editör yapmak istiyorum ...

Başlatan emrah, 18 Ocak 2011, 11:28:22

emrah

slm arkadaslar, pc ile pic e komutlar göndermek istyorum ve malesef pici programladıgım editörün terminalini kullanmak zorunda kalıyorum.  basit şekilde pici kontrol edebilecek editör nasıl yapabilirim?  bu iş için nerden başlamalıyım. örnek olarak pc den pici kontrol ederek bir ledi yakan ac/kapa editörü nasıl yapılır?  yardımlarınızı beklıyorum ...

FEHMİ_ASM

Visual Basic (6) ile rahatça yapabilirsin. Ancak temel düzey Basic dil bilgisi gerekli..
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Tagli

Bildiğim kadarıyla en kolay C# ile yapılıyor. C#'ta seri porta erişmek, veri yollayıp almak çok kolay. Ama tabi eğer daha önce hiç C# kullanmadıysan öğrenmen biraz zaman alacaktır.

Seri port üzerinden veri yollayıp almanı sağlayan test programları da var. Maalesef adları aklıma gelmiyor. Zamanında forumda paylaşıldığını hatırlıyorum ama yakın zamanda bana da lazım olduğunda arayıp bulamamıştım.

Ekleme: Aslında .net kullanan dillerin hepsinde seri porta erişme mantığı aynı.
Gökçe Tağlıoğlu

emrah

bilgiler için tesekkürler arkadaslar, c# programını  nasıl bulabilirim ?

Tagli

Ücretsiz (ve tabi kısmen daha sınırlı) versiyonu olan Visual Studio Express 2010'u kendi sitesinden çekebilirsin. Kurulum online olarak yapılıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

eseneren

Program cok buyuk sureklı kullanmayacaksan http://monodevelop.com/ sitesinden alternatif programı ındırebılırsın free software olması lazım.
Saygılar
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

sigmoid

Ben C# kullanıyorum. visual basic için kodları azçık değiştirmen gerekecek. Forma iki buton at. Birine lediyak diğerine ledi söndür ismini ver. PIC için ise seriporttan 1 değeri gelince ledi yakan 0 değeri gelince ledi söndürecek programı yaz. PC tarafında ise her butona aşağıdaki kodu yerleştir.

//ledi yakar
serialPort1.Open();
serialPort1.Write("1");
serialPort1.Close();

//ledi söndürür.
serialPort1.Open();
serialPort1.Write("0");
serialPort1.Close();

kolay gelsin.

eseneren

@abdullaho agzına saglık guzel cvpların ıcın, pic ile seriporttan gonderdıgın veriyi okumak bu kadar sade mı ?
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

sigmoid

bu kodlardan önce forma serialport kompanentini sürükle ve gerekli ayarlari yap. hizi vs.

bu yazdiğim kodlar sadece pc den pice veri göndermek için. picden pcye ver geldiği zama serialport kompanetinin datareceived eventi oluşur. biu event içinde read() readbyte() readline() fonksiyonlari ile glen veriyi kontrol edebilirsin. 

t2

Alıntı Yapserial port componentleri kendine faydası yok. çöp. mscomm nesnesi ile ledi yakıp söndürerek mutlu olabilirsiniz. hepsi o. iş ciddi ise ciddi nesneler gerek.
diyorlar

emrah

arkadaslar, halen visual basıc uzerinde türkçe bilgilere felan bakıyorum ama bir şeyler çıkaramıyorum. bu konuda ugraşanlardan örnek kod ve açıklamalrı alabilirsem iyi olur. bu programla USB ilede 18f serisi entegrelerle haberleştirecek programlar da yapılabilirmi? en basit bu programmı yoksa dahada basit olanlar varmı?

serdararikan

visual basic te rich text box kullanarak komutları renklendirebilirsin.netten indirdiğim örnek bir programın linkini veriyorum fakat vb bilgin yoksa kodları anlamakta zorlanabilirsin.ilk önce hangi dil için bir editör yapacağına karar vermelisin.

