"ph->socket" anlamı nedir ?

Başlatan tyilgin, 28 Ocak 2011, 18:04:33

tyilgin

Merhaba arkadaşlar,

Hitech te yazılan bir kodu incelerken "ph->socket" yazan bir satırla karşılaştım, "->" gibi bir operant ile ilk kez karşılaştım.

bu satırda ne demek istenmiş, bilgisi olan varmı ?

mufitsozen

Alıntı yapılan: tyilgin - 28 Ocak 2011, 18:04:33
Merhaba arkadaşlar,

Hitech te yazılan bir kodu incelerken "ph->socket" yazan bir satırla karşılaştım, "->" gibi bir operant ile ilk kez karşılaştım.

bu satırda ne demek istenmiş, bilgisi olan varmı ?

Once bir C programlama kitabini bastan sona oku! or: http://web.inonu.edu.tr/~mkarakaplan/ckitabi.pdf

ben kernigan ve richienin kitabini tavsiye ederim, kaynak kitap odur.

Ondan sonra boyle sorulari sormazsin.

Bu sordugun ehliyet aldiktan sonra yav, arabalarda birde sanziman diye bisey varmis, bunu duyan varmi demeye benziyor.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhittin_kaplan

olsun biz yinede cevabını verebiliriz

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Ocak 2011, 18:47:34
olsun biz yinede cevabını verebiliriz

Bence mahsuru yok, siz onden buyurun.  ;)

Konu ile cok ilgili değil ama zamaninda bilge biri demiski, Ac insanlara balik vermeyin, onun yerine onlara balik tutmayi ogretin.

Hazir yeri gelmisken Navajo yerlilerininde (TEXden hatirlarsiniz belki :-) ) cok guzel bir gelenegi vardir, Eger birisinin canini kurtarirsaniz, ona hayat boyu, (olene kadar) bakip beslemek, korumak zorundasiniz.

Kolay gelsin.

tyilgin

Alıntı yapılan: mufitsozen - 28 Ocak 2011, 18:33:35
Once bir C programlama kitabini bastan sona oku!

Emriniz başım üstüne

Alıntı yapılan: mufitsozen - 28 Ocak 2011, 18:33:35
Ondan sonra boyle sorulari sormazsin.

Sorumun sizi bu kadar rahatsız edeceğini bilseydim inanın sormazdım.
Sizin gibi Kullandığı her aracın a'dan z'ye herşeyini bilen bilgelere her zaman rastlanmıyor. Lakabınızı asla unutmayacağım.

Saygılar.....

tyilgin

Alıntı yapılan: mufitsozen - 28 Ocak 2011, 19:11:00
Konu ile cok ilgili değil ama zamaninda bilge biri demiski, Ac insanlara balik vermeyin, onun yerine onlara balik tutmayi ogretin.

Aslında yorum, yine sizin mesajınızda gizli.. Farkındaysanız sizden şu kodu yazmanızı (balık vermenizi) istemiyorum.

İstediğim şey bu operant (yemin oltaya takılışı sırasında karşılaşılan küçük bir sorun) hakkında bilgi.

Ama siz yardımcı olmak yerine yardımı başka yerde ara diyorsunuz.

Farkındamısınız yardım için (özellikle) kapınızı ben çalmadım..

controller

structure pointer ların elemanlarına erişmek için kullanılır.

ph->socket  demek aslında  (*ph).socket  ile aynı.

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

tyilgin

Amacım kimseyi kırmak değil ama neden böyle güzel bir forumda 10 gün önce yazdığım bir yardım cevap mesajımın üzerinden sadece 6 konu açılmış diye merak ediyordum.

Sanırım artık cevabını biliyorum.

Herkese sonsuz saygılar.....

tyilgin

Alıntı yapılan: controller - 28 Ocak 2011, 19:58:05
structure pointer ların elemanlarına erişmek için kullanılır.

ph->socket  demek aslında  (*ph).socket  ile aynı.

Umutların bittiğinde yeşeren bir dal....

Teşekkür ederim controller..

