ses frekans yorumları

Başlatan harmonious, 14 Nisan 2004, 16:53:03

harmonious

arkadaşlar bu subwoofer'ı 5w la sürmek ve yeterli ses almak konusunda yorumlarınızı bekliyorum....sizce 400wrms stk mı :?: , 5w lm380 mi :?:  

:idea:   aydınlatmanız ümidiyle  :idea:

Erol YILMAZ

Kontrolsüz güç, güç değildir !

z

Bence sorunun cevabi seslendirme yapacaginiz odanin boyutlari ile ilgili.

Kullandiginiz hoparlorun frekans davranisi da amfi gucunun secimini biraz etkiler.

Hoparlorun  kullanmayi dusundugunuz bolgedeki davranisi duzgun değilse yani enerji donusumunde o frekanslarda fazla dusus dalgalanma vs varsa, pasif filitrelerle iyilestirme yapacaksaniz elektrik gucunun bir kisiminin filitrelerde kayba ugrayacagini varsayarak amfi gucunu bir miktar artirabilirsiniz.

Guzel muzik sistemleri icin soyle bir kriterim var. Muzik belli belirsiz
acildiginda baslar oldukca tatli ve derinden geliyorsa tizlerde hic bir bozulma yoksa amfi gucunun hic bir onemi yoktur sistem mukemmeldir. (Tabiki bu kriter fizyolojik)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Ew için, TDA2005li stereo amp. Bazı aktif-pasif filtreler TL084ten mütevellit preamp+mixer (Pazarcı modu için mikrofon girişi :lol: vb..

ilyas

Tda 2005 neden yetinmeye çalışıyorsunuz anlamıyorum.Ya ben sesten hiç anlamıyorum bu iş bence sadece filtlerden ibaret değil filtreyle sesin yarısını gömüyorsunuz. Müzik dinlemek bütün müzik aletlerinin sesini en ince ayrıntısına kadar duymakla ancak zevk verir insana amaç sadece yüksek bass'lı bir sistem yapmak mı?

Peki TDA 2025 li bir amp. deneyen varmı?
50 W ve ses kalitesi hafife alınmayacak kadar güzel. Kısa s,devre koruması sıcaklık koruması mevcut.
Vestel eski bir pkabında :D bunu kullanmıştı. Ben mono yaptım ve çok güzel bir ses çıkışı var. Fiyatıda 4$ civarında. Ama diyeceksiniz ki 2003 0,5$ bazen herşey para olmuyor. Yaptığınız işten zevk almak istiyorsanız...
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]

z

Ses kalitesi ile amfi gücü arasında nedense bir bağ olduğu düşünülür.
Grundig marka amfinin arızası ile uğraşırken kolanlarını TBA820 ile yaptığım 1 kaç watlık amfimin çıkışına bağladım. Aman Allahım o ne müthiş bir sesti, sanki çok kaliteli bir seslendirme sistemini düşük volümde dinliyordum. Baslar tizler gayet uyumluydu.

Hemen hemen bütün IC tipi amfilerin yeterince kalitede olduğu gözönüne alınırsa bütün meselenin amfi önündeki devrelerle  arkasındaki hoparlörlerin kalitesinde yatıyor olduğu zaten anlaşılacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mmengi

Bunalmışa katılıyorum amfi gücü ve kalitesi ne kadar iyi olursa olsun kullandığınız hoparlörün ve kabin kaliteside en az onlar kadar önemli.Yıllarca amfi ve ses sistemleri ile uğraşmıştım ve sonunda creative in inspire hoparlörlerini aldım.toplam ses gücü 20watt ı bile geçmiyor fakat verdiği ses mükemmel.piyasa malı koca koca hoparlörleri koyacak yer aramaktan kurtuldum.Bu creative de çok kaliteli hoparlörler ve onlara son derece uygun kabinler tasarlamışlar.Eğer kullanacağınız yer ev ise kesinlikle tavsiye ediyorum.Eğer sesini dinlemediyseniz mutlaka bir yerde deneyin derim kesinlikle hoşunuza gidecektir.

ilyas

[b]Hemen hemen[/b] bütün IC tipi amfilerin yeterince kalitede olduğu gözönüne alınırsa bütün meselenin amfi önündeki devrelerle arkasındaki hoparlörlerin kalitesinde yatıyor olduğu zaten anlaşılacaktır.

