? kaç ohm kullanmam gerekir?

hocam bir yerde hatanız var kondansatör kendi kendine boşalmaz, çektiğiniz akımla orantılı olarak boşalır.
Yani 10 ohm yada 120 ohm kullanırsanız 530V elde edemezsiniz.
Zaman sabiti R*C olarak hesaplanır, bulduğunuz bu değer kondansatördeki gerilimin 0.707sini kabettiği saniye cinsinden değerdir,
tamamen boşalması içinse 5*R*C kadar zaman geçmesi gerekir
ayrıca C yi 47E-6 olarak hesaplamayın, seri kondansatörünüz olduğu için kapasitede yarıya düşüyor.

Kısaca hesap yapmak gerekirse 23,5E-6*120 = 2.82ms de kondansatörünüz voltajının 0.707sini kaybediyor, yani kondansatörünüz dolmaya fırsat bulamıyor.
ama 1,5Mohm kullanırsanız 35,5sn sürüyor

proteusda sinyali incelerseniz dediğimi daha rahat anlayacaksınız.

floresan

anladım hocam yalnız devre bu şekilde:
Alıntı yapılan: floresan - 28 Aralık 2010, 13:53:10

[IMG]http://img834.imageshack.us/img834/7350/1220100003.th.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

burada kulandığım drenç devreye girince, kondansatörlere gelen akım kesiliyor ve sacedece kondasatörleri boşaltıyor(butona basıp çekince) sonra uzerinden havyeye doğru akım akmaya başlıyor.

ErsinErce

Alıntı yapılan: floresan - 01 Ocak 2011, 16:59:07
anladım hocam yalnız devre bu şekilde:
Alıntı yapılan: floresan - 28 Aralık 2010, 13:53:10

[IMG]http://img834.imageshack.us/img834/7350/1220100003.th.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

burada kulandığım drenç devreye girince, kondansatörlere gelen akım kesiliyor ve sacedece kondasatörleri boşaltıyor(butona basıp çekince) sonra uzerinden havyeye doğru akım akmaya başlıyor.

@floresan bu devre dediğin gibi çalışmaz maalesef, fazı diyot üzerinden verdiğinden sinyal bir yönde düz diyottan gitmeye çalışırken, diğer yönde 10 ohm üzerinden geçiyor ve kondansatörlerin dolmaya çalışması yüzünden(R-C Filtre) faz bozuluyor, 10 ohm yerine orayı kısadevreye götürmen lazım, bu sayede 220deyken kondansatöründe dolamaz,