Dipnot : Yanlış anlaşılmasın, umudumun bitişi sorunumdan dolayı değil, forumdan....

muhittin_kaplan

Önden Buyururum Hiç Merak etmeyin. Zira "Ahanda Kitap Burada Önce Bak" ın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.  Balıktan felan bahsetmişsiniz olayı gereksiz uzatmışsınız bir operatörü söylemek bu kadar zor olmamalı.

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Ocak 2011, 22:01:53
Önden Buyururum Hiç Merak etmeyin. Zira "Ahanda Kitap Burada Önce Bak" ın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.  Balıktan felan bahsetmişsiniz olayı gereksiz uzatmışsınız bir operatörü söylemek bu kadar zor olmamalı.

Konu operator soylemek degil dostum (simdi siz hemen ben senin dostun degilim diyeceksiniz, onun icin size hitap edilerek degil, yazim sirasinda karsisindakine mesleki nezaket cercevesi icerisinde saygili davranmak amaci ile yazilmis bir kelime, "hocam"da olabilirdi, o zamanda ben seninhocan degilim filan falan vs vs)

yazi ile bazi seyler gereginden kisa yazildigi icin, ve karsi tarafa durus, ses tonu, htab sekli vb baska bir takim konusma ile ilgili ipuclari gitmedigi icin, kendi yazdiklarina cevap yazan ve yabanci (daha onceden taninmamis birisi) ile karsilasildiginda ilk tepki hemen sen kimsin ulan, ben senden cok bilirim. yada sen kimsinki bana boyle soylersin gibi algilaniyor. Bu tavir turkce/turklerin daha cok oldugu forumlarda daha cok, cunku bizler daha gururlu/kibirli bir milletiz (bkz omer seyfettin, "diyet" hikayesi, yada "incili kaftan") bence bu cok olgun bir davranis degil ama tabiiki herkesin davranisi kendine. Ayrica cevabim @tyilgin'a ozel olarak yazilmamisti, ama benim hatatm bunu belirtmedim. bundan dolayi ozur dilerim. Durmadan foruma gelip, en basit temel konulari bilmeden soru soranlardan vede bu forumdakilerle dalga gecmek icin anlamsiz seyler soranlardan gina geldi. Neyse konuyu baska taraflara cekmeyelim, sayin @tyilgini bundan dolayi rahatsiz ettiysem ozur.

Benim kitabi oku andan sonra sorular sor dememin nedeni, C programlama dilinin neredeyse 1/3u pointerlar ile ilgilidir. pointerlar ve onunla ilgili diger konular (fonsiyonlara parametre gecirme, fonksiyon tablolari, heap'den hafiza kullanimi, diziler vs vs) gibi konular pointer bahsini tam olarak anlamadan kullanilmasi cok zor ve hatalara yol acabilir.

ornegin Cde diger dillerdeki gibi "array" tanimi yoktur, ve "array" ile pointer esdegerdir. Bu yuzden bilhassa cok boyutlu dizilerle islem yaparken pointerlar konusuna cok hakim olmak gerekir. Yine bir baska ayrinti, C dilinde fonksiyonlara degerler "by value" gecer, onun icin fonksiyonlarda bir degiskenin degerini degistirmek istiyorsaniz onu bir pointer kullanarak "by reference" haline getirmeniz gerekir . Bu konu uzerine yazilmis kitaplar bile olduguna gore , acik bir forumda bu pointer'da ne demek diyen birisine C dilini ogrenmek icin once kitabini bastan sonu oku, icindeki ne gibi konular var haberdar ol, sonra denemeler yaparken bir problem ile karsilasirsan yine sor bizde sana anltmaya calisalim demek yanlis degildir (bence).

