24V dc 5A çift kontak röle cabuk bozulurmu

Başlatan zamzam23, 12 Ocak 2011, 13:09:07

zamzam23

arkadaslar endüstriyel bir uygulamam var devreme göre 24V röleye sürekli enerji verip cekili haldeyken kollarından 2-4A aralıgında akım akıtıyorum. yanı devre 2 yıl calısacaksa 2yıl boyunca bu röle hep cekılı duracak. bu sekılde bır sıstemde sürekli enerjilendirmede röle cabuk arıza verırmı

tazmania

bozulacağını sanmıyorum. sürekli çekili duracaksa neden role kullanıyorsun onuda anlamış değilim.

zamzam23

Alıntı yapılan: tazmania - 12 Ocak 2011, 13:12:00
bozulacağını sanmıyorum. sürekli çekili duracaksa neden role kullanıyorsun onuda anlamış değilim.
sürekli dediysem bıraktıgı zamanlarda olacak. elektrık gittiği zaman bırakacak akü devreye girecek.şimdi anlamısssındır

tazmania

o zaman role sana hiç sorun çıkarmaz. çamaşır makinalarında devir yönünü çevirmede roleler kullanılıyor. Uzzun bir süre sorunsuz çalışıyorlar. senin devrende roleye bu kadar iş düşmeyeceğine göre  sorunsuz çalışır.

zamzam23

çamaşır makinesi kötü bir örnek oldu sanırım. çünkü şöyle ki: benım devre aralıksız calısacak.garanti süresi 2 yıl desek, 2 yıl boyunca  günde 24 saat.sadece elektrıkler gittiği zaman bırakacak. hiç gitmediğii varsayalım 24 saat 2 yıl sürekli cekılı duracak. bu sorun olurmu acaba bunu merak etmıstım.

fahri-

Kaliteli ve akımı rahat sağlayacak bir röle kullanırsan kontaklar yapışmaz. bir sorun çıkmaz. aksi halde kontaklar yapışabilir.

X-Fi

çalıştığınız yöntem yanlış kesintisiz güç kaynaklarında akım role üzerinden şebeke <> inverter olarak ayrılmaz o rolenin düşüş zamanında zaten dalgalanma oluşur ki inverter devresini enerji kesilince aniden çalıştıramazsınız siz herzaman inverterden besleyip şebeke varken inverteri oradan şebeke yoksa aküden beslemek için role kullanacaksınız buraya kadarı ek bilgi olsun.

Aklıma takılan diğer konu neden 2 yıl olarak kendinizi koşullandırdınız garintiden çıktığı gün bozulacak cihazlar mı tasarlıyorsunuz.

ayrıca rolenin sürekli çekili kalmasında bir sakınca yok benim tavsiyem böle durumlarda daha yüksek akımlı role kullanıp role bobinine biraz daha düşük voltaj uygulamak böylece bobinlerin ısınmasını önlersiniz dandik role bile kullansanız uzun süre dayanır pcb yi ısıtmaz.

kolay gelsin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

zamzam23

Alıntı yapılan: X-Fi - 12 Ocak 2011, 17:19:25
çalıştığınız yöntem yanlış kesintisiz güç kaynaklarında akım role üzerinden şebeke <> inverter olarak ayrılmaz o rolenin düşüş zamanında zaten dalgalanma oluşur ki inverter devresini enerji kesilince aniden çalıştıramazsınız siz herzaman inverterden besleyip şebeke varken inverteri oradan şebeke yoksa aküden beslemek için role kullanacaksınız buraya kadarı ek bilgi olsun.

devrem bu şekilde. Bunun neresi yanlış.Sizin anlatmak istediğinizde bu değilmidir?değilse, ne anlatmaya calıstıgını anlamadım.
Şebeke gerilimi varsa güçkaynagından 24V cıkıs alırım. röle çeker karta enerji gider. şebeke yoksa smps 24V kesilir röle bırakır akü devreye girer.
Alıntı yapılan: X-Fi - 12 Ocak 2011, 17:19:25
Aklıma takılan diğer konu neden 2 yıl olarak kendinizi koşullandırdınız garintiden çıktığı gün bozulacak cihazlar mı tasarlıyorsunuz.
Min 2 yıl.

