IP-cam görüntü aktarımı ?

Başlatan fyazgan, 28 Ocak 2011, 04:44:46

fyazgan

Aşağıdaki mesajım ahmet2004 'e gönderdiğim mailin bir kopyasıdır. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

Hocam merhaba ismim Fevzi YAZGAN yüksek elektronik mühendisiyim. LPCxpresso(Lpc1769) ve mbed(lpc1768) kartlarını aldım. Daha önceden pic çalışmalarım oldu. Armda yeniyim bilgisayar programı geçmişim fena sayılmaz neredeyse tüm dilleri kullandım 12 yaşımdan beridir. Kendimi bu kadar taanıtmak yeterli sanırım. Benim pic ile yapamadığım (32 serisini gerçi kullanmadım hiç direk arm a geçtim yazıları okuduktan sonra) kameradan veriyi alıp ethernet kartı üzerinden bilgisayara aktarmak işlemini bu işlemci ile yapabilirmiyim. Kamera ile daha önceden bir tecrübem yok ama basit bir hesapla 128x128 veya daha üzeri bir görüntüyü iyi bir fps ile aktarabileceğimden biraz şüpheliyim. Bu konulara daha hakim olduğunuzdan size bunu sormak istedim.
1.Bir ip-cam kadar iyi görüntü kalitesi ve fps ile görüntü aktarabilirmiyim internet üzerinden?
2.Camera arayüzü olarak spi yeterli gelir mi? Gelmezse ne tür bir bağlantı olabilir?
3.Aktarabilirsem bu ne kadar hızlı bir internet üzerinden yapılabilir?

Umarım mesajım çok uzun olmamıştır, şimdiden teşekkürler.
İyi Çalışmalar.

MC_Skywalker

fyazgan

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 28 Ocak 2011, 10:39:07
sanırım mbed sitesini incelememişsiniz

http://mbed.org/cookbook/CameraC328

http://mbed.org/cookbook/Camera_LS_Y201

Aslında inceledim fakat şöyle bir sorun var, youtube'a CameraC328 kamera ile yapılmış bir uygulama eklenmiş o kadar yavaş ki yavaşlık neredeyse 1fps
bunun sebebide sanırım cameradan raw bilgiyi okuduktan sonra uoled'de görüntülenmesi olabilir. gerçi altında bir yorum vardı şöyle:

Alıntı Yap
Baud rate 1228800 (Maximum achievable with the uCAM)

Resol. Img Size fps Image format

80x60 9600 bytes 16 Raw

160x120 38400 bytes 4 Raw

128x128 32768 bytes 4.7 Raw

128x96 24576 bytes 6.25 Raw

The real advantage is obvious when you compare the simplicity of communication and image results against the price of the camera.

Eğer bu yorum doğru ise uoled'de kullanılmadığında ethernet, wireless veya internet üzerinden bu raw bilgiyi ne kadarlık bir fps ile yollanacağını merak ediyorum. Tabi bunun baud rate ilede çok alakası var spi işlemciyi asıl sınırlandıran şey olmalı. Başka bir bağlantı yolu ile yada raw bilgiyi çok hızlı compress ederek yollasak daha iyi olacağı kesin ama tabi compress işlemi burda yavaşlığa neden olacak. En ideal yolu nedir sonuçra ip-cam amaçlanıyorsa yüksek fps ve çözünürlük önemli. Örnek vermek gerekirse wireless üzerinden yapılmış olan bir çalışma burada
Tabi Parrot AR.Drone hangi işlemci kullanılıyor oda bir soru tabi. Kesin olarak 100Mhz bir işlemci ile daha yüksek framerate sağlanabileceği söylenebilir fakat nasıl?

fyazgan

Mikroişlemci olarak Parrot 6 ARM9 468 MHz kullanılıyormuş bu sitede http://www.ifixit.com/Teardown/Parrot-AR-Drone-Teardown/3984/1buldum heralde tüm o stabilite çift kamera sistemi ultrasonik mesafe ölçücü ile baş etmek için arm9 gerekli olabilir ama benim yapmaya çalıştığım basit bir ip-cam nede olsa.

MC_Skywalker

ticari uygulama yacaksanı Cortex-A serisi mcu seçmenizi tavsiye ederim A srisi mcu lar uygulamaya özel kullanılmakta.