Haparlor Çeşidi

Başlatan CeaSeR, 18 Nisan 2004, 18:32:58

CeaSeR

Arkadaşlar bu haparlor çeşitleri neye göre değişir bassları alabilmem için ne tipi (f mi v mi ) tizleri alabilmem için ne tip kaç cm çapında almam gerekiyor..

birde haparlora paralel bağlanmış kondansatör bass ses veriyor bu yararlı bir hadise mi yoksa gereksiz bir ayrıntımı

iki haparlor birbirine nasıl bağlanırsa ve aralarında nasılbir eleman konulursa daha iyi sonuç alınır...

şimdiden teşekkür ederim
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..

Analyzer

Selam,

Sorun çok genel olmuş.Bence ne yapmak istediğini anlatırsan yardım alman kolaylaşır ;) Hoperlörlerini değişik kombinasyonda bağlamanı tavsiye etmem.Empedans farkından dolayı korumasız bir amfinin çıkışlarını kolaylıkla yakabilirsin.Çıkışa kondansatör bağlaman bir nevi filtre görevi görür ancak AC'de kondansatör kısmen iletken olduğu için az önceki hadise ile karşılaşman muhtemel yine ;) Yani ilgilendiğin iş çok da deneme yanılma yöntemine göre değil.Amacına göre hoperlör tasarımı yapılması gerekir.
Amacını anlatırsan yardımcı olmaya çalışayım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

CeaSeR

teşekküreler
amacım elimde üzerinde
drs - 99 Mark v yazan 4 adet kapı haparloru var bu hap.ları 2 şerli guruplar halinde iki kabin yapmayı düşünüyorum bunların yanına 20 cm lik büyük hap. alıp onada bir kabin yapıp sadece bass sesleri almak istiyorum anfi olarak http://eu.st.com/stonline/books/pdf/docs/4057.pdf  bunu kullanmayı düşünüyorum bass kabini kapalı altı açık cinslerden olucak
teşekkür ederim
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..