"ph->socket" anlamı nedir ?

Başlatan tyilgin, 28 Ocak 2011, 18:04:33

mufitsozen

Sevgili Arkadaslar,

bazi seyleri tekrarlama pahasinada olsa bahsetmek gerektigi icin bu yaziyi yaziyorum. Konu sakiz gibi uzuyor gidiyor diye dusunmeyesiniz diyede bu aciklamayi yaziyorum.

aslinda @tyilgin'i kizdiran (kusturen) mesajin asagidaki aciklamasi aslinda birazda islerin hangi noktada yanlis algilandigini gosteriyor

Alıntı yapılan: tyilgin - 31 Ocak 2011, 19:06:13
"-Al sana bilmem kaç sayfalık c kitabı önce bunu oku!" "-Birdahada böyle sorular sormak zorunda kalma" demesi karşısında ne hissederseniz bende onu hissettim.

sayin @tyilgin benim once kitabi oku denilince "bir dahada boyle sorular sorma" diye dusunmesi dogru değil, benim vermek istedigim mesaj hicbir zaman bu değildi. Aslinda tyilgin biraz arastirsaydi sayin @zamzam23'de (yanlis hatirlamiyorsam ph-> socket yaziyor anlamadim ne  demek bu gibi bir soru sordugunda bunun pointerlar ile alakali oldugunu yazmistim. yani forumlardaki mesajlari -> diye arasaydi, benim yazdigim cevapda dahil olmak uzere bir takim aciklamalar bulabilirdi.)

Neyse konu, c dilinde a->b yada a.b diye kullandigimiz notasyonun pointerlar ile alakali oldugu bunlarin ne oldugunu sormak yerine kitabi okuyup, yahu ben "arg**" ile programa verilen argumanlari nasil aliyorum anliyamadim diye sorulmasi gerektigini aciklamasi.

Hem bu okuma bahsi niye bu kadar problem oluyor! Kur'ân-ı Kerim'in ilk inen ayetleri Alâk sûresi'nin ilk beş ayetidir. Birinci ayette "Yaratan Rabbinin adıyla oku" buyurulmuş. Allahin kelami "Oku!" diye basliyor, "Dinle!" yada "Yap!/Yapma!" "Tovbe et!" filan demiyor!

Okumakdan bir zarar gelmez arkadaslar. Okuyunuz, akliniza takilan bir sey varsa bir daha okuyunuz, anliyamadiysaniz, yine okuyunuz.

Hepinize iyi calismalar, istemedende olsa uzduklerimizdende ozur.

@gerbay sanada selamlar, ozelden mesaj at, neler yapiyorsun haberim olsun!

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

tyilgin

Merhaba hocam,

Düşüncenizin bu olmadığına sevindiğimi belirterek başlamak istiyorum.
Tabiiki okumaktan rahatsızlık duyan biri değilim, Ancak siz hiçmi bir işin ortasında takılmadınız ?, hiç mi takıldığınızda sadece o konu hakkında yardım istemediniz ?, Debriyajı indirip içinden 3 adet yay fırladığını gördüğünüzde bu yaylar ne diyemi araştırırsınız yoksa araba tasarımı hakkında bir kiapmı okursunuz ?

Verdiğiniz kitab linkini aynı gün indirip okunacaklar klasörüme attım zaten. Ancak üzerinde çalıştığım işin akış hızını keserek koca bir kitabı inceleme işlemi takdir edersiniz ki şu an için uygun bir zaman değil.

Araştırma yapmadığım konusunda da yanılıyorsunuz. Keşke "->" ten oluşan 2 karakteri forumun arama kısmına yazarak sonuçlarına bakmış olsaydınız. Belki o zaman araştırma yapmadığım konusunda önyargılı da olmazdınız.

Bizler de (en azından kendim için konuşayım) sizin dedenizin tecrübelerinden faydalanmak isteyişiniz gibi sizlerin tecrübelerinden faydalanmak isteriz. Ama keşke paylaşsanız, Sizce bana kitaba bak demenizle tecrübelerinizi paylaşıyormu oldunuz ?

Sizin içinde sakıncası yoksa forumu daha fazla rahatsız etmemek için sizinle bundan sonraki yazışmalarımı özelden yapmak isterim.