http://hotfile.com/dl/108867853/59cb98d/SOLO_SyntaxControl.rar.html

burada vb için vb6 ile bir editör yapılmış.eğer amacın yazacağın kodları yazıp direk olarak PIC e aktarmaksa yapmak istediğin şey sadece editör bir işine yaramaz birde compiler yapman lazım.
ama ümidini kırma yavaş yavaş bişeyler yapmaya başla zamanla ilerleme kaydedeceksin

emrah

serkan arkadasım, cevap için sagolun fakat amacımı yanlış anlamıssınız. amacım. vb de kontrol editörü yapmak ve bu editörle pc ye rs232 veya usb baglantıları ile pic e seri data göndermek. en basit yoldan kontrol paneli , editör gibi arayüz yapmalıyım.

ete

EmrahGS,
Arkadaşlarımın seni yanlış anladıklarını sanmıyorum. Aslında senin onları anlamadığını düşünüyorum.
Bu konuya açarken şöyle demeli idin.  Ben xxxxx programlamayı biliyorum yada xxx programlamasını iyi biliyorum, xxxx dilini ise az biliyorum. Amacım Bir arayüz programı yazmak yada hazırlamak nerden başlamalıyım?"
Bu şekilde yazsa idin arakadaşlarda senin becerilerine göre cevap hazırlarlardı elbette.
Ama anladığım kadarı ile epeyce bilgi eksikliğin var ve bu işi yapmayı planlıyorsun. O halde yolun başındasın demektir.
Kusura bakma ama bu araba yapmak istiyorum nerden başlayım sorusu ile aynı anlamı taşıyor benim için.
Şayet VB dilini iyi seviyede bilsen yada C dillerinden birisini bilsen zaten bu soruyu sormadan kendi işini görebilirdin. O halde bize neyi tahmin etmek düşüyor? tabiiki  bu konuda bilgili olmadığını elbette. Peki bilgin yok iken bunu nasıl başarmayı düşünüyorsun?. Tam istediğin örneği birisi yapıp verirse tabiiki işin görülmüş olacak ama hazırda böyle bir şey ya bulamazsın yada buldukların birazcık senin amacının dışında çalışırlar. O halde geriye tek seçenek kalıyor. Bu işi kendin başarmalısın. Yol sorabilirsin. Ama hiç bir zaman genel anlamda işin bütünü sorulmamalı.
Bu işi nasıl yaparım demekle  bu işe başladım ama ekran tasarımında şöyle bir sorunum var nasıl çözerim demek arasında dağlar kadar fark bulunuyor ve biz forumdakiler ikinci soruyu daima tercih ederiz.
Genel yada geniş kapsamlı soruların cevabı da geniş oluyor ve soran kişi yanlış anlaşıldığını düşünüyor . Halbuki olayın aslı  öyle değil.
Şimdi anlamışsındır sanırım öyle olmadığını.
Sonuç olarak VB de proje hazırlamaya başla ve takıldığın yerlerde sorularını spesifik olarak sor. Çok güzel ve faydalı cevaplar alacağına eminim.
Bi gayret işin ucundan tut ve daha sonra bizim de tutabilmemiz için uç bırak arkası gelecektir zaten.

Bütün bunları bir açıklama yapmadığın için bilgi seviyeni bilmeden yazıyorum. Nedir bilgi seviyen bunuda merak ediyorum. Mesela aşağıdaki soruları cevaplayabilirsin.
- VB yada C dillerinden hangisini ne seviyede biliyorsun.
- Seri yada USB haberleşmesi konusunda ne kadar bilgilisin.
- Pic programlama konusunu biliyormusun ? biliyorsan hangi dilleri ne seviyede biliyorsun.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

emrah

ete hocam yönlendrdiginiz için sagolun kısacası şöyle söyleyim,  pic basic biliyorum ve bilgisayardan kontrollü devreler yapmak istiyorum bunun için bilgisayarda arayüz yapmak istiyorum ve  pic i usb yada rs232 baglantiları ile yaptıgım arayüzle kontrol etmek istiyorum