Led İle Enerji Belirleme

Başlatan maxim1995, 28 Ocak 2011, 23:25:11

maxim1995

Merhaba sevgili forum ...
Benm aklııma biraz saçma bişey takıldı ama çıkamadığım içn başlamak zorunda kalıyorum ( merak tan )
Şimdi bende 21 volt ( 580 + %5 mah ) lik solar panelim var...
şimdi ben birkaç ledle seri bağlasam yani eksi artıya  olarak ozaman da mesela 10 volt verilse birkaçı sağlam bir net sonuç verirmi ???

şimdi dersiniz eminim led in alacağı akıma göre ...
bende mantar ( mavi )  3 mm  ( ince şeffaf ) ve 3mm ( ince yeşil led ) var ( yeşil olan modemden :D )

ben sadece mantarın bilgisine ulaşabildim oda
4,8 mm
700 mcd
90 derece
1,8-2,4V
20 mA

3 mm içn ( ince ) bulamadım ama belki 5 mm ile eşittir diye
Çap: 5mm
Part No: SS5W4UAACY
VF:3,0-3,2V
10mA 20˚

ama bu olay da çelişki var ...
çelişki olan durum şu :
mavi mantarı denedimde nokta kadar sonuç
3mm ile yaptığımda az bişey aydınlatıyor ama noktadan daha iyi...

electronblue

Dostum öncelikle sen meslek lisesine mi gidiyorsun düz liseye mi ?

maxim1995

Hayır efendim :D
ben acemi ama gayret eden bir öğrenciyim daha 7. sınıftayım ve ilgisiz konular ( eskiye göre bakılırsa orta 2 )

electronblue

İlgisiz olan nedir? İlkokula giden birisine göre bu işlere fazla kafa yoruyorsun. İşin temelini öğrenmeden saf deniz kumuyla çimentosuz susuz gökelen dikmeye çalışıyorsun.Senden ileride harika bir mühendis olabilir. Ama şimdi değil...

Ayrıca bir 7.sınıf öğrencisi ve  OKS yolcusu olarak BU TÜRKÇEEENİİ GELİŞTİRRRMELİSİNN !!!

Yazdıklarımı bir aşağılama ya da küçük görme olarak algılama lütfen, seni gayet iyi anlıyorum ben de bu yollardan geçtim ama sonunda öğrendiğim en iyi şey "Kuralsız doğru dürüst hiç bir iş yapılamaz !!! " oldu.

Şimdi gelelim asıl meseleye :

O panel eğer 21 voltluk ise, bir mantar ya da  3mm'lik( ya da 5 hiç farketmez ) herhangi bir ledi nasıl yakamıyor? Fırıl fırıl döndürmesi lazım  :D

Ben sana kabataslak bir hesap çıkarayım :

Paneller 21V 580mAh mış. Bunun laboratuar ortamında çeşitli deneyler sonucunda elde edildiğini düşünürsek , kış aylarında normal güneş ışığı altında en az 15-16 voltu görürsün.  Hatta kış aylarında güneş daha geniş açıyla geldiği için panel gerilimini 21 voltun üstünde görmen bile olası.

I(led)= ( Vpanel - Vled ) / R

Mantar ledin için( o aşağıda verdiğin bilgiler de pek sağlam kaynaktan alınmışa benzemiyor )

(21 - 2.4) / R(direnc koymadıysan iletkenin direncini hesaba katalım o da sıfıra yakın ama hadi 1 ohm diyelim) + R(panel = 21V/580mAh=27 ohm civarı) 

=  18.6V / 28ohm = 66mA civarı yapar. Teoride durum böyleyken pratikte( ışık kalitesizliği kötü ortam şartları vs.. ) en az 20 mA geçer  ve maximum parlaklıkta görmen gerekir ledi 

Ya yeteri kadar ışık almıyor panellerin ya da araya seri direnç bağlamadığın için ledleri bozdun. .

maxim1995

Anladım sizin demek istediğinizi fakat benim bahsettiğim olay şu ;
- Hani seri bağlamada 1. led iyi 2. led orta 3. led düşük verir ya ( 9 volt )  işte bende bütün ledleri etkilesin istemiyorum ...
- Etki yani hepsi düşük ışık versin istemiyorum ...
- Bir ledin aldığı gerilimi 3,5 olarak uygularsak ve 5 adt e ihtiyaç duyarsak 17.5 volt ihtiyacımız olur ...
- Direnç içinde sadece 1 adet 47 ohm uygularım şöle bir olay olur
http://www.upload.gen.tr/d.php/www/n1o6l77d/ads__z

şimdi benim asıl sorunum ben doğru düzgün sonuç almam mümkünmüdür yoksa iyive net bir sonuç alamam ????