Saygı ve sevgilerimle...

mufitsozen

Sayin @tyilgin,

Alıntı yapılan: tyilgin - 01 Şubat 2011, 12:47:18
..............
Ancak siz hiçmi bir işin ortasında takılmadınız ?, hiç mi takıldığınızda sadece o konu hakkında yardım istemediniz ?,
............
Sizce bana kitaba bak demenizle tecrübelerinizi paylaşıyormu oldunuz ?
............

@tyilgin, sizin bu yazdiklariniza benim bildigim ilk (kayitli) cevabi yaklasik 2500 sene once Aristotle vermisti.

Aristonun "universitesi"inde ders goren ogrencileri bir gun kendisine, "Hocam, sen bize ogut veriyor, erdemli yasam, meziyetler vs diyorsun ama kendin  bu davranislari uygulamiyorsun? Bu ne bicim is , biz sana ne diye inanalimki?" demislerdir (yada buna benzer bir takim seyler).

Aristotle'un cevabi soyle olmustur. "Ogrencilerim, benim soylediklerimin dogru ve gecerli olmasi icin benimde onlari uyguluyor olmam gerektirmez, ornegin bileyi tasida kendisi keskin degildir ama bicaklari, kiliclari keskinlestirir." demistir.

Yani insanligin en az 2000 kusur senelik yazili kayitlarinidan siz kendi payiniza dusen bilgiyi daha aktaramamissiniz!. (dedigimde sizde bana ama olurmu @mufitsozen, analoji [benzetme] ile muhakeme demogojidir!, Russell modern mantigi icat ettiginden beri, Aristotle'i kim takar diyemiyorsaniz tabiiki ;)

Neyse, ahada ben sana bunlarin cevabini verdim, bundan sonrada ozelden konusalim olmaz, cunku bende geri gelir, al bendende sana, ama bundan sonra ozelden konusalim derim. isin ozunde bunlar bir tartismada kullanilmamasi gereken bilinen (vede basit) mantik ve retorik yanlisliklaridir/taktikleridir.

Aslinda birazda ciddi olarak belirtirsek yukarida bahsi gecen "Tu Quoque" mantiksizligidir. Buna gore bir gorus belirten o goruse aksi davranislardada bulunamaz. Ornegin ben bir alkolik isem, sana alkoliklik kotudur diye nasihat edemem. Bunlara felsefede muhakeme hatalari denir. Eger ilgili isen onlarida wikipedia, google vb yerlerden "Fallacies" bahsinden okuyup ogrenebilirsin. Maalesef okumaya devam etmeni tavsiye etmeyi surdurmekden baska bir sey yapamiyorum  :P

Aslina bakarsan benim 56 yasinda her gun neler okudugumu ve ogrendigimi, bir bilsen sasardin.  ;D

Yinede yanlis anlama sizdede (genclerde) hata yok, milli egitimimiz, bati ulkelerindeki gibi orta okul ve lisede munazara kurallarini/yontemlerini ogretmiyor, o yuzden meclisimizde bile insanlar bu yanlisliklari yapiyorlar.

egitim sart diyerek isi bitirelim!  ::)

Iyi calismalar.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhittin_kaplan

Konu Gereksiz Uzamış.
Eğer Size Göre Anlamsız/Gereksiz Bir Soruysa Hiç Cevap Yazmayınız.
Gereken Olacak Araştırmaya Başlayacaktır.

tyilgin

controller'ın sayesinde konu zaten anlaşılmıştı ancak, Daha sonra ihtiyacı olup anlayamamış olabilecek arkadaşlar için başka bir örneği de paylaşmak istedim.

http://forum.donanimhaber.com/m_46315679/tm.htm

controller'a tekrar teşekkürler, Neyse ki herkesin yardım etme anlayışı farklı  ;D

tyilgin

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Şubat 2011, 16:33:39
Gereken Olacak Araştırmaya Başlayacaktır.

Merhaba,
-> olarak forumda arama yaptığımı ancak (sanırım) arama kriterlerinde karakter sayısı limitine ulaşamadığı için sonuçların listelenmediğini yukarıda belirtmiştim, sanırım gözden kaçmış olmalı..