ölçü aleti ile 220v ölçüm

Başlatan emrah, 18 Ocak 2011, 17:23:14

emrah

slm, piyasada bulunan ucuz ölçü aletleri ile şebeke gerilimini öçtügümde  ölçülen degerin sabit olması için nasıl bir ön devre kullanmalıyım

yani;  ölçü aletini şehir şebekesine bagladıgımda  ekranda 218-220-222-224 ...  gibi oynamalar hızlı şekilde gösteriyor. bu ölçümu yaparken en azından degişimin hızlı olmadan ölçlmesi için şebeke ile ölçü aleti arasına nasıl bir mantık kullanmalıyım ?  2.2uf 400v kondansatör koydum ama pek birşey degişmedi. başka nasıl yöntemler deneyebilirm ???

floresan

neden sabit kalmasını istiyorsunuz?

Andromeda

"hold" tuşuna basınca ekranın sabitlenmesi lazım...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

picmanya

Alıntı yapılan: emrahGS - 18 Ocak 2011, 17:23:14
selam, piyasada bulunan ucuz ölçü aletleri ile şebeke gerilimini öçtügümde  ölçülen degerin sabit olması için nasıl bir ön devre kullanmalıyım
yani;  ölçü aletini şehir şebekesine bagladıgımda  ekranda 218-220-222-224 ...  gibi oynamalar hızlı şekilde gösteriyor. bu ölçümu yaparken en azından degişimin hızlı olmadan ölçlmesi için şebeke ile ölçü aleti arasına nasıl bir mantık kullanmalıyım ?  2.2uf 400v kondansatör koydum ama pek birşey degişmedi. başka nasıl yöntemler deneyebilirm ???

kondansatör hattaki ve diğer cihazlara paralel girdiğinden kapasite tutamıyor olabilir kondansatörden önce hatta seri bir direnç veya seri bir bobin koyulabilirse ekrandaki değer dahada sabit kalabilir.
seri direnç veya ser i bobin hattın seri tek bir iletkeni üzerine koyulabileceği gibi her ikisinde (faz+nötr) koyulabilir
bir nevi dc deki low pass filtreyi yapmanızı öneriyorum.

emrah

cvp için teşekkürler. deneyecegim....   ölçü aletinde hızlı degişimi yavaslatmak için. her ölçü aletınde hold tusu yok malesef.

floresan

Alıntı yapılan: picmanya - 18 Ocak 2011, 21:34:21
kondansatör hattaki ve diğer cihazlara paralel girdiğinden kapasite tutamıyor olabilir kondansatörden önce hatta seri bir direnç veya seri bir bobin koyulabilirse ekrandaki değer dahada sabit kalabilir.
seri direnç veya ser i bobin hattın seri tek bir iletkeni üzerine koyulabileceği gibi her ikisinde (faz+nötr) koyulabilir
bir nevi dc deki low pass filtreyi yapmanızı öneriyorum.

şehir şebekesi AC olduğu için kondansatör işe yaramaz malesef. olçu aletinin icinde oynamalar yapmak lazım. AC nin dc ye çevrildigi yere kondansatör eklenebilir. AC voltta yolları takip edebilirseniz bulabilirsiniz.

emrah

EMI filtre kullanarak yapsam ıyı olurmu ?

parda

Ölçü aletiniz ister dandik olsun ister en iyisi olsun ekranda sabit bir sayı görmelisiniz iyi ile kötü arasındaki fark true rms farkı olabilir. Eğer ekranda sabit bir sayı görmüyor iseniz ölçü aletiniz bozuk, pili bitiyor veya kontak temasınızda problem var demektir. Ölçü aletinizden eminseniz o zaman gerçekten ölçdüğünüz değer gördüğünüz şekilde değişiyor demektir. Yapacağınız eklemelerle yanlış bir sabit değere sabitlemeye bir anlam veremedim. İyisinden bir ölçü aletide belirli bir süre ölçer min degereri bu max değeri bu buda ortalamsı der. Hold tuşuna gelince mevcut ölçü aletinizin üzerinde hold tuşu olduğunu var sayın ve hayali olarak basın basma anında ekranda yazan sayıyı aklınızda tutun işte bukadar :), Bu sonuçlar sizi tatmin etmiyorsa ölçü aleti olarak scop kullanmak tek çare gibi gözüküyor.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

emrah

tabiki ölçtügüm deger ac olunca dalgalanmalar nedeni ile ölçü aletinde degişken degerler görünecek, benm asıl amacım, çalsma masamda ölçü aletini sürekli baglı tutumak, ekrandaki degerde sürekli artıp azalmasıda gösterme cirkinligi yaratıyor. filtrelerle flan ani dalgalnmayı önleyip daha sakin deişimşleri gözlemlemek daha iyii olacagından düşünmüştüm.

floresan

şebeke gerilimini köprü diyotla doğrultun. sonra diyot çıkışınada 1mf (veya daha az) 400v kondansatör bağlayın. ölçü aletinin dc volt kademesinde ölçün. voltaj haliyle yüksek gözükecek. onuda ölçü aletlerinin içinde ayar trimpotu var. ordan ac de gösterdiği değere ayarlayabilirsiniz.

emrah

onuda denedim fakat 220uf ile yaptım, 300v üstü gösteriyodu ve ayar trimpotuda 220 ye düşürmeye yetmedi