H-Bridge motor sürücü tasarımında bazı sorularım var ?

Başlatan VFR, 28 Ocak 2011, 00:10:48

VFR

Merhaba arkadaşlar.
12-24 V DC motor sürmek için Hbridge yapıyorum. Motor 8 amper çekebilecek bir motor, zorlanırsa daha da çok çekebilir.
O yüzden  BDX33C ve BDX34C darlington transistörlerini seçtim. Proteusta BDX53C ile devre kurdum çalıştı devre. Ama gerçekteki motor farklı olduğu için nasıl çalışır bilmiyorum. Aklıma takılan sorular var onları paylaşmak istiyorum.
-Transistörlerin içinde ters diyot var ama benim haricen diyot koymam gerekir mi?
-BDX33C'nin datasheetinde Ib=0.25Amper diyor, ama optokuplörün Ic'si 50mA. O yüzden tam iletime geçmez gibime geliyor, siz ne düşünürsünüz?
Sizin tecrübelerinizden ve fikirlerininzden faydalanmak istiyorum. Teşekkürler.
[IMG]http://img366.yukle.tc/images/3387a.png[/img]

VFR

xenix

Problem yok gibi devrede, deneyin çalışacaktır. Eklemek istediklerim:

1) BDX33C nin 6A akımda doyuma girmesi için 10-20mA gibi base akımı gerekiyor. Optonun current transfer ratio değerine bakın, ona göre bu akımı sağlayabilecek led akımında çalıştırın optoyu.

2) Sürücünün "dead band" ekleme özelliği yok. Dolayısı ile bu devreyi sadece çalış dur gibi bir amaç için kullanın. PWM yaparsanız eğer, çok büyük anahtarlama kaybı olacaktır.

zamzam23

ben mosfet kullanarak buna benzer bı devre yapmıstım formu arastırıysan denk gelmıssıdır. mosfet içinde ters diyot olmasına ragmen ben harici diyot kullandım ayrıca snubber için bir kapasite ve direncede ihtiyac vardı o dvrede. ama burda hız kontrolu yok sanırım. transıstorlerı acıp kapatmıyorsun pwm yok. dolayısyla calısır gibime gelıyor.ayrıca optosuz da bır dene. onlarsız da calısır devre.
ama eger yanılıyorsam hız kontrolllu bı devreyse mosfet yada igbt lerı arastırmanı tavsıye ederım. bunların bırde suruculerı oluyor onlardan da kullanırsın bıraz pahalı olur ama gzl bı devre olur

VFR

Aslında hız ve yön kontrolü de yapmak istiyorum.
En alltaki logic state bağlı olduğu yere pwm verecektim bu devrede böyle kalmıştı.

Xenix hocam, işin detayı hakkımda henüz bilgim yok. Anahtarlama kayıpları hakkında bir bilgim yok bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim.
Ve "dead band"ın ne olduğunu da bilmiyorum. Açıklarsanız sevinirim hocam.
Hocam bir de transistörlerin üzerinde düşecek olan Vce'nin 2V-3V civarı olacağını okudum bir kitaptan. Ben bu devreyi 12V-24V arası için kullanacaktım, o zaman verimsiz olur kanımca. Sizce nasıl olur?

Zamzam23 hocam sizin devrenizinden ben de yaptım, yeni lehimledim devreyi. Çalıştırdım ama sorun çıktı motoru döndüremedim.
IR2104 hakkında fazla bilgim yok biraz da o yüzden zorlandım aslında. Problemi çözmek için gerilimlere baktım ama nerede ne görmem gerektiğini bilemediğim için bir faydası olmadı açıkçası. Bu konuda biraz yardım edebilir misiniz?

Bir de snubber devresindeki dirençlerin kaç watt olması lazım. Sonuçta üzerinden yüksek bir akım geçecek.

zamzam23

önce breadboard üzerine kursaydın keşke.bendeki snubber direncleri 1/4 w chip resistor.fazlasına gerek olmadı.devre %100 çalısıyor olduguna göre( o mesajda da belırtmıstım) senın bağlantılarda sorun olabılır birde IR2104ler yanlıs baglantılarda vs hemen bozuluyor ben 10tane falan zıyan etmısımdır dogru devreyı kurana kadar.IR2104 ün bacaklarındakı gerılıme bakmaktan zıyade ilgili mosfeti tetıklıyormu tetıklemıyrmu ona bakmalısın.çapraz duran mosfetler aynı anda tetıklenmelı bılıyorsun.ona gore bısıler dusun ıste.eger ısrarcı olursan sorunu cozeceksın.elınde yedek mosfet+IR2104 oldumu halledersın.en cokda IR204ler bozuluyordu bende.diğer direncleri diyotları degıtırmene gerek yok onlar hıc bozulmadı.eğer cok ucuk bı hata yapmaz ısen sende de bozulmayacaktır.eger cok lazımsa dur bı olcum yapayım sana soyleyeyım hangı bacakta kac v var:
motor bı yone donerken:
1.IR2104 için;
1.bacak 12V
2.bacak0.91V
3.bacak 4.85V
4.bacak 0V
5. bacak 9.66V
6. bacak 4.22V
7. bacak 6.22V
8. bacak 15.78

2.IR2104 için;
1.bacak 12V
2.bacak  0V
3.bacak  4.83V
4.bacak  0V
5.bacak 11.95V
6.bacak  0V
7.bacak  0V
8.bacak  20v

motor dıger yone donerken degerler yer degıstırıyor.

bu degerler motor hızına baglı olarak degısıyor.bu yazdıgım degerler v=6m/sn içindi.
v=3m/sn için degerler hepsini yazmayım ama yukarıdakı degerlerdn 20V olan deger 18V a dusuyor.
pek faydası olacagını sanmıyorum ama yıne de buyur.

