pot core nüveler ne işe yarar?

Başlatan fractal, 12 Ocak 2011, 16:59:40

fractal

pot core nüveler nerde kullanılır?ne  işe yarar ?onun yerine başka nüve kullanılabilirmi?sekonder ve primer arası boşluğun yani gapın artması ve azamalması sekonderde oluşan magnetik akıyımı etkiler?kuplaja etkisi varmıdır?magnetik doyumla bir ilgisi varmıdır?ortak endüktansı nasıl etkiler?nüvelerin şekilleri hangi amaçlara göre tasalanır?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Pot Core nuvelerde magnetik kayiplar daha azdir. Bobinden cikan magnetik alan, bobinin cok uzaklarina tasmaz.  Kanatli tiplerinde kanatlar cevrilerek enduktans belli bir aralikta ayarlanabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

endüktans derken endüktans bobin için geçerli değimidir.nüvenindemi bir endüktansı oluyor.bu pot core nüveye bir sargı sarıldığı zaman  sargılardaki endüktansmı sabit kalıyor.bu noktayı anlamadım?

z

Bobini core (nuve) uzerine sardigina gore enduktansi belirleyen faktorlerden birisi de nuvenin magnetik ozellikleridir.
Permaibilitesi degistirilebilen bu tip nuveler daha cok kucuk seviyeli sinyal uygulamalarinda kullanilir.

Kanatli corelarda kanatlarin birbirine gore acisini degistirerek magnetik yolun kesitini degistirmis olursun. Bu da enduktansi degistirir.
Hatirlarsan enduktans, sarim sayisina, mu ye, magnetik yol uzunluguna ve kesite bagli.

fractal

hocam bu benim  pot core nüve

http://www.epcos.com/inf/80/db/fer_07/p_26_16.pdf

orda gaped ve ungapped olarak değerler verilmiş. şimdi bu Al nedir anlamadım.nette araştırdım.ve birimi uH cinsinden gaped lı değerler cok küçük ama yüzde değerleride küçük.ungapped da uH değerleri daha büyük yüzde değerleride.ve neden nü-e değeri ungapped da daha büyüktür.burda asıl amaç primer sinyali aynen karşı tarafa belli bir oranda aktarmak ise en cok neye dikkat edilmeli.
örneğin primer tarafından sürdüğümüzde senconder bobin değeri 100uH ise bu cekirdeğin etkisinide 50uH olursa seconderde 150uH görülür gibimi.?yokda alçak geciren yada bant geciren filtre gibimi belli bir frekansın üstünda yada endüktansın üzerinde nüve doyumamı gidiyor yada sabit değermi veriyor.
teşekkürler.

z

Elinde bir nuve olsun. Buna saracagin bobin enduktansi formuluze etmeye calistiginda buyuk problemlerle karsilasirsin. Enduktans sarim sayisinin karesi * nuvenin kesiti * magnetik gecirgenligi / magnetik akinin dolastigi yol.

Burda kesit ve/veya yol karmasik nuve geometrilerinde kolayca olculecek yada hesaplanacak degerler değiller. Ancak yaklasik bir deger cikartilabilir.

Bunun yerine ureticiler sarim sayisinin karesi ile carpilinca enduktansi veren bir katsayiyi biz hazir verelim demisler. Iste burada Al denen katsayi bu katsayi.

AL nin neye karsilik geldigini hemen yukarida yazdim.

Ornegin AL 100 nH  olan bir nuveye 10 sarim sararsan 10*10*100=10000nH yani 10mikrohenri enduktans elde edersin.

Ayni nuveye 20 sarim yaparsan enduktansin 20*20*100 = 40000nH yani 40 mikrohenri bulursun.

Nuvede gap varsa ne olur? Bunu da sonra anlatayim.

fractal

hocam ben bunlardan sipariş verdim.adam bana nekadar endüktans gerekiyor ve gap yani boşuluklumu boşluksuzmu olsun olursa oranı ne istiyorsun diye sordu.bende hepsinden ver dedim...yurt dışından gelicek...cok soruyorumki netleştireyim diye konuyu..

şimdi asıl amaç primerden sekonderi kontrol etmek.karşı trafta ne kadar gerilim yada akım oluştuğunu öngörebilmek ise ozaman yukarda yazdığınız şeyler şu anlamamı geliyor.primer Al 100nH 10 sarımda 10uH oluyordu. sekonderim ise 100 sarım olsun 100*100*100=1000000nH
oda 1mH olur.pirimerden 10v varsa sekonderde 10*10=100 v olur. ama primerde 10V/w10uH akım akarken .sekonderde  100v/w.1mH akım akar.bunları bu  şekilde değerlendirebilirmiyiz..

fractal

hocam birde sarımın karesi ile Al değerini çarptığınız formülü nerden bulabilirim?

z

Yemin ederim dogru soyluyorum.

Fakat inanmiyorsan, formulu, magnetik core kataloglarinin bir kosesinde bulabilmen lazim. Orda da yoksa bu firmalarin uygulama notlari vs nin oldugu dokumanlarin birinde vardir.

Yukarida yazdiklarin zaten ideal transformatorun giris cikis bagintilari.

vs*Is=Vp*Ip

ns/np=vs/vp

fractal

yanlış anladınız ben inanıyorum.yemine gerek yok.sadece bu bilgiye ve daha fazlasına nasıl ulaşabilirim diye sordum.

aşağıdaki sorularım için ne dersiniz.

şimdi asıl amaç primerden sekonderi kontrol etmek.karşı trafta ne kadar gerilim yada akım oluştuğunu öngörebilmek ise ozaman yukarda yazdığınız şeyler şu anlamamı geliyor.primer Al 100nH 10 sarımda 10uH oluyordu. sekonderim ise 100 sarım olsun 100*100*100=1000000nH
oda 1mH olur.pirimerden 10v varsa sekonderde 10*10=100 v olur. ama primerde 10V/w10uH akım akarken .sekonderde  100v/w.1mH akım akar.bunları bu  şekilde değerlendirebilirmiyiz..

sipariş vericem ama daha tam anlayamadım gappedmı olsun ungappedmı.ungaped olunca magnetik akıyı daha fazla olur.ama ozamanda formüle göre endüktans artar ozamanda sekonderden az akım akar.ben aslında 10sarım pimer 1000 sarım sekonder yapmak istiyorum.sekonderden 1kv elde etmek isitoyrum.akımıda max 200uA olsun istiyorum..ancak nüveye karar veremedim.gappemı ungappedmı?

teşekkürler..

z

Isin icine enduktans girdimi nuvede gap olsunmu olmasin mi konusu enduktansdan gecen akimin dalga sekliyle alakalidir.

+ ve - alternanslarda nuve esit sekilde, enerji yuklenecek ve enerjisi emilecekse gapa ihtiyac yok.

Eger bobin DC bilesenli bir akimla uyarilacaksa cogu zaman nuvede gapa ihtiyac olur. (Ornegin flyback)

Gap ihtiva eden bir nuvenin reluktansi, gap reluktansi + nuvenin magnetik parcalarinin reluktansi olacagindan;

Gapin amaci, nuvede dusen magnetik gerilim ve magnetik aki carpimi nuvenin kaldiramayacagi degerde yuksekse (Bu bilgiyi teyid etmekte fayda var su anda yazdigimdan emin olamadim) gap ilave edilerek magnetik gerilim dusumunun buyuk kisminin hava araliginda kalmasini saglamaktir.

Dolayisi ile ben gapli nuvemi alayim gapsiz nuve mi alayim konusu tamamen senin uygulamana ve sartlara bagli.

Eger yuksek voltaj kaynagi yapacaksan cok buyukj ihtimalle flyback yapi kullanacagindan gapli nuve alman gerekir. Ancak gapsiz nuve alip iki parcali magnetik malzemelerin tam birlesme yuzeyine ince kagit, polyester gibi araliyici parca koymakla da gap elde etmis olursun.

Gapli nuvelerde gap mesafesini de bildirmen gerekir.  Onerim gapsiz nuve alip gapi kendinin olusturmandir.

fractal

verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.birkaç kez tekrar tekrar okudum.şimdi burda yüksek gerilim elde etmeye çalıştığımızdan dolayı sargıları korumak içinmi acaba bu yüksek gerilimi gap daki magnetik direncin üzerinemi düşürmeye çalışıyoruz.ozamanda sekonder cıkışında istediğimiz gerili elde edebilecekmiyiz peki?

bu şemada elimdeki örnek karttan çıkardım bu şemayı.karttaki yolları izleyerek cizdim bunu.sg3526n il pulsm  trafosu sürülüyor.pals trafosu ile mosfetler.mosfetler simetrik güç kaynağına bağlanmış.drosel denen ve halka şeklinde bir nüveye sarılmış bobinden sonra yüksek voltaj trafosunun primer ucuna gidiyor.primerin diğer ucu ise şekildeki gibi J1 pinine kadar cizdim.ondan sonrada başka bir  yerlere gidiyor takip edemedim.mosfetli sürücü kısmı bir türlü cözemedim?orda neler oluyor bilmiyorum?dalga şekli önemli dedinizya bu noktaya onun için geldim...

bobini karedalga ile sürsek kara dalganın high kalma ve low süresi  5to civarında olsa bobini yani trafosunun primer kısmını yine sinüse benzer bir dalaga ile sürmüş olmayızmı?karadalgamız alternanslı yani+15-15olunca bu sinüsn daha iyi olur sanırım.bobin 5to sürsinde 15volta şarj olucak üstel olarak.gerilim sıfıra düşünce 5to süresincede -15 volta yüklenecek üstel olarak.sanırım ideal olan bu..

[IMG]http://img717.imageshack.us/img717/1433/hvsc.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

fractal

ek olarak burdaki moslu devre ve puls trafosu hatta  3526n yerine dc-dc converter kullanıp onlarıda opto ile izloe edip sürsem diyeceğim ama bu seferde +15v dan -15V geçişleri işlemci kontrol etmek aradaki ölü süreyi ayarlamak gerekiyor.sanırım.yukardaki devreyi anlasam belki birşeyler yapabilirim..sg3526 kullanmak daha mantıklı gibi sistem daha stabil çalışır hv trafodan işelmciye oranla daha az etkilenir..gibi.

fractal

flayback leri de inceledim.ordada anlamadığım bobinin akımının lineer şekilde artması.diğer sorulara birde bu eklendi..

http://www.emo.org.tr/ekler/53f81530bb8292e_ek.pdf

fractal

bunalmiş hoca tüm bunlara bir yorum yapsada bizde aydınlansak biraz daha.