Hazır Pt1000 ölçüm entegresi var mıdır?

Başlatan vastar, 15 Ocak 2011, 11:57:26

vastar

Arkadaşlar merhaba konunun yerimidir emin değilim ama buraya açtım. Benim merak ettiğim konu şudur.

Microchipin sitesinde 00687c adlı bir makale var ve orada PT100 veya PT1000 sensörlerin kullanımı ile ilgili güzel bir makale var. Ancak zurnanın zırt dediği yer şurasıdırki örneğin 3 tane PT1000 kullanmak istediğimde kocaman bir pcb meydana çıkıyor. Benim arzuladığım ve merak ettiğim bu işi yapacak tek bir entegre var mıdır?

Örneğin.
Bir entegre olsun. girişleri çıkışları olsun. 4 tane PT1000 i tek bir entegreye bağlıyayım. 4 tane de çıkıştan bana okuduğu analog gerilimi versin. PT1000 i sürecek donanımı kendi içinde barındırsın. Özetle bir tane entegre ve bir tane mikrodenetleyici ile 3, 4 ... PT1000 okuyabileyim ve karmaşık PCB den kurtulayım.

Böyle bir entege var mıdır?

vastar

teknikelektronikci

tek bir adc kullanip analog multiplexer kullanarak karmasikdan kurtulursunuz eger unutmazsam firmadaki pt100 ölcüm kartlarinin semalarina bakip haftaya bilgi verebilirim

edit: analog mux olarak adg 508 entegresini inceleyebilirsiniz

bu arada sanirim pt 100 demek istyiorsunuz öyle degilmi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

vastar

pt1000 demek istiyorum ancak pt100 ile pt1000 arasında çalışma mantığı olarak hiç bir fark yok. PT100 0 derece sıcaklıkta direnci 100 ohm olan eleman. PT1000 ise 0 derece sıcaklıkta direnci 1000 ohm olan eleman. İkisininde çalışma mantıkları aynı.

Maxim

adg508 entegresi, CD4051 den farklımı acaba ?

peko

PT100 lineerizasyon konusu için çözümünüz nedir ?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

KAZIMUGUR

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: peko - 16 Ocak 2011, 02:02:46
PT100 lineerizasyon konusu için çözümünüz nedir ?

Çözümü nedir bilmiyorum ama,
Parçalı lineerizasyon yapabilir :)    (mi?)

necati

Pt1000 ile ölçeceğiniz sıcaklık nedir?
http://www.regin.se/dmdocuments/resistance_table_PT1000_sensors_prsh_en.pdf
http://w1.siemens.ch/web/bt_ch/SiteCollectionDocuments/bt_internet_ch/support/E_4_Fuehlertabelle_20Pt1000_1000000041145.pdf
1ma akım kaynağı kullansanız
  0 C da 1.000v     çıkış olur
100 C    1.395v     çıkış olur
fark 395mv
5000/1024= 4.8828125mv 1   adım   10bit adc
           4882.8125mv 1000adım
           395*12.3515=4.879V
           fark*12.3515 size 10 bit adc .1C lik adımlarla ölçme imkanı saglar
opamp ı 12v la besleyin (op220)vb

http://www.physics.princeton.edu/~mcdonald/examples/detectors/icarus_00_03.pdf
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

vastar

kuantalama konusunda sıkıntım yok 1ma akım akıtma konusunda ise yukarda bahsettiğim microchip in sitesindeki makalede sabit akım kaynağı katı, filtre katı, analog çıkış katı hepsi güzelce anlatılmış ve şematiği verilmiş. Gayet güzel ancak dediğim gibi örneğin 4 tane PT1000 yada 5 tane arttık kac taneyse kullanacağız diyelim benim istediğim entegreye ben PT1000 leri bağlıyayım entegre herbir ilgili bacağından 1ma akım akıtsın sonra gerilim düşümünü alsın kuantalasın ve 0-5 V yada 0-2.5 V  çıkışa versin. bende mikrodenetleyici ile alayım bilgileri istediğim şekilde kullanayım.

Ben araştırdım internetten böle bir iş için özelleşmiş bir entegre bulamadım. yada araştırmayı bilmiyorum. Ancak PT1000 sensörler endüstride özellikle HVAC konusunda çok kullanılıyor.

PT1000 ile ölçeceğim sıcaklık 0 derece ile 100 derece bilemedin 150 derece arası sıcaklık. Benim amacım olabildiğince az kablolu bir pcb elde etmek çünki ne kadar kablo o kadar başa bela. ayrıca daha küçük bir pcb her zaman daha iyidir.

Eğer böle bir entegre yoksa yüksek lisans tezim olarak bunu yapabilirim gayet de güzel olur :D

Murat Mert

S.A.
0-100 derece ise 10 k ntc kullanın.
mert07

vastar

Slm arkadaşlar karıştırırken karıştırırken bişiler buldum sizlerlede paylaşayım.

Öncelikle PT100, PT1000, PT2000 vesayre nedir onu anlatayım.

Bunların genel adı RTD dir yani Resistance Temperature Detectors.
Özellikleri şudur.

Bu cihazlar platinyumdan yapılırlar ve -200 ila 850 derece arasındaki bir sıcaklık bölgesinde LİNEER çalışırlar. Bunların en büyük avantajı budur zaten. Çok geniş bir aralıkta lineerliği bozulmadan çalışan eleman ne anlama geliyor diye merak eden arkadaşlar içinde. Bu cihazı matematiksel bir denkleme oturtup bu geniş aralıkda hassas sıcaklık ölçümleri yapılabilir.

Peki bu işi nasıl yapıcaz?

Öncelikle hassas bir akım kaynağına ihtiyacımız var. Neden?

Bu aslında bildiğimiz bir dirençtir ve içinden değerini bildiğimiz bir akım geçirilerek üzerinde oluşan gerilim düşümü analog olarak okunur ve aşağıda verdiğim denklemlerle ya da look-up table yaparak sıcaklık ölçümü yapılır.

Bu hassas akım geçirme olayı nasıl yapılır?
1. yöntem transistör yardımıyla istenilen akım geçirilebilir ancak verimli yöntem değildir.
2. olarak google a AN687 yazın microchip firmasına ait bir pdf bulursunuz. RTD elemanlar için sabit akım kaynağı nasıl tasarlanır güzelce anlatmış ancak ordaki makale 3 çıkışlı RTD elemanlar için yazılmış. Piyasada bulacağınız RTD elemanlar genelde 2 uçludur. Peki napıcaz hemen yeniden AN682 nolu makaleyi buluyoruz ve 5. sayfasında FLOATİNG CURRENT SOURCE isimli başlığı güzelce okuyoruz orda bize iki uçlu RTD ler için akım kaynağı nasıl tasarlanır anlatıyor.
3. olarak bunu yeni keşfettim ANALOG DEVİCES firmasının ADT70 isimli bir entegresi var bünyesinde 2 adet hassas akım kaynağı barındırıyor. Siteden yapılan açıklamaya göre RTD elemanlar için özel tasarlanmış özellikle PT1000 elemanlar için tasarlanmış ancak diğerleri için konfigüre edilebilir bir akım kaynağı entegresi.

Şimdi biz bu elemanlardan akım geçiricez ama ne kadarlık bir akım geçirmeliyiz kafamıza göre mi?

Tabikide hayır. Bu elemanların o kadar faydasının yanında tek dezavantajı şudur. Basit bir elektrik ilkesi aslında. İçinden akım geçen herşey ısınır. Buda bizim elemanımızın "self heating" diye adlandırılan kendi kendini ısıtması ve yanlış ölçüm yapmamıza neden olur. Bunu engellemek için şunu tavsiye etmişler. 1mA ya da daha az bir akım geçirmemiz lazım bu elemanlardan. ADT70 entegreside sabit 0.9mA akım kaynağı vazifesi görüyor.

Şimdi gelelim PT100 , PT2000 nedir bi fark varmıdır bunu anlatalım.

PT harflerinden sonra gelen sayı o elemanın 0 santigrat derece sıcaklıktaki direncini belli eder. Yani PT100 direnç 0 derece sıcaklıkta 100 ohm dirence sahiptir. diğerleride bu şekilde yorumlanır.

Şimdi gelelim denklemlere.

RTD(T) ≈ RTD0(1 + T × α)

RTD(T) = the RTD element's resistance at T(Ω),

RTD0 = the RTD element's resistance at 0°C (Ω),

T = the RTD element's temperature (°C),

α = 0.00385 Ω/Ω/°C

Bu denklemi koşturarak istediğimiz ölçümü yapabiliriz. Ha bu yaklaşık denklemdir. Diyosanızki bu bile bana yetmez çok daha hassas ölçüm isterim ozaman gerçek denklem yukarda bahsettiğim makalede mevcut bir göz atın.

Maxim

akım kaynağı olarak LM334 kullanamazmıyız acaba ?

vastar

kullanabilirsin tabikide ama herşeyin tek bir çip içinde olması daha makbül. çünki kullandığın her kablo embedans olarak devrene yansıyacak ve ölçümünün hassaslığını bozacaktır. Bu iş üzerinde internet araştırmalarımı bitirdirm sayılır. gerekli malzemelerin listesinide oluşturdum. Bu malzemeleri bulabilirsem basit bir pt1000 ile sıcaklık ölçümü devresi yapıp çalıştırıp. sonra siteye eklemeyi düşünüyorum.

halilibrahimramazan

Vastar arkadaşım merhabalar.Şu an bana tam da o bahsettiğin devre lazım ve çok acil.Devreyi benimle de paylaşabilirsen gerçekten çok memnun olurum.Umarım mesajımı görürsün.Şimdiden teşekkürler.