X-Fi

role kontak değiştirme anında devre enerjisiz kalacak heleki akım çeken bir devreyse bu geçişi kondansetörlerle absorbe edemezsiniz o yüzden akü devreyi beslemeli şebeke aküyü doldurmalı roleye ihtiyaç yok sadece aküye akım sınırlamalı güzel bir şarj devresi yapacaksınız.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Klein

[IMG]http://img221.imageshack.us/img221/6166/devre.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
@X-Fi  arkadaşı söylediğine katılıyorum. Eğer şebeke kesildiğinde akü devreye girsin istiyorsanız , role pek iyi bir yöntem değil.
Yukarıdaki gibi bir devre ile bunu haledebilirsiniz.
İlla ki role ile yapacağım derseniz:
Roleler genellikle açma ve kapama esnasında bozulur. Role kontakları kapalı iken üzerinden geçen akım çok sıkıntı yaratmaz. Eğer rolelerin  bağlantı elemanları ve kontaklarının taşıyacağı akımın çok üzerinde akım akıtıyorsanız kontaklar ısınır.  Eğer ısınma fazaysa bunu farkedersiniz zaten. Eğer ısınma yoksa , 1 gün de çalışsa , 1 yıl da çalışsa farketmez.

zamzam23

devre benım cızdıgım halıye calısıyor. devreden 1A akarken 2200uF kapasiteyle bırlıkte pic reset almadan aktarım yapılıyor.
sizin şemayıda baslarda dusunmustum ancak sonradan röleli yapmak daha mantıklı gelmısti. xfi nin anlattıgı baska bısı. o dıyorkı devre sureklı aküden beslensın sebekede akuyu doldursun. o hiç olmaz ama yukarıdakı semayı tekrar gozden gecırebılırım. benım dedıgım de sızın dedıgıız de calısıyorsa hangısını kurmlıyım hangısı daha kullanıslı olur.

fatihkuzucu

Diyotlarla çözülebilecek bir işi röleye yaptırmak arasında tercih etmek çok zor olmamalı.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

zamzam23

Alıntı yapılan: Klein - 12 Ocak 2011, 21:09:48
bu devrenın bırkac sakıncası var bence. belkıde yanlıs dusunuyorumdur.
ana besleme diyelınkı 24V. elektrık varken akü baglı degılken diyottan gecer 23.3 olur devre beslenır. ama obur taraftan eger akü tam doluysa ve baglıysa 27.6 olacaktır. dıyottan gecer 26.9 olacaktır ve o zmnda elektrık olsa bıle elektrık devreye gırmez hep aküden beslenır. yanlısmı dusunuyorum acaba

mufitsozen

Alıntı yapılan: zamzam23 - 13 Ocak 2011, 13:44:36
Alıntı yapılan: Klein - 12 Ocak 2011, 21:09:48
bu devrenın bırkac sakıncası var bence. belkıde yanlıs dusunuyorumdur.
ana besleme diyelınkı 24V. elektrık varken akü baglı degılken diyottan gecer 23.3 olur devre beslenır. ama obur taraftan eger akü tam doluysa ve baglıysa 27.6 olacaktır. dıyottan gecer 26.9 olacaktır ve o zmnda elektrık olsa bıle elektrık devreye gırmez hep aküden beslenır. yanlısmı dusunuyorum acaba

evet, cunku, elektrik var iken devrenin calismasi icin, tam sarjli bir akuden daha fazla vermesi lazim. Eger akunuz tam sarjda 27 volt veriyorsa ana beslemeninde 27+x+0,7 yani >27,7v olmasi lazim.

yada baska bir turlu soylersek, aku voltajiniz calisma sirasinda 27 ila 21 volt arasi degisecek, dolayisi ile ana devreden beslenirken tam sarjli bir aku gibi davranmasi gerekeceginden oradan gelen voltajinda 27 voltdan biraz daha yuksek olmasi lazim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

zamzam23

tmm bende aynı seyı soylemıyor muyum. elektrık varken 27den fazla vermıcegıne gore elektrık devreye gırmez dıyorum akuden calısmaya devam eder ne zmnkı aku gerılımı asagılara ıner o zmn aku devreden cıkar elektrık gırer