Endüstride röle kontaklarını arka karşı koruma

Başlatan Mucit23, 31 Ocak 2011, 16:53:46

Mucit23

Merhaba arkadaşlar
  Geçen yaz bi kuluçka makinası yapmıştım. Herşey yerli yerinde çalışıyordu hatta ilk denemlerimde verim fena değildi. 21 günü sonunda şöyle bi devreyi inceleyeyim dedim. ilginç bişeyle karşılaştım. Isıtıcıyı çalıştıran röle kontakları epeyce erimişti. Artık tam temas etmiyor. Biraz düşündümde röle kontaklarına bi ark söndürücü gibi bişey ekliyeyim diyorum. Röle devamlı açıp kapadığı için röle kontakları çabuk deforme oluyor. Genelde endüstriye kontrol sistemleri yapmayı sevdiğim için böyle sorunlarla sık karşılaşmaya başladım.  Bunu önlemek için röle kontaklarına nasıl bi donanım eklemem gerekir.

sahteker

Mucit hocam sizin kadar deneyimli olduğumu sanmıyorum endüstriyel konularda ama
kontaklar epeyce erimiş dediğinizde benim aklıma ilk gelen kontağın fazla zorlandığı, yani o kontağın max. akımına yakın değerlerde
bi akım çekmişsiniz demektir yanlışmıyım?
bi düzenek eklemekten çok biraz daha güçlü bi röle seçseniz daha kolay olabilirmi?
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

MC_Skywalker

Endüstriyel makinalarda ısıtıcıları anahtarlamak için Solid-state röle tercih ediyorlar. Bizim kullandığımız makinaları üreten firma crydom marka  EZ240D12S model ürünü kullanmış. 3-15V DC ile anahtarlanıyor. bu 240V AC 12A kontrol etmek için.

http://datasheet.octopart.com/EZ240D12S-Crydom-datasheet-82.pdf

Mucit23

Hocam kullandığım röle çift konak finder röle 240 vollta 5 amper çekebiliyor. Sistemde kullandığım ısıtıcılar iki adet 40 watlık ampül toplamda 80 watt eder. iki ampül birlikte çalışsa 5 amper çekermi.

sahteker

ben mesaj yazarken uyarı vermişti zaten demekki Gerbay hocam benden önce davranmış :)
aşağı yukarı aynı şeylerden bahsetmişiz :)
bide aklıma şu geldi hocam:
eğer siz rölenin dayanabileceğinden fazla değerde bi akım çekmiş olsaydınız zaten 21 gün kadar dayanamazdı benim düşüncem..
o kadar dayanmışsa demekki dediğim gibi aşırı değil ama aşırıya oldukça yakın değerlerde bi akım çekilmiş röleden?

acemi2010

Merhaba;
Endüstride, sık devreye girip çıkan (ON - OFF) ısıtıcılar için genelde SSR (Solid State Relay) kullanılıyor.
Bilemiyorum maaliyetinizi arttırır mı; ama SSR ile, kontakların erimesi gibi bir problem yaşamazsınız.

Saygılarımla
Timuçin

Mucit23

Hocam birde ben rölenin iki kontağını birbirine paralel bağlamıştım. Yani iki kontak üzerinnden geçiyor lambaların akımı

sahteker

Alıntı yapılan: mucit23 - 31 Ocak 2011, 17:24:20
Hocam kullandığım röle çift konak finder röle 240 vollta 5 amper çekebiliyor. Sistemde kullandığım ısıtıcılar iki adet 40 watlık ampül toplamda 80 watt eder. iki ampül birlikte çalışsa 5 amper çekermi.

imkanı yok bu kadar akım çekemez hocam o lambalar.. :(
hatta siz deyince merakıma yenildim babmın eşyaların içinde lambalar vardı dayanamadım gittim onların direncini ölçtüm geldim :D
benim hesaplarıma göre 0.5 amper bile çekmemeleri lazım hocam...
çözüme dair bişey söyleