Lm2576-5 için hangi bobin

Başlatan Muyat, 25 Ocak 2011, 16:41:19

Muyat

fatihkuzucu

Dış kılıfını soyup telin kalınlıgına bak.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

pcb_desing

3 amper ıcın 100mH kullanmalısın bobının tel kalınlıgı enaz 0.60 capında falan olmalı

picmanya

xilinx adlı üyenin bunu çok güzel açıkladığı bir mesajı var.
bobinin istenilen akım değerlerinde doyuma gidip gitmediğini bilmekde fayda var ve doyum noktasına yakın akımlarda çalışılmamalı.
bobinin doyum akımı noktasını tespit etmelisiniz en sağlıklısı bu olur.

X-Fi

bu iş için tel standartlarına bakmalısınız hangi kalınlıkta telden ne kadar akım geçer.

Amerikan tel standartları
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

floresan

Alıntı yapılan: picmanya - 26 Ocak 2011, 20:07:37
xilinx adlı üyenin bunu çok güzel açıkladığı bir mesajı var.
bobinin istenilen akım değerlerinde doyuma gidip gitmediğini bilmekde fayda var ve doyum noktasına yakın akımlarda çalışılmamalı.
bobinin doyum akımı noktasını tespit etmelisiniz en sağlıklısı bu olur.

bu gibi besleme devrelerinde bobin kapasıtesi düşük geldiğinde doyuma gidiyor. fakat kapasite belirtilen değerden fazla olursa problem olur mu? mesela 100mH demiş devrede ben 200mH taksam sıkıntı olurmu? (bobin telleri kalın zaten)

ErsinErce

LM2576'nın datasheet'inde çekeceğiniz akıma göre kullanabileceğiniz bobinin max değerlerini belirlemenize yardımcı formüller açıklamalar mevcut, son sayfalara daha dikkatli bakın

pcb_desing

bobin konusu tartışmaya acık bır konu kullanmış oldugnuz nuve bakır tel çapını ve sipir sayınızı etkiler konun derınıne ınınce cok degısken faktorler var örneğin silindir seklınde (Dip kılıf seklınde ) veya toroit nuvelerde nuvelerin manyatik alan ozellılerınden dolayı tel capı ve sıpır sayıları cok degısken olabılıyor ben genelde silindir seklınde dip kılıf kullanıyorum degerıde 3 Amp. için 100mH El-Kom firmasının standar ürünü ama sizde kendınız sara bılırsınız kulandınız nuvenın manyatık alan degerlerıne gore tel capı ve sıpır sayısı tesbıt etmenız gerekıyor.

Muyat

Peki şöyle bişey yapılabilirmi?
Atıyorum elimdeki bobin 1amperlik
3amper için LM2576 çıkışına 3 tane bobini birbirine paralel baglayarak çekilecek akımı 3 koldan dagıtmak mümkün mü?

fatihkuzucu

Kolları ayıramazsın. Orada 3 paralel bobin olur. Çıkıstan feedbak alıyor çip. Feedbackten sonra bölebilirsin.Birde maliyet olarak cok mantıklı degil.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

VFR

LM2576-ADJ ile ayarlı güç kaynağı yapmak istiyorum.
Ama bobin bulamadım. 3A'lik ve internetten bulabileceğim 100uH'lik bobine ihtiyacım var.
Nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilecek var mı?

z

Alıntı yapılan: Muyat - 28 Ocak 2011, 14:46:25
Peki şöyle bişey yapılabilirmi?
Atıyorum elimdeki bobin 1amperlik
3amper için LM2576 çıkışına 3 tane bobini birbirine paralel baglayarak çekilecek akımı 3 koldan dagıtmak mümkün mü?

Diyelimki 100uH 3A bobine ihtiyacın var.

3 tane 300uH 1A bobini paralel bağlarsan 100uH 3A bobin elde edersin. Burada dikkat etmen gereken konu bobinleri dip dibe yerleştirmemen.
Aksi halde endüktanslar arasında kuplaj oluşur ve endüktans hesaplanan değerden farklı olur.

Eğer amacın 3 ayrı devreyi tek bir smps çipi ile 3 ayrı bobin üzerinden beslemek ise bunu geribesleme açısından pratik olarak yapamazsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serhat1990

Konuyla pek alakası yok ama bir soru sormak istiyorum. Türkiye'den temin ettiğimiz LM2576'lar patates baskı diye tabir edilen kalitesi düşükmüdür. 2.5A akım çekecek bir devrem var . Beslemesi için lm2576 kullanacam. Bu konuda sıkıntı yaşayan varmı. Örneğin 7805 datasheetinde 1A yazıyor. Bir yerden elime geçen ucuz üzerinde 7805 yazan ama 500mA ' den sonra çok fazla ısınma yapıp çöken bir regülatör gördüm. Buna benzer bir sorun olmasından korkuyorum. Deneyecem ama tecrübe sahiplerinden bilgi almak isterim. LM2576 daha önce kullandım fakat bu kadar akım çekmiyordum.

camby

Seçilmesi gereken bobin ile ilgili dataseet'te çok anlaşılır bir grafik var.

z

Alıntı yapılan: serhat1990 - 17 Ağustos 2012, 10:13:49
Konuyla pek alakası yok ama bir soru sormak istiyorum. Türkiye'den temin ettiğimiz LM2576'lar patates baskı diye tabir edilen kalitesi düşükmüdür. 2.5A akım çekecek bir devrem var . Beslemesi için lm2576 kullanacam. Bu konuda sıkıntı yaşayan varmı. Örneğin 7805 datasheetinde 1A yazıyor. Bir yerden elime geçen ucuz üzerinde 7805 yazan ama 500mA ' den sonra çok fazla ısınma yapıp çöken bir regülatör gördüm. Buna benzer bir sorun olmasından korkuyorum. Deneyecem ama tecrübe sahiplerinden bilgi almak isterim. LM2576 daha önce kullandım fakat bu kadar akım çekmiyordum.

78xx regülatörler termal korumaya sahip. Bu çiplerin 1A verebilmesi için çip sıcaklığının termal koruma sıcaklığının altında kalması lazım.
Günümüz çipleri artık o kadar düşük akımlar çekiyorki çok kalabalık devreler dahi yapsanız 78xx serisi regülatör çipleri işinizi fazlasıyla görmesi gerekir.

Gerekiyorsa devrelerin besleme pinlerini ayırıp birden fazla 78xx regülatörle besleyebilirsiniz. Hiç bir smps çipi 78xx kadar temiz voltaj sağlayamaz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com