ses frekans yorumları

Başlatan harmonious, 14 Nisan 2004, 16:53:03

daswi

Alıntı yapılan: "cozturk"Apartman katında 400W' sonuna kadar açamazsın. Normal bir sesle dinlersin. İstersen bu esnada 400W anfinin çektiği rms güce bak. 10W'ı geçiyor mu?
kardeşimize katılıyorum apartmanlarda sesi 400 W degerinde değil 100 W degerde bile acamazsın yanı 15 , 20 W  lık bi anfı bence apt oturanların işini haylı haylı görür diye düşünürüm ben :)

cozturk

Yüksek güçlü anfi yapacak arkadaşlar! evde kullanmasanız da 400W anfi arabaya takılabilir. Ancak hoparlörler arabanın altına bakacak şekilde yerleştirerek çevreyi rahatsız etme imkanı oluşabilir. İçeride durulamaz. Belki kulaklarına pamuk filan tıkayıp.
Önceki mesajı editledim  dinlerken çekilen rms gücü...

Erol YILMAZ

@harmonious
Cok fazla denemedim.
Elimde 20 cm capli woofer li bir kabin vardi.
Normalde pek iyi ses alamadigim kabin bulbul gibi oldu.
Anfi onemli. Bunun yaninda kabin malzemesi de cok onemli.
Cunku membran in hareketleri yaninda baska seslerde gelmeye basliyor.
Bu arada guc kaynagindan cekilen guc sadece 40 W'ti. %100 verimli anfi olamayacagina gore ses en iyi ihtimalle 40 W olur. Nihayetinde STK 4050 nin gucunun % 20'si. Bence 200 W'lik bir anfi bir ev kullanicisi icin cok fazla. Ama ben devreyi ayarlayabilirsem 2x100 W olan STK 4231 ile bir tane yapacagim. + LM1036 ton kontrol. Belki PIC'li kontrol vs.

Bu arada STK4231 devresi olan var mi?

harmonious

nette var (data sheet) ama ben beğenmedim .sınavlar bitti çizicem bitane çizince yollarım

z

Alıntı yapılan: "daswi"
Alıntı yapılan: "cozturk"Apartman katında 400W' sonuna kadar açamazsın. Normal bir sesle dinlersin. İstersen bu esnada 400W anfinin çektiği rms güce bak. 10W'ı geçiyor mu?
kardeşimize katılıyorum apartmanlarda sesi 400 W degerinde değil 100 W degerde bile acamazsın yanı 15 , 20 W  lık bi anfı bence apt oturanların işini haylı haylı görür diye düşünürüm ben :)

Bende size katılıyorum. Çok yüksek güçlü HIFI bir amfi yapınca bence müziğin dinleneceği odanın da HIFI olması lazım. :)

Odanın da HIFI si olurmu diyeceksiniz ama marangoz tutkalı alıp oda da ne kadar dolap kapağı, pencere, kapı tablo vs varsa yapıştırmak lazım
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

PicProje

Arkadaslar 400 watt lik bir amfiye sahip olunca sonuna kadar acmak mi gerekir?

sizlere katilmiyorum cunku amfide komprasyon cok onemli kisik seste kaliteli muzik icin guc onemli olmali fakat kisik seste dinlenmeli derim ben..
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

aster

biraz uçuk öneriler, kabin yapmak sizin için sorunsa ve parasal kaynak yoksa hoperlörü, büyük yuvarlak plastik bidonların ağız kısmına yerleştirmek ve yukarı bir köşeye örümcek ağı gibi asmak size dayanılmaz bir müzik sesi verebilir
ayrıca hoperlörünüzün de bakıma ihtiyacı vardır bunun için membran kauçuklarını, matbacıların kauçuk rulolarını temizlemede kullandığı kauçuk besleyici maddesi ile arada silip temizlemeniz ses kalitesini artıracaktır  ;)
anfi hoperlör çıkışında şeseye seri 10 ohm 2w direnç eklerseniz
wide denen sesi elde edersiniz yani ses ekolu müzik aynı

cozturk

Alıntı yapılan: "aster"..anfi hoperlör çıkışında şeseye seri 10 ohm 2w direnç eklerseniz wide denen sesi elde edersiniz yani ses ekolu müzik aynı
Emin misin? eko kısmı bana dirençle olacak gibi görünmüyor. gecikme filan lazım kapsamlı bir iş(=devre)
belki yalancı suuround denen sistem olabilir mi?

