Motor + pwm + pic

Başlatan kahraman10, 27 Aralık 2010, 00:41:03

VFR

Alıntı yapılan: kahraman10 - 06 Ocak 2011, 18:01:37
:) motoru kendiniz mi yaptınız desen soru olurdu da, devreyi sen mi yaptın diyince bana garip geldi . evet ben yaptım. Eğer şunu soruyosanız nasıl bir devre diye, h bridge..

Hocam ben ben mosfetle H bridge yapmaya çalıştım, 12-24V dc motor için. Ancak high side mosları istediğim gibi süremiyorum. O yüzden sordum motor sürücü olayını. Mahsuru yoksa devreyi paylaşır mısınız benimle?

VFR

Alıntı yapılan: drmp - 06 Ocak 2011, 18:58:59
aslında sorunu pek yabancı gelmedi bana   devrene bir tane pot bağla bu potla pwm frekansını ayarla ( minumum deperi 100hz aşağı olmasın devren yanabilir)
ses gelmeyen bir frekansta sabitle değeri kaydedersin programa girersin sabit  olarak  sanırım bir de devre tekliyor eğer tekliyorsa yük altında zıplamalar yapıp devren hasar görür 
1.. ters diyot ekle moslara fast olmalı
2.. snubbersiz olamaz picin şaşırır
3.  beslemeni mutlaka (eğer aynı kaynaktan besleniyor ise)  lm25xx gibi  switch mod tercih et

Hocam ters diyotların görevini biliyorum ancak şu soru takıldı aklıma. Örneğin H bridge ile 10amperlik bir yük sürüyoruz, kullanacağımız ters diyotlarında mı 10 amperlik olması lazım? Yoksa sadece hızlı diyot olması yeterli mi?

Bir de sadece snubber kullansam ya da sadece ters diyot kullansam olmaz mı? İkisini de aynı anda mı kullanmak gerekiyor?

drmp

bende bayaa dc motor devremde  uğraştım ,başlarken hiç bir bilgim yoktu  24v 300w dc motorun ne kadar hasar verebildiğini gördüm maalesef diyotsuz olmuyor   hem fast hem akıma dayanıklı  neden? çünkü motorunuz aynı zamanda bir jenerator  bu  jenerator sizce ne kadar akım verebilir size ? neyse  byt08 bu iş için uygun  yoksa pic bozulur mosfetler patlar   not:boştaki denemelerde hiç bir problem görmemiştim ama yüke bağladığımda  1 dakika bile sürmemişti tam bir fiyaskoyduşj

kahraman10

Alıntı yapılan: healme - 10 Ocak 2011, 18:09:56
Alıntı yapılan: kahraman10 - 06 Ocak 2011, 18:01:37
:) motoru kendiniz mi yaptınız desen soru olurdu da, devreyi sen mi yaptın diyince bana garip geldi . evet ben yaptım. Eğer şunu soruyosanız nasıl bir devre diye, h bridge..

Hocam ben ben mosfetle H bridge yapmaya çalıştım, 12-24V dc motor için. Ancak high side mosları istediğim gibi süremiyorum. O yüzden sordum motor sürücü olayını. Mahsuru yoksa devreyi paylaşır mısınız benimle?

ir 2113 kullandım sürmek için şeması ise datasheet dosyasında mevcut.