Yüksek Gerilim İçin Düzenek Tavsiyesi Lazım

Başlatan muuzoo, 06 Ocak 2011, 00:10:12

picmanya

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 07 Ocak 2011, 19:53:33
Kendin yapacaksın gibi gözüküyor.
Büyücek bir nüve seç.
Çalışma bölgene uygun bir ferrit olsa daha iyi ama pek seçme şansın olmaz.
Primerde 10-30 spir.
30.000/50=600
30*600=18.000~~20.000 tur
Oto ateşlemelerdeki 0.10 mm lik teldir genelde.
Yakın ne bulursan.
Primeri kalın , bir tarafa , sekonderi ince diğer tarafa sar
Sekonderde her turda (katta)0.10-0.20mm presbant kullan.
Katlar arası fark 500V geçmesin.
Üst katların sarımları kenarlardan aşağı (çok fazla gerilim farkı) olan sargıların yanına düşmesin(az boşluk bırak).
Bir makara kullanmak kolaylık.
Giriş çıkış uçları biri birine uzak olsun.
Son olarak polyester kaplar bitirirsin.

Bu yazıdaki
30.000/50=600 satırını tam anlamamış olabilirim
30.000 = sekonder çıkış voltajı
50 = primer giriş voltajı
600 = primer sekonder arası sipir dönüşüm katsayısı
burdanda;
primer 30 sipir ise sekonder 18.000 sipir olur.
bunlar yazılandan benim anladığım.
buraya kadar doğru anlamışmıyım?

peki nüve çubuk veya kapalı alanlı ferrit malzeme ise,
hesaplarda primere uygulanan 50 volt gerilimin frekansı ve duty saykıl oranı nerde?
bunlar niye hesaba katılmadı.
bu tür çalışmalarımda frekansıda işin içine katar ve hesaplamalarımı öyle yaparım.
ve duty oranınıda asla %50 nin üzerine çıkarmam.
ferrit kapalı alanlı tipde ise 10kHz. altı frekanslardada verim pek alınamaz aşırı düşer gibime geliyor.
ideali 20-28KHz. en az 18 en fazla 30KHz. diyebiliriz.30kHz. üstü ise sargı emaye kalınlığı ve atlama değerleri işe giriyor diye biliyorum.deri meri olayları falan
en yüksek frekansda çift emayeli tel şart olur.birde duty fazla ise kesin gerekir..

diğer konuda katlar arası yalıtım değilde dilimli-gözlü karkas kullanımı daha mantıklı ve sağlam olanı olur diye düşünüyorum.

örnek olarak 10 gözlüsünün resmi şu şekilde;
sekonder iletken telin çapı 0,06mm. hem çubuk hemde kapalı alan ferrit malzemeye uygun bir nüve sekonder sipir sayısı 15000 e kadar çıkılabiliyor bu durumda primerin dc link gerilimide 36V. dc ye kadar rahat çıkabilir.

[IMG]http://img695.imageshack.us/img695/9513/bobinl.jpg[/img]
Uploaded with ImageShack.us

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: muuzoo - 06 Ocak 2011, 00:10:12
...düzeneğin yapısı şu şekilde:

-Giriş sinyali: 1KHz-15KHz arası, Azami Vpp 50V sinüs dalgası
-Sinyal ateşleme bobinine uygulanıyor. Bobin çıkışıda istenilen yere bağlı. Yükümüz çok düşük bir akım çekiyor normal durumda.
...

Bu güne kadar oto ateşleme bile işini görmüş.
1kHz-15kHz Allah ne verdiyse.
Deney yapıyor verim aramıyor...

picmanya

galiba yalnızca deney yapılıyor.
KAZIMUGUR hocam sizin örnek hesaplamanızda işin içine frekans ve bunun duty değeri girmedi değilmi?
o halde siz yalnızca örnek olması açısından primer/sekonder taraf için gerilim ve sipir dönüşüm oranlarından bahsettiniz galiba?

KAZIMUGUR

Arkadaşım yıllardır okuyorum sinüs dalgası için duty diye bir şey okumadım.
Sinüs , 0  1  0 -1 birim , arasında periyodik değişen bir fonksiyondur.
Duty gibi bir kavram ancak gerilimin olduğu ve olmadığı durumlarda söz konusudur.
Sinüs işaretinde "boş" olmaz !

Evet yalnızca örnek değil , edinilen deneyimlerin sonucunda verilen rakamlar...

@muuzoo arkadaşımız basit bir şeylerin peşinde.
Belli ki yapacağı kalıcı değil ya da işin teorisinde değil.

İstesede olmaz zaten.
İstediği frekansların tüm bandına düzgün cevap verebilecek ferrit yok.
Onun için Allah CC ne verdiyse dedim.

Giriş kolayca değiştiriliyor anlaşılan , o yüzden çıkışın düşmesi çıkması sorun değil.
Çıkışı istediği değere , girişten getiriyor.
Bize ne verimden.

Edit :
Belliki uğraşıyorsun.
Belki lazım olur.
Nüvenin kapalı olması sorun değil.
Kapandığı yerlerde (genelde E ve tencere ) bırakılacak boşluk gerekeni yapacaktır.
Bununla ilgili formüllerin tecrübelerin verildiği bir başlık hatırlıyorum ama kimbilir nerelerde.

muuzoo

Fikir veren tüm arkadaşlara teşekkürler. Evet bu çalışma tamamen deneysel ve elde olan şeylerden basit bir düzenek kurmaya çalışıyorum. Normalde bu iş için yapılmış hazır sistemler yurtdışında mevcut ve onbinlerce dolara satılıyor. Biz de temin edebileceğimiz malzemelerden işe yarar bir düzenek yapmaya çalışıyoruz. Düzenek hem lise öğrencilerine anlatılacak (o yüzden mümkün mertebe basit birşey istiyorum) hem de üniversite laboratuvarında  başka deneyler için kullanılacak. Fikirler için sağolun. Sistemi toparlayınca sonucunu buradan bildireceğim.

@KAZIMUGUR hocam dediğiniz gibi verimlilik ile ilgili bir düşüncemiz yok zaten şu aşamada. Dediğiniz gibi girişi kolayca ayarlayabildiğimiz için çıkışı kontrol etmek sorun olmuyor. Aslında çoğunlukla çalıştığımız frekanslar 2KHz ile 9KHz arasında ama gözlem adına biraz daha altında veya üstünde de çalışıyoruz.

Tekrar tüm yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...