işte bende bundan bahsediyorum hemen hemen hepsi değil bence tda 2003,2005 onlarda bu grubun dışındalar.  :!:

kabilere gelince zaten kimsenin amp. kalitesinin tek başına bir transistör veya entegreyi alıp karta oturtmakla iş bittiğini söylemiyor. Bu konuda herkes hemfikir. Amaç sadece burda en kaliteliyi ve en güçlüyü ucuza mal edebilme çabası vaya bulma çabası...

cozturk

"hepsi" lafı bence doğru. Firma dandik bir IC çıkarsa piyasada 1 yıl bile tutunamaz. Hemen obsolete IC oluverir, rezil olur gider.  Bir ara STK tipi eski IC lerin kısadevre korumasız old. duymuştum. Bunları kullanan firmalar zarar etmiş.

tda2005 filan çok baba entegre. Eğer iyi çalışmıyorsa bilinki kesin devre tasarımındandır. kötü işçiliktendir. beslemedendir vs. LM386 bile ayna gibi ses veriyor. Hepsi "ev kullanıcıları" için mükemmel.

10 Yıl kadar önce bir arkadaşımın tavsiyesiyle tda2004 lü amp. yapmıştım.
İlk denemede acayip gürültü vınıltı vardı. Sebep ise kazancı belirleyen direncin uygun değerde olmaması idi. Kazanç çok yüksek ise  böyle olur. Tabi bunu anlamak için kızarak devreyi bir köşeye attıktan sonra  aradan 1-2 hafta geçmesi gerekti.

ilyas, senin BBCode açık değil galiba o yüzden koyu yazılar  çıkmamış..

ilyas

bbc kodu açtım :) teşekkür

Daha fazla bunu tartışmaya gerek yok. Tercih meselesi ben yüksek sesten hoşlanıyorum evde de olsa. Ama siz 2005 li anfiden dinleyin saygı duyarım.

Unutmadan sıcaklık fazla olursa yani sogutma problemi bile distorsiyona neden oluyor 2003,04,05 lerde

Kolay gelsin

harmonious

ozaman ben 400 w lık (stk 4048-stk 4231)yapıyım..yani tek sorun kabin ölçüleri kalıyo yardımlarınızı beklerim kullanmak istediğim hop lar pek kalite değil ama daha önce kullandım güveniyorum, boyutlar 2*25cm(sağ ve sol)+1*40cm(alt bas)...

bildiğiniz ölçü , hacim , hesap varsa lütfen yollayın

yas

Kendi anfisini kendi yapacak olan arkadaşlara önerim, tercihinizi
simetrik beslemeli olanlardan yana kullanın. Yok illa ben asimetrik
güç kaynağı kullancağım derseniz köprü (Bridge) bağlantılı olanları
tercih edin.

Ayrıca TDA2005 fena değil ama mükemmelde değil TDA2005 ten
fazla birşey beklememek gerekir.

Herkese Kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Tabi insan koca  koca hoparlorleri gorunce kendi eliyle yaptigi anfisinin
onlarla basa cikabilmesini gormekten zevk alir.
Bu arada bende de 2 adet STK 4231 var. Daha devrelerini yapmadim.
Daha once yaptigim STK 4050 ye paralel olarak degerlendirince cok iyi ses vereceklerini dusunuyorum.
Bir de soyle birsey var. STK 4050  mono 200W'lik bir anfi entegresi.
Bununla kısık sesle muzik dinlemek insana iskence gibi birsey oluyor.
Normal olarak ses seviyesini yukseltiyorsun...

harmonious

erol kardeş

4231 yerine 4241 dene beslemeleri 4050 ye yakın...ben o yüzden 4048 le 4231 aldım...

4050 de nasıl bir sub woofer kullandın 4231 e ne düşünüyosun..
ben 4231 e 25cm , 4048 e 30cm(40cm düşünüyodum bana uygun bulamadım)..bide yapacağın kabin ölçülerini yollayabilirmisin

en sonunda bizden biri , 5w la yetinmeyen.. :D  :D bide ilyas var(ben yeniyim , başka varsa bilmiyorum)

cozturk

Apartman katında 400W' sonuna kadar açamazsın. Normal bir sesle dinlersin. İstersen bu esnada 400W anfinin çektiği rms güce bak. 10W'ı geçiyor mu?