baska nerde ne deger olcmelıyım dersen eger, bence sunu yap ben hep bunu yaptım.yazılımla motoru bı yonde sureklı donecek sekılde ayarla.
enerjıyı ver.ok
once 74hc08 ı kontrol et.pwm gelıyormu.ok
sağa don bacagı 5V mu?ok
sola don bacagı 0V mu?ok
enable bacagı 5V mu?ok
bunlarda sorun yoksa asagıdakı maddelere devaö. yoksa yukarı cık.sorun yukarda.yanı adım adım ılerlemelısın. devreyı parcalara bolup oyle dusunmelısın.
sonra
24Vtan basla. yanı 1. ve 3. mosfetlerın 2 nolu bacaklarından.
24V varmı var.ok
sonra hangı mosfetın tetıklenecegını belırle bakkı tetıklemısmı. tetıklemedıyse sorun orda bı yerde.ya IR2104te ya mosfette. tetıkleyıp tetıklemeyecegını nasıl anlarsın?mosfetın 1 nolu bacagına IR2104 baglı zaten. dıger 2 ve 3 nlu bacak hemen hemen aynı gerılımde olmalı.ordanda motora gıdıyor zaten.
sonra alttakı mosfete gec. oda tetıklemıssse onunda 2 ve 3 nolu bacagı 0 a yakın olmalı.topraga cekıcek cunku.ona gore dusunmelısın.

VFR

Hocam devreyi tekrar denedim. PICten pwm verdim ama %100 verdim. Sizin devredeki 12V ve 24V 'a aynı gerilimi verdim. 12.9V verdim. Sonuçlar şöyle.

1.2104

1-12.9V
2-4.57V
3-5.41V
4-0V
5-0V
6-12.57V
7-12.58V
8-12.39V

2.2104

1-12.9V
2-0V
3-5.2V
4-0V
5-0V
6-10.33V
7-10.32V
8-12.64V

Bu durumda motor üzerindeki gerilim 3.2V oldu.

Bir de tesadüfen şunları gördüm.

-2.2104'ün 5. ve 6. bacaklarını kısa devre ettiğimde motorun üzerindeki gerilim 11.2V oldu.

-Yön bilgilerini, pwmi ve 5V'u breadboardda kurduğum PIC  devresinden veriyordum. O devrenin enerjisini kesince de şunu gözledim. Motorun üzerindeki gerilim 10V oldu ve mosfetler çok ısındı.

Elde ettiğim verileri nasıl yorumlamalıyım sizce?

zamzam23

%100 pwm demek, direkt 5V a baglamısın demek.PWM girişinden sabit 5 volt verirseniz devre çalışmaz.En azından tekyönlü çalışır.Çünkü HIGH yönündeki MOSFET ler bootstrap sistemiyle (2.2Uf kond.lar) ile sürülür.Bunun içinde sürekli sinyal değişken sinyal gerekir.ayrıca pwm frekansını 16khz lerde bişi yapın.onun dısında bağlantılarınızı kontrol edebilirsiniz.tabı devre elemanlarının saglam olduklarından emın olduktan sonra.

mosfetlerın cok ısınması kısa devre olduklarını gosterır.bence sizin IR2104ler gitmiş. yenılerıyle degısıtırn. ayrıca IR2104 un bacaklarını neden kısa devre edıyorsun zarar verırsın malzemeye.bağlantılara dikkat et. sen dvreyı tam benım cızdıgım sekılde kur calıstır. ayrıca besmeleyle baslarsan fena olmaz hani:) kolay gelsın

VFR

Hocam biraz kurcaladım motor çalıştı gibi. 10 küsür volt gördüm motorda.
Hobby drilli bağladım, 2.5amperlik kaynaktan 2amper falan çekti.
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Sanırım sorun entegrelerdeymiş değiştirdim düzeldi. Öğrenmiş oldum entegreyi biraz.
Peki sizin devredeki 2.2u kondansatör 16khz için dediniz, onun formülü mü var? Ben datasheete baktım göremedim. Neye göre değerini veriyoruz?

zamzam23

formulunu bende zamanında arastırmıstım ama bulamadım. de gerek de yok bosverın. 2u2 baglarsın olmadı 3u baglarsın.mosfetlerın ıletıme gecerkenkı zamanı ayarlamak ıcın kullanılıyor.dead time diye gecıyor. arastırmak ıstersen anahtar kelıme mosfet dead time.

crazylazy

Merhaba
14.8 volt 10 ampere kadar akım çeken iki adet motorum var.Bunlar için pwm'de yapabileceğim
bir sürücü devresi önerebilecek var mı?Çok fazla zamanım yok lütfen mümkün olduğu kadar erken yardımcı olabilir misiniz?(Bu sürücü devresini 16 f 877 kontrol edecektir.)

picmanya

bu işler aceleye pek gelmez.
Mustafa Deniz 'in web sitesi diye bir yer var.
ayrıca burdada istemediğin kadar çok uygulama var.
aratsanız işe yarar şeyler bulursunuz.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: crazylazy - 21 Nisan 2011, 00:51:59
Merhaba
14.8 volt 10 ampere kadar akım çeken iki adet motorum var.Bunlar için pwm'de yapabileceğim
bir sürücü devresi önerebilecek var mı?Çok fazla zamanım yok lütfen mümkün olduğu kadar erken yardımcı olabilir misiniz?(Bu sürücü devresini 16 f 877 kontrol edecektir.)

Tam sana göre bir çözümüm var.

If you are looking to drive two high-power motors through one compact unit, these dual VNH3SP30 motor driver carriers are perfect for you.

http://www.pololu.com/catalog/product/708

crazylazy