Birde başka sorum olcak ama alakasız ...
bende 2 adet şarj cihazı var ben onları birlikte çalıştırıp toplam 12 volt veya 10 volt elde etmek istşyorum ama sorun şu ben paralel mi yoksa seri mi bağlasam zarar vermez ? aslnda soru çok basit ama 220 volt regüle oluyor ayrıca birşey olmasında korktuğum için soruyorum ...

floresan

ilk bağlantı şeklini anlamadım. link gözükmüyor. bağladığın şekli çizersen iyi olur.

şarj cihazları kaç voltluk? neyin şarj cihazı?

maxim1995

Artı kutbu  Eksi kutba bağlama eksiyide artıya diye devam etmek ...
Şarj cihazları telefonların ...
örnek vereyim = 5.6 volt ve 6.0 volt

floresan

şarj cihazlarının çıkışyarı seri bağlanırsa 12v civarında bir voltaj elde edilebilir. herhangibir sorun olacağını zannetmiyorum. zaten içinde koruması vardır. bi sorun olursa içinden sigortası atar çıkışa voltaj gelmez.

ledler o şekilde seri bağlandığında birbirlerini etkilemez aslında. ışıkları aynı olsun diyorsan hepsi aynı tür olmalı.
birde güneş panelinin voltajı, yüke binince düşebilir. ledler bağlıyken voltajı ölç.

fyazgan

Alıntı yapılan: maxim1995 - 29 Ocak 2011, 00:11:44
Anladım sizin demek istediğinizi fakat benim bahsettiğim olay şu ;
- Hani seri bağlamada 1. led iyi 2. led orta 3. led düşük verir ya ( 9 volt )  işte bende bütün ledleri etkilesin istemiyorum ...
- Etki yani hepsi düşük ışık versin istemiyorum ...
- Bir ledin aldığı gerilimi 3,5 olarak uygularsak ve 5 adt e ihtiyaç duyarsak 17.5 volt ihtiyacımız olur ...
- Direnç içinde sadece 1 adet 47 ohm uygularım şöle bir olay olur
http://www.upload.gen.tr/d.php/www/n1o6l77d/ads__z

şimdi benim asıl sorunum ben doğru düzgün sonuç almam mümkünmüdür yoksa iyive net bir sonuç alamam ????

Birde başka sorum olcak ama alakasız ...
bende 2 adet şarj cihazı var ben onları birlikte çalıştırıp toplam 12 volt veya 10 volt elde etmek istşyorum ama sorun şu ben paralel mi yoksa seri mi bağlasam zarar vermez ? aslnda soru çok basit ama 220 volt regüle oluyor ayrıca birşey olmasında korktuğum için soruyorum ...

Şimdi kardeş öncelikle elektroniğin temeli olan akım,direnç ve gerilim bağıntısını öğrenmelisin.(V=I*R) Buradan yola çıkarsak sen eğer ledleri seri bağlarsan bağladığın voltaj bölünür, yapmak istediğin yazılarından anlayabildiğim kadarı ile yapmaya çalıştığın güneş panelinin çıkışına ledleri bağlayarak gerilim miktarına göre 1 si çok yanarken diğer ledlerin ışık miktarlarının kademeli olarak düşmesi yani bir nevi vumetre gibi birşey hayal ediyorsun. Eğer amacın ledleri yakmak ise paralel bağla sonuç olarak güneş panelinden aldığın akım yeterli ise hepsi yanacaktır. Yeterli değil ise ledlerin bacağına düşen gerilim azalacak ledlerin ışıma yaptığı eşiğe göre belki içlerinden biri yanacak biri az yanacaktır. Öncelikle bir şey yaptığında bu yaptığının amacını belirlemelisin amacı belirledikten sonra sonuca neden ulaşamadığını bulmalısın. Eğer şu an yaptığın gibi birşeyler deneyip aldığın sonucu yorumlamaya kalkarsan kafan karışacaktır. Çoğumuza basit gelen bir şey sana çok komplike gelebilir bunun sebebi ise daha önceden yaptığın bir denemeden aldığın sonuçtan yanlış çıkarımlar yapman ve yanlış bilgileri doğru saymandır. 9V pile seri led bağlamaktan bahsetmişsin bu denemen önceden yaptığın ve yanlış sonuçlar çıkardığın denemelere bir örnek olabilir. Öncelikle bağıntıları öğren gerilim bölücü devre nedir? Akım bölücü devre nedir? Led nedir? Neden ışık yayar gibi. Senin yaptığın (bilmiyorum integral gördün mü?) daha çarpmayı bilmeden integral çözmeye benziyor.