z

Amfileri  servo sistemlerle karşılaştıracak olursak, aralarındaki tek fark
amfilerde geri besleme olmamasıdır. (Gerçi akustik geribeslemeli amfilerde var dolayısı ile onlar tam bir servo)

Amfinin teknik özelliklerine bakıyorsunuz muazzam bir band genişliği var, distorsiyon binde 0 küsür olarak veriliyor. Buna rağmen özellikle baslarda
iyi bir bas almak için sesin biraz fazla açılması gerekiyor. Herhalde benzer tecrübeler yaşamışsınızdır.

Sorun amfidemi?

Bütün olay servo sistemlerde  enerji dönüşüm elemanında (actuator) ölü bölge (dead band) olmasından kaynaklanır. Yani sistemin, düşük seviyeli girişlere çıkış vermemesinden kaynaklanır.

Kalitesiz bir bas hoparlör görece olarak ağır kona sahiptir, sürtünmesi fazladır, esnekliği uygun değildir, daha da kötüsü ölü bölgesi vardır.

Ölü bölgesinden dolayı, düşük genlikli bas sinyaller, enerji dönüşümü sonucunda bozulmaya uğrar.

Kalitesiz bir hoparlör ses sinyalinde olmadığı halde, akustik sese hoparlörün doğal frekansında ilave ses ekler. (Bundan kaçış yok ancak hangi bandda olduğu önemli)

Amfiyi ne kadar güçlendirirseniz güçlendirin kısık sesli  dinleme isteğiniz
sizi tatmin etmeyecek buna karşılık sesi açtığınızda, düşük genlikli basların seviyesi de yükseleceğinden baslardaki bozulma farkedilmeyecektir.

Dolayısıyla güçlü amfi kalitelidir yanlış yorumuna neden olunacaktır.

Halbuki iyi bir hoparlör büyük genliklerde olduğu kadar  düşük genliklerde de tatmin edici ses vermelidir.

Gelelim hoparlörün, membran (+kon) ağırlığına, sürtünmesine ve esnekliğine.

Bildiğiniz gibi bu üç büyüklük kütle, sürtünme ve yay  (bobin,direnç, kondansatör) olarak modellenir. Arabalardaki amartisörler de bu tip sistemlerdendir.

Bu üç tip elemanı barındıran sistemler 2. dereceden sistemlerdir ve böyle sistemlerin kalitesi için bazı kriterlerimiz vardır. (sönüm katsayısı, doğal frekans, yükselme zamanı, yerleşme zamanı vs vs)

Bunların hepsi hoparlörden alınacak sesin kalitesini etkiler. Hoparlörünüz
çok yüksek güçlü olabilir bir avuç dolusu para da ödemiş olabilirsiniz ancak bu hoparlörün kaliteli olduğu anlamına gelmez.

Bu nedenle parayı, hak eden üreticiye verip iyi bir ürün almadığınız sürece
çözümü yüksek güçlü kaliteli amfilerde ararsınız.

Neden DC servo motor klasik DC motordan çok daha pahalı?
Neden aynı amartisörün ucuz ve pahalı modelleri var.

Bir kez kaliteli hoparlör sistemine bir tomar para ödeyin daha sonra sıradan bir 10W  amfiye bağlayın ve sesi dinleyin. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Dolayısı ile sesi kısık dinleyecekseniz amfi gücünün dikkat çekici bir avantajı olmayacaktır.

Sakin sakin akan ses sinyalinde ani sıçrama (örneğin davul sesi)
olduğunda hoparlöre 1/1 oranında aktarılamıyorsa amfi gücü küçük kalıyor demektir buda sesi gereğinden fazla açtığınız anlamına gelir.

aster

@cozturk
hoperlör şaselerini birleştir direnci gir ve direnç ucunu cihaz şasesine ver

daha öncede söyledim bendeki alet kullanım tasarımı olarak vasat ama ses dediğim gibi 2W da alt komşu duvarmı kırıyorsunuz diyerek geliyor ama odada öyle bir ses yok,  arkadaki odaya gittiğinde basları yüreğinde hissede biliyorum odada ise ses normal çalıyor ve istediğim tınılarıda alıyorum ;)

Erol YILMAZ

@bunalmis
Tebrikler, Bu hoparlar konusunu teknik acidan cok iyi islemissin.
Ben acayip tatmin oldum.
Bir hoparloru nasil olceriz? Sadece gucunu değil.
Tepkilerini falan...
Kolay Gelsin...

z

Erol, yaziyi begendigine sevindim.