@tyilgin'in yazdiklarina ise, biraz daha genis bir cevap yazmam lazim. Boyle ilk okul cocuklari gibi, sevkimi kirdiniz, bende cok istekliydim, sen bunu unutma filan gibi tavirlar beni coook eskilere rahmetli dedemin bizi ankarada katarakt ameliyati icin ziyarete geldigini gunlere geri goturdu, 1963-64 senesiydi, ameliyattan ciktikdan sonra nekahat doneminde bizim yanimizda kaliyordu. Bende ilkokul 2 yada ucteyim, vede butun ailenin ilgi odagiyim, ne istesem yapiliyor annem babam, tanidiklar, komsular akrabalar cocuk diye ne istesem yapiyor. Bende kendimi neredeyse dunyanin hakimi filan diye dusunuyorum, Dedemden, simdi gecmis zaman, bir sey istedim, galiba gazete filandi. Normalde rahmetli babacigim yada annem gazete okuyor bile olsalar, al diyip hemen bana verirlerdi, bende butun resimli romanlari okurdum. Maalesef Dedem "o kadar yillik omrumde!" ilk defa bana "simdi ben okuyorum, otur bekle ben bitirince sen okursun dedi. bir iki sirinlik yapip yaa", nooolur, hadiii dedeeee! filan yaptim ama nafile, iste o anda cok sinirlendim. vede Dedeme, "sende bunu unutma!" dedim. Rahmetli o siralarda Bor muftusuydu, beyaz sakalini titrete titrete guldu "heh heh, kara kapliya yazarim sen merak etme " dedi. O anda elimde bir mutfak bicagi olsaydi herhalde 30 yerinden bicaklardim  :D. Dedeme nefret dolu gozlerle baktigimi hatirliyorum, adama bak, hem benim istedigimi yapmiyor, hemde benimle (benim gibi dunyanin merkezi biriyle) dalga gecmeye curet ediyor....bugun ise ahhh, diyorum keske o gunlerin degerini bilseydim, onun tecrube bilgisinden yararlansaydim. Hic degilse bi defter alip, verecegi nasihat, bilgi, hayat ile ilgili dusuncelerini yazsaydim... ama zaman geciyor tabii :'(

Neyse uzun lafin kisasi, sayin @tyilgin insanlar sizi sevmeye, size kolaylik gostermeye, ve hatta sizi ciddiye almaya mecbur degil, bu hayat gercegini cabucak anlarsaniz, ilerisi icin daha rahat bir duzeniniz olur. Hemde negatif enerji ile dolup, bu tip gereksiz duygu ve dusuncelerle benim gibi insanlara siz nasil karsilik verecektiniz hayallerini yaninizda bavul gibi tasimazsiniz (Fabrikator Ayhan bey, hani sizin yaninizdan isci diye kovdugunuz fakir genc adam vardi ya, iste o benim, artik benimde holdinglerim var...size gununuzu gosterecegim filan yerli filimlerde karakter olgunluguna erismemis cahil kitleleri 1 saat boyunca mutlu etmek icin yapilan mizansenlerdir, gercek hayatla karistirmayiniz). Siz beni tanisaniz ne olur, tanimasaniz ne olur (benim icinde ayni sekilde) size kucuk bir tavsiye,

Benimde ait oldugum Hanefi mezhebinde insanlar buluga erip (sunnet olup, delikanli olduklari) 12-13 yasindan itibaren yetiskin kabul edilirler, Bundan sonra hayatlarinda neye inanip, neye inanmiyacaklari, yasam felsefeleri, moral degerleri, dogru ve yanlis kriterleri ve yasamla ilgili prensiplerini olustururlar ve bunlar onlarin hayatina yon verir. vede dinimizce Allah nezdinde yaptiklari ile sorumlu olurlar,  Yazilarinizdan anladigim kadariyla daha cok gencsiniz, hayatla ilgili bu prensip ve kriterleri, yasam felsefenizi vs olusturmaya zaman harcayiniz, kendinizi yetistiriniz.

Hadi kolay gelsin,

Iyi calismalar.

tyilgin

Sayın "mufitsozen" ,

Alıntı yapılan: mufitsozen - 31 Ocak 2011, 14:16:40
"Boyle ilk okul cocuklari gibi, sevkimi kirdiniz, bende cok istekliydim, sen bunu unutma filan gibi tavirlar..."

