2x16 lcd ekranda arapça harfler

Başlatan zamzam23, 13 Ocak 2011, 18:00:10

zamzam23

2x16 lcd ekranda arapça kısa cümleler olusturmalıyım. arapca bilmiyorum gerek de yok. bana ceviri metin verilecek. bunları lcd de göstermelıyım. bunu nasıl yapablirm fikri olan varmı?arap arkadaslar bu lcd i nasıl kullanıor acaba. bu arapcada harfler birbirine bağlı yazılmıyormu. e lcd de de her karakter arası bosluk var anlamadım yardımlarını beklıyorum

caglarpasli

Arapça harflerin çok çeşiti var. Başta farklı orta farklı sonda farklı oluyor. Öncelikle harflerin bu halleriyle ilgli bir database oluşturman gerekiyor.

sigmoid

forumda arapca harflerle kayan yazi tartişilmişti. o konuyu incelemende fayda var. hazir arap harfleri de gönderildi diye hatirliyorum. piyasada satilan 2x16 lcd lere sadece 8 özel karakter tanimlaniyor. 128x64 grafik lcd alirsaniz işiniz daha kolay olur.

kolay gelsin. 

mufitsozen

ben olsam ve etrafimda arapca bilen birine erisimim kisitli ise:

1- google ceviride turkceden arapcaya cevirirdim
1a- Arapca bilen birine cevirimi gostermeye calisir, duzeltmeleri yapardim.
2- arapca texti kucuk bir windows xp programi ile bitmap haline getirirdim.
3- bitmapli glcd'ye yuklerdim.

sen boyle yap diyemiyorum, ama belki isine yarar.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

zamzam23

normal 2*16 lcd ekranda gösterme sansıız olamazmı. ozel karakterlerı harici eeproma kaydetsem sonra ordan cekıp cekıp kullansam olabılırmı boyle bısı. hem teknık acıdan hemde arapca kelımelerın anlasılması acısından olabılır mı boyle bısı

malpaslan1979

zamzam23 google vasıtasıyla arapça harflere bakar mısın bazı harfler uzundur yani bazı harfler latin alfabesindeki 3 karakterin kaplayacağı yeri kaplar bunları 2*16 lcd de yaparsan kesik kesik olur. sana tavsiyem sen karakterleri bir incele arapça öğren demiyorum fakat sen harflerin duruma bir bak gösterebilir misin gösteremez misin benim nette gördüklerin çoğunlukla grafik lcd örnekleri.

zamzam23

arap harflerini yakından tanıyorum. ama mesela nslsn iyimsn yazıyorum anlırsunuz değilmi nasılsın iyimisin yazıdığımı. orda da belki kısalta kısalta yazılabılırmı. bana sunu soyleyın bılıyorsanız. harici eeproma harflerı kaydetsem, sonra program ıslerken ordan cekip lcd de gosterebılırmıyım.

Maxim

en güzeli grafik lcd heralde
karakter lcd nin temelinde harfler arası açık yapacak birşey yok.

ara açık olması sorun değilse, 8 tane özel font tanımlaması yapılabilir ve onlar kullanılır belki
o anda 9. font gerekirse olmaz tabi .

birde kesin araplar için içerisinde hazır lcd fontları olan karakter lcd leri vardır
ama piyasada yaygın değildir, yurtdışından bakmak lazım, karaköyde bulamayız tabi.
bu araplar karakter lcd kullanıyorlardır mutlaka 

malpaslan1979

zamzam23 kardeşim yukarıda 4 adet link vermiştim bunlardan birisi şu siteye gidiyor arapça grafik lcd kütüphanesi var. zamzam23 kardeşim proxy site üzerinden googlesite sayfasına gidebilirsin proxy site soruyorsan ninjacloak.com adres satırına aşağıdaki linki kopyalarsan istediğin bilgilere ulaşabilirsin...

http://sites.google.com/site/osamaslab/Home/projects-list/arabic---english-glcd-library

zamzam23

Alıntı yapılan: Maxim - 14 Ocak 2011, 09:16:28
birde kesin araplar için içerisinde hazır lcd fontları olan karakter lcd leri vardır
ama piyasada yaygın değildir, yurtdışından bakmak lazım, karaköyde bulamayız tabi.
bu araplar karakter lcd kullanıyorlardır mutlaka
bu seferde latin alfabesiyle bişi yazamam. arapcayı dil seceneklerıne eklemeyı dusunuyordum.

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 14 Ocak 2011, 09:24:44
zamzam23 kardeşim yukarıda 4 adet link vermiştim bunlardan birisi şu siteye gidiyor arapça grafik lcd kütüphanesi var. zamzam23 kardeşim proxy site üzerinden googlesite sayfasına gidebilirsin proxy site soruyorsan ninjacloak.com adres satırına aşağıdaki linki kopyalarsan istediğin bilgilere ulaşabilirsin...
http://sites.google.com/site/osamaslab/Home/projects-list/arabic---english-glcd-library
yukarıdakı lınklerı ıncelemıstım sağolasın.demekkı bızım lcdlerle olmuyor bu iş. glcd lazım.