Pic24FXXX,Pic30 ve 33FXXX serisi hakkında

Başlatan aykut54, 02 Ocak 2011, 11:38:41

aykut54

Merhabalar
Pic24f,30f,33f Serilerini yurtdışından temin eden arkadaşlarımız varmıdır.Türkiyede bir yerde 30f serisi var ancak fiyatlar 10..12dolar civarı nerdeyse ARM7,STM32 board fiyatından fazla...Burdaki ürünlerden numune isteyeceğimiz firmalar varmıdır.

Rom eletroniği aradım ellerinde numune kalmamış olsa idi para ile verebileceğini söylediler

Değerli önerilerinizi Sabırla beklemekteyim.

İyi günler,

Tagli

Futurlec'te bazı modeller mevcut. Ama fiyatları çok da farklı değil. Kargo masrafları göz önüne alındığında adet çok olmadığı sürece Türkiye'den alınabilir.

dsPIC30F'in 1-2 modeli INT-EL'de var. $12 idi galiba. Futurlec'te de $9. Ancak galiba $3'a PIC24 de var orada. Pek fazla çeşit sunmuyorlar. Birkaç tane sipariş ettim, 2 hafta içinde elime ulaşmasını umuyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

aykut54

@Tagli Hocam toplamda ne kadar verdiniz 2 işlemci ve kargo parası

iyildirim

Ben Farnell den alıyorum. Fiyatlar ise mcu'ya göre 2-10 euro arasında değişiyor..

aykut54

http://tr.farnell.com/microchip/pic24fj32ga002-i-sp/16bit-mcu-32k-flash-8k-ram-24fj32/dp/1332294
burda var peki  10 ürün aldık 30€ kargo parası ne kadar öderim ve takriben kaç günde elimize ulaşır

iyildirim

Elinize çabuk ulaşmasını istiyorsanız direkt olarak farnell den almak daha iyi sanırım. Kargo parası ne kadar tutar bilmiyorum. Ben alımlarımı Farnell 'in Türkiye distribütoru veya İstanbul temsilcisi üzerinden yapıyorum. Kargo parası ödemiyorum ancak KDV ekleniyor. Bu durumda elinize ulaşması 2-3 haftayı buluyor. 

Tagli

Qty    ItemNumber                                                         Unit Price  Total Price
----------------------------------------------------------
2         DSPIC30F2010-20I                                                 8.90          17.8
4         PIC24HJ12GP201-I                                                 2.90          11.6
1         BLUETOOTH         Bluetooth Module                      19.90          19.9
----------------------------------------------------------
Sub-Total                             49.30
Postage                                  7.00
Total                                        56.30

Yanlış hatırlamıyorsam $30'ın altındaki siparişlerde kargo $5 oluyordu.
Gökçe Tağlıoğlu

picmanya

elimde bulunan,ihtiyaç fazlası, hiç kullanılmamış DSPIC işlemciler şunlar;
5 Adet dsPIC30F4012-30IP (28 pdip kılıf)
6 Adet dsPIC30F4012-30ISO (28 geniş soic kılıf)
eskici dükkanı bölümünde satış ilanım da var.

CLR

Alıntı yapılan: aykut54 - 02 Ocak 2011, 11:38:41
Merhabalar
Pic24f,30f,33f Serilerini yurtdışından temin eden arkadaşlarımız varmıdır.Türkiyede bir yerde 30f serisi var ancak fiyatlar 10..12dolar civarı nerdeyse ARM7,STM32 board fiyatından fazla...Burdaki ürünlerden numune isteyeceğimiz firmalar varmıdır.

Rom eletroniği aradım ellerinde numune kalmamış olsa idi para ile verebileceğini söylediler

İyi günler,

Merhaba,

PIC serilerini hemen bırakın yerine stm8, stm32 kullanın. Çinde orta ölçek  32bit işlemci (stm32) 3 dolar civarı, stm8 ise 1-2$ arası. Hemde PIC halt yemiş yanlarında.
Knowledge and Experience are Power

serdararikan

Alıntı yapılan: eemkutay - 03 Ocak 2011, 16:28:12
Alıntı yapılan: aykut54 - 02 Ocak 2011, 11:38:41
Merhabalar

İyi günler,

güzel söylüyorsun da stm leri türkiyeden nasıl temin edeceğiz??

Merhaba,

PIC serilerini hemen bırakın yerine stm8, stm32 kullanın. Çinde orta ölçek  32bit işlemci (stm32) 3 dolar civarı, stm8 ise 1-2$ arası. Hemde PIC halt yemiş yanlarında.

picmanya

Komşunun tavuğu komşusuna kaz gibi gelirmiş.
Her seferinde böyle olmak zorundamı?
ARM arm dır.PIC de pic.DSPIC de dspic.

serdararikan

önemli olan sadece mikrodenetleyicinin hızı yeteknekleri değildir. bulunabilirliği de önemlidir.pic24 iş görür ama malesef onu da bulamıyoruz.stm ye geçsek onuda bulamıyoruz.diyeceksinizki farnellden alırız.
2-3 adet işlemciye 50TL vermek çok mantıklı değil.mesela 24F serisi iyi bir işlemci microchip in sitesinde 4-6$ iken farnel gibi yerlerde 10$ dan aşağı değil.eğer yeterli sayı bulunursa bir işlemci üzerinde mutabakat sağlanarak adetli sipariş edilebilir.

