Trafonun sekonder akımını ölçme

Başlatan fractal, 04 Ocak 2011, 15:50:57

fractal

bir trafonun sekonder kısmından gecen akım nasıl ölçülür?örneğin akım trafosu gibi düşünüp belli bir sargıdan sonra uç mu çıkartırız.örneğin sekonder 100 spir ise 10 cu spirden uçmu çıkarırız?araştırma yaptım cok farklı örnekler buldum...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

1ua-100ua arasında akım ölçmek isityorum kaç bitlik adc gerekir diye sormak mantıklımıdır?

Klein

1- sekonder akımını ölçmekten kasıt nedir tam anlayamadım. yük bağladığınızda, yükün trafonun sekonderinden çektiği akımı ölçmek istiyorsanız , basit bir ampermetreyi yük ve  sekonder arasına bağlamanız yeter. 
eğer soru bu değil de , sekonderden çekebileceğim maksimum akım nedir derseniz, trafo çıkışını doğrudan ampermetrenin iki ucuna girersiniz. eğer bu akımı ölçecek büyüklükte ampermetrem yok diyorsanız , sekonderi kısadevre eder , primerden çekilen akımı lçüp , giriş çıkış gerilimine oranlar , kayıpları düşer hesaplarsınız.
yok bu da değil , sekonder boşta iken rafo üzerinde ne kadar kayıp oluyor bunu ölçmek istiyorum derseniz , sekonder boşta iken primer akımını ölçersiniz.
Bunların hiçbiri değil derseniz , soruyu biraz daha açık yazmanızı rica edeceğim.

2- 10uA - 100uA arasındaki akımı hangi çözünürlükte ölçeceğiniz ADC çözünürlüğünüzü belirler.  eğer 1uA aralıklarla ölçeceğim diyorsanız 7 bit , 100nA aralıklarla ölçeceğim derseniz 10 bit , 10nA aralıklarla ölçeceğim derseniz de 17 bit ADC yeterli olacaktır. 

fractal

bir devre ile akımı ölçüp işlemcinin adc si  ile okumak istiyorum.işte  bu devre nasıl olabilir?şönt dirençle okuyup gerilim takipcisi sonra opampla istediğim seviyemi alarak.yoksa başka bir devremi gerek bu iş için.bu tür akım okumalarda ani değerlermi işlenmeli yoksa etkin değermi işlenmeli.i?etkin değeri kullanmak yazılımsal bir filtre olarakta düşünülebilirmi?

onurcom60

Merhaba,
Konu eski ama sormak istedim. Sorunuzun cevabını bulabildiniz mi?
Eğer bulduysanız nasıl bir yöntem ile çözdünüz?

Alıntı yapılan: fractal - 04 Ocak 2011, 15:50:57
bir trafonun sekonder kısmından gecen akım nasıl ölçülür?örneğin akım trafosu gibi düşünüp belli bir sargıdan sonra uç mu çıkartırız.örneğin sekonder 100 spir ise 10 cu spirden uçmu çıkarırız?araştırma yaptım cok farklı örnekler buldum...