Acikcasi bugune kadar herhangi bir hoparlorun testlerini yapmadim.
Kulaktan duyma rezonans tespiti ile ilgili yapilan leblebi deneyini biliyorum.

Leblebi testi ardindan  hoparlorde yapilabilecek  bir iki test icin fikir yurutebilirim.

Bunun icin servo sistemlerde kullanilan bazi kriterlerden yararlanacagim.

Leblebi testi: Hoparlor amfiye baglanir. Amfi girisine ses sinyal jenaratorunden sabit genlikte sinyal girilir.

Minik bir leblebi, nohut  yada boncuk, kagidi havaya bakan haborlorun ustune konur. Sistem calistirilir ve sinyalin frekansi  1 kac herzden itibaren yavas yavas artirilir. (Sinyal jenaratorunun genligi degistirilmez)

Leblebi firlayip gidiyorsa sinyal genligini dusurup tekrar deneye bastan baslayabilirsiniz.

Butun ses bandini taradiginizda leblebinin bir frekansda maksimum ziplama yaptigini gorururuz. O halde bu frekans haporlorun rezonans frekansidir.(Hoparlor mukemmel olsaydi butun frekans bolgesinde leblebiyi ayni yukseklige cikartmaliydi)

Bundan sonrasi bana ait.

Olu bolge tespiti:

Leblebi testinden faydalanilabilirse de karakteristigi duzgun referans bir mikrofon, gene karekteristigi duzgun referans  bir amplifikatore baglanir ve sessiz odada hoparlorden belirli bir mesafe oteye konur. Referans amplifikator cikisi scop ile izlenir. (Sesi izleriz)

Hoparlor normal calisma frekansi bolgesinde bir sinyal ile surulur.
Sinyal seviyesi kisilarak skopda genligin dustugu yer aranir.
Hoparlor enerjiyi olu bolgede sese ceviremeyeceginden ne kadarlik bir guc ile olu bolgeyi asiyor anlasilir. (Watmetre varsa is cok kolay olur)

Yukselme zamani yerlesme zamani:

2.dereceden servo sistemlerin davranisi hakkinda fikir veren bu iki parametrenin tesbiti icin amfiyi devreden cikartip bir role ile hoparlore bir kac voltluk DC gerilimi aniden vermek ve hoparlorun yaptigi titresimi bilgisayar ortamina aktarmak gerekir. (Grafigi yorumlamak icin sart) Bu deney bayagi pahali bir test duzeneginin kurulmasini gerektir.

Grafik elde edildikten sonra grafikten cok yararli bilgiler elde edilir.

Ancak hoparlorun sinusoidal sinyallere maruz kaldigi dusunulurse testlerin tamamen frekans duzleminde yapilmasi daha mantikli olur.
Bode diagrami vs. Tabiki grafikleri elektrik sinyaline gore değil akustik sinyale gore cikartmak gerekir. Buda ses sensorunun cok ozel olmasini gerektirir. Siradan bir mikrofon grafiklere kendinden de bir seyler katacagindan kullanilamaz.

Bu konuda daha detayli  yazi yazan olursa  zevkle okurum.

cozturk

Alıntı yapılan: "aster"@cozturk
..hoperlör şaselerini birleştir direnci gir ve direnç ucunu cihaz şasesine ver...
bu olayla basların nasıl bir alakası olduğunu anlayamıyorum. belki de normal sesleri zayıflatıyor, baslara dokunmuyor. .. aynı odada basların duyulmaması ise odaya "dalganın" tamamının sığamamasından olsa gerek. boyu diğer odaya kadar uzanıyor.
22 Hz için dalga boyu:
340 / 22 = ~15 metre

Hoparlör  parametrelerinin üstadı Thiele-Small  efendilerdir.
The Thiele/Small specs that are constantly being referred to throughout these help files are the product of two Australians...namely A.N. Thiele and Richard Small, who, back in the late '60's and early '70's, applied filter synthesis methods to box design.