CLR

Alıntı yapılan: picmanya - 03 Ocak 2011, 18:59:49

Neden ki? O senin tercihin, Ben şahsen 12$ dspic'e vereceğime 2,5$'dan 5 tane stm32 alır kullanırım. Hemde perakende olarak. Ayrıca stm32'nin bir tanesi performans olarak en az 4 tane  dspic yapabildiğine göre kazancım bayağı iyi olacaktır. Aslına bakarsan 8bit işlemci yerinede 32bit kullanabilirim niye kendimi kasayım ki veya 1-2dolara ST8 ? Dandik PIC16F877 ve PIC18 serisi  bile 5-6$. Sonuçta ST benim babamın şirketi değil ama hep aynı marka ve çok yakan arabaya bineyim, daha az yakan ve daha konforlu araçlar var.

Malzeme bulamıyoruz diyenlere şunu söylüyeyim, Elektronik pahalı meslektir ve ingilizce şarttır, proteusla, simulatörlerle bu işte ilerleyemezsiniz. Parasını verip tam donanımlı development board alın veya aldırın şirketinize, mümkünse 2 tane(toplamda 100$ gibi birşey, 8tane dspic parası), böylelikle istediğiniz tüm donanımı test edersiniz. İşlemcinin herşeyini öğrenirsiniz. Tüm projelerinizi veya prototiplerinizi onun üzerinde yaparsınız, iş netleşince malzemeyi getirtirsiniz.   

serdararikan

Alıntı yapılan: eemkutay - 03 Ocak 2011, 23:56:51

Neden ki? O senin tercihin, Ben şahsen 12$ dspic'e vereceğime 2,5$'dan 5 tane stm32 alır kullanırım. Hemde perakende olarak. Ayrıca stm32'nin bir tanesi performans olarak en az 4 tane  dspic yapabildiğine göre kazancım bayağı iyi olacaktır. Aslına bakarsan 8bit işlemci yerinede 32bit kullanabilirim niye kendimi kasayım ki veya 1-2dolara ST8 ? Dandik PIC16F877 ve PIC18 serisi  bile 5-6$. Sonuçta ST benim babamın şirketi değil ama hep aynı marka ve çok yakan arabaya bineyim, daha az yakan ve daha konforlu araçlar var.

Malzeme bulamıyoruz diyenlere şunu söylüyeyim, Elektronik pahalı meslektir ve ingilizce şarttır, proteusla, simulatörlerle bu işte ilerleyemezsiniz. Parasını verip tam donanımlı development board alın veya aldırın şirketinize, mümkünse 2 tane(toplamda 100$ gibi birşey, 8tane dspic parası), böylelikle istediğiniz tüm donanımı test edersiniz. İşlemcinin herşeyini öğrenirsiniz. Tüm projelerinizi veya prototiplerinizi onun üzerinde yaparsınız, iş netleşince malzemeyi getirtirsiniz.   

ilk önce herkes sizin gibi alacağı development board ları şirketine ödetmiyor olabilir.bu durumda olayın maliyeti önemlidir.
ikincisi bu stm32 leri nereden 2.5$ a aldığınızı söylerseniz birçok kişiye daha faydalı olacaktır.

CLR

Alıntı yapılan: serdararikan - 04 Ocak 2011, 00:12:42
Alıntı yapılan: eemkutay - 03 Ocak 2011, 23:56:51

ilk önce herkes sizin gibi alacağı development board ları şirketine ödetmiyor olabilir.bu durumda olayın maliyeti önemlidir.
ikincisi bu stm32 leri nereden 2.5$ a aldığınızı söylerseniz birçok kişiye daha faydalı olacaktır.

Belki bende 15 civarında  dev. board vardır, 4-5 tanede kendim geliştirme boardu yaptım ama hiç şirketime board aldırmadım, alternatif sundum anlayana.

Biz çinden toplu alıyoruz o nedenle 2,5$'a geliyor ama sen aşağıdaki adresten 3$ altında alabilirsin.

http://cgi.ebay.com/10Pcs-ST-STM32F103R8T6-LQFP64-64-Pin-STM32-ARM-MCU-/180598126843?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a0c7cb8fb

Posta ücretiyle beraber 10 tanesi 36$, yol parasınıda çıkarırsan, tanesi 3$'ın altında olduğunu anlarsın.