basit bir operatörü tanımıyor olmamdan pointerleri bilmediğim anlamını çıkartırken yaptığınız hatayı "Amacım kimseyi kırmak değil ama neden böyle güzel bir forumda 10 gün önce yazdığım bir yardım cevap mesajımın üzerinden sadece 6 konu açılmış diye merak ediyordum. Sanırım artık cevabını biliyorum." cümlemi yorumlarken de yapmışsınız...
Ben bu cümlemde, 10 gün boyunca 6 mesaj yazılmasının nedeninin sizin örnek teşkil eden tavrınızın olabileceğini belirtmek istemiştim. Siz yanlış anlayarak küsküncü bir çocuk ağlayışına benzetmişsiniz :)

Hele hele ki insanların beni sevmesini, bana kolaylık göstermesi gibi bir beklentim olduğunu nereden çıkardınız bilemiyorum.
Sadece bana kastınız varmış gibi, Sayın "controller" in 8-10 kelimede verdiği bilgiyi, 40 kelimeyle vermeyip birde soru sorduğuma pişman eder hale getirilip (bknz."Ondan sonra boyle sorulari sormazsin.") cevaplanmasından rahatsızım. Ha konu ciddiye alınmaksa burası karikatür sitesi değil. Benim size mesaj yazarken sizinle dalga geçmek gibi bir lüksüm yoksa ki saygı çerçevesinde (en azından ) benim beklentim o dur, karşı taraftanda bana cevap veriyorsa ciddiye almasını beklerim.

Yazdıklarıma bakarak yaşımın genç olduğunu tahmin etmişsiniz, Eğer insanları yaşlarına göre sınıflandırıyor olsaydım size aramızdaki yaş farkını yazardım ancak
aynı düşünceleri paylaşmadığımıza göre yönünü bilemiyorum ancak aramızda ciddi bir sayı farkı olduğu kesin.

Düşünce farkı derken yanlış anlamayın, Örneğin hani bir debriyaj örneği vermiştinizya, Piyasada araçlardaki platinin görevini açıklayamayan oto elektrikçileri var, Bu gayet normaldir. Önemli olan insanların neler bildiği değil, neler yapabildiğidir.
Diğer bir düşünce farkıda yardımcı olmaya çalışma şekliniz; Balık tutmayı öğretmekten bahsederken, Git kitabını oku demeniz.

Kimbilir belkide ben yazdıklarınızı fazla ciddiye alıyorumdur.

Yinede, Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim,

Yazdılarınızın bana bir yararı olmadı ancak, Bu nahoş mesajların c öğrenmek isteyen arkadaşlara kaynak ekitab olacağından hiç şüphem yok.

Saygılar sunarım,

iyi geceler...

eseneren

Ben on yıldır C kullanıyorum pointerlarıda kullanıyorumda aram o kadar iyi değil çok çalışmadığım işimi onlarsız halledebildigim icindir.

@tyilgin arkadasim bende mesajını okudugumda bu sekılde cevap verilmez benimde şevkim kaçtı bu ne yaa gibi bir düşünceye kapıldım lakin kendini düşün uğraşıyorsun küçük bir bilgiyi öğrenmek sindirmek için ne kadar emek harcıyorsun ve sonunda bir kıvama geliyorsun ( kendi adıma da) bunu yazan (@mufitozen )
bu konuyu biliyor benden ileride o da bu yollardan geçti bu konuda daha ileride helal olsun emeğine sağlık aklına sağlık ama ben oraya gelsem öyle yazarmıyım yazsam da niye yazarım diye düşünürsen ( empatimi diyorlar buna )  çok farklı algılarsın. Forumda tartışmalar olur ama seni kıracak birşey yazmamış sana yazmamış gibi okursan son yazısını senin benim için çok şey var. ( Digital ara buluculuk yapıyorum :) ) [Biliyormuydun sadece pointerlar hakkında kitap olduğunu bak şimdi biliyoruz forum değil kişiler birşeyler öğretiyor]
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

mufitsozen

Alıntı yapılan: eseneren - 31 Ocak 2011, 17:51:56
Ben on yıldır C kullanıyorum pointerlarıda kullanıyorumda aram o kadar iyi değil çok çalışmadığım işimi onlarsız halledebildigim icindir.

@tyilgin arkadasim bende mesajını okudugumda bu sekılde cevap verilmez benimde şevkim kaçtı bu ne yaa gibi bir düşünceye kapıldım lakin kendini düşün uğraşıyorsun küçük bir bilgiyi öğrenmek sindirmek için ne kadar emek harcıyorsun ve sonunda bir kıvama geliyorsun ( kendi adıma da) bunu yazan (@mufitozen )
bu konuyu biliyor benden ileride o da bu yollardan geçti bu konuda daha ileride helal olsun emeğine sağlık aklına sağlık ama ben oraya gelsem öyle yazarmıyım yazsam da niye yazarım diye düşünürsen ( empatimi diyorlar buna )  çok farklı algılarsın. Forumda tartışmalar olur ama seni kıracak birşey yazmamış sana yazmamış gibi okursan son yazısını senin benim için çok şey var. ( Digital ara buluculuk yapıyorum :) ) [Biliyormuydun sadece pointerlar hakkında kitap olduğunu bak şimdi biliyoruz forum değil kişiler birşeyler öğretiyor]

http://www.amazon.com/Pointers-C-Kenneth-Reek/dp/0673999866/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1296490800&sr=1-1

http://www.amazon.com/C-Pointers-Dynamic-Memory-Management/dp/0471049980/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1296490800&sr=1-2

http://www.amazon.com/Understanding-Pointers-C-Yashavant-Kanetkar/dp/8176563587/ref=sr_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1296490800&sr=1-3

http://www.amazon.com/Mastering-Pointers-Tools-Programming-Power/dp/012697408X/ref=sr_1_7?s=books&ie=UTF8&qid=1296490800&sr=1-7

tyilgin

Merhaba Sevgili eseneren,

Aslında beni üzen, Zaten o noktaya geldiğimde öyle davranmadığım için, bana öyle davranılması. (Tabiiki pointerler da değil, Farklı kulvarlarda.)
Bu forumda yeni bir üye olmama rağmen daha önce farklı bir foruma ağırlık veriyordum. Oradaki 1000 e yaklaşan mesajımda kimseye cevabını tarafımdan vermeyeceğim bir mesaj yazmadım. Son zamanlarda orası bozulduğu ve saygı çerçevesi yıprandığı (sözüm buradan dışarı) ve burayı daha temiz bulduğum için buraya geri döndüm. Bu platformda bilgim mutlaka ki çok değildir. Ancak ben kendimce yeterli olan bu bilgimle 3-4 bin satırı geçen kodlar yazıp projeler oluşturabilen bir konumdayım.
Mesajlarıma rastgelenler bilir. Son günlerde enc28j60 ile cebelleşiyorum. Daha önce microC nin kütüphanesi ile enc28j60 barındıran bir projeyi tanınmış bir fabrika için yazdım.  Ancak hi-tech kullandığım ve hazır kütüphane kullanmayı sevmediğim için hi-tech üzerinde uygulama yapmaya çalışıyorum. (Bu sebeble açtığım konu yazdığım forumların sayısı epey fazla.) Yaklaşık 20 gündür Netten bulduğum örnekleri ve dökümanları hep bir yere kadar getirip tıkanıyordum. Son bulduğum örnekte bu operantı görünce anlayamadım. 20 gündür sabah 6:30 akşam 01:00 saatleri arasında cebelleşen birinin "Hah mesajıma cevap yazmışlar" diye girdiği forumda "-Al sana bilmem kaç sayfalık c kitabı önce bunu oku!" "-Birdahada böyle sorular sormak zorunda kalma" demesi karşısında ne hissederseniz bende onu hissettim.

konu biraz uzun oldu ama net bir empati olması için sizide benim pisikolojime sokmak zorundaydım....

Digital arabuluculuk cümlesine gelince, Ben kimseye kırgın değilim. Sayın mufitsozen'in o cevaplarıda hangi pisikoloji ile yazdığı bilmiyoruz tabbiki. Ama yinede bu kadar yazımdan sonra hala aynı noktada olduğunu görmek incitici.

Neyse yeri gelmişken sayın mufitsozen, size karşı bir saygısızlığım olduysa özür dilerim.....

tekrar herkese saygılar ve tatlı forumlar..