PID Çizgi izleyen

Başlatan LukeSkywalker, 13 Ocak 2011, 16:24:31

LukeSkywalker

Edit.

LukeSkywalker

Edit.

bymrz

Ellerinize sağlık hocam, gayet başarılı bi çalışma olmuş.

Algoritmayı nasıl yaptınız. Biraz bilgi vermeniz mümkün mü?

LukeSkywalker

Sensörler analog olarak okundu. Orta noktada alınan değer referans alındı. Gerisi bildiğimiz PID algoritması;
http://en.wikipedia.org/wiki/PID_controller
en altta kod şeklinde  var.

shark27

hocam ellerinize sağlık güzel olmuş kod konusunda biraz yardımcı olurmusunuz? nasıl bi yöntem lazım.PId kontrolü bayağı karışık gibi gözüküyor yol gösterirseniz sevinirim
İi çalışmalar

shark27

hocam acaba devre şemasını verebilrmisiniz kodları ben yazmaya çalışacağım teşekkür ederim ii çalışmalar

LukeSkywalker

@shark27
Devre şemasını sana kısaca şöyle özetleyeyim. 8 kanal ADC kullanılarak sensörler okunuyor, l293D ile motorlar sürülüyor. Bu kadar basit.

vsalma

Alıntı yapılan: maytere - 17 Ocak 2011, 14:03:41
Orta noktada alınan değer referans alındı.

derken sadece ortadaki sensörün referans alındığınımı belirttiniz. Yoksa sensörlerden gelen bilgilerin ortadaki değeri mi(median)?
Kaç adet sensör kullanıldı ?

Teşekkürler. Elinize sağlık.

shark27

maytere hocam teşşekürler l293 yerinde 298 kullansam olur değilmi?

shark27

hocam bişey daha soracağım elinizdeki sensör kitinin bende dijital çıkışlısı qtr-8rc var

katolguna baktğımıda

1. Turn on IR LEDs (optional)
2. Set the I/O line to an output and drive it high
3. Allow at least 10 us for the 10 nF capacitor to charge
4. Make the I/O line an input (high impedance)
5. Measure the time for the capacitor to discharge by waiting for the I/O line to go low
6. Turn off IR LEDs (optional)

şeklinde ölme yapılacağı söyleniyor.
5.maddede kafam karıştı kondansatörün deşrj zamanını ölç diyor nasıl bi kod yazabilirim oraya?

LukeSkywalker

Timer kuaracaksın. Fakat o sensör ile yüksek hızlara ulaşman mümkün değil. Çünkü her sensörden gelen veriyi okuman uzun süre alacaktır. Bu yüzden yüksek hızlarda robotu çizgi üzerinde tutman zor olacaktır. QTR-8A kullanmanızı tavsiye ederim. Veya kendiniz qrd1114/CNY70  kullanarak bir sensör kartı tasarlayabilirsiniz. Ben qtr8A öneririm. QRD114 ise QTR-8A da kullanılan sensörlerin DIP versiyonu.

shark27

hocam teşekkür ederim

ilk önce şunu belirtmek isterim emeğe karşı sonsuz saygım var....

biliyorum bişeyleri yapmak kolay iş değil....

üniversitedebu proje benim dönem tezim ve son 1  haftam  var...

Teslim etmem lazım yoksa dönem uzayacak

sizin programınızı bir sitede forum sayfasında buldum burdan nerde bulduğumu sölemek istemiyorum emeğinize saygısızlık olmasın diye...

Eğer müsade ederseniz programınızı kullanbilirmiyim??

teşekkür ederim ii çalışmalar

LukeSkywalker

Tabiki kullanabilirsin. Fakat şunu söylemeliyim ki her kod her robotta çalışır diye bir şey yok. Ben kendi tasarımıma göre bir kod yazdım. Ama mantığını kullanabilirsiniz tabiki. Yoksa yüklemezdim sağa sola  ;) Onları da bir sileyim bari.. Yarışmalardan sonra paylaşırım burada.

shark27

maytere hocam ya şu tasarımını bana bi anlatsana gözünü seveyim kurtar beni şu dertten :D

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: shark27 - 24 Ocak 2011, 16:54:48
maytere hocam ya şu tasarımını bana bi anlatsana gözünü seveyim kurtar beni şu dertten :D
Dostum sen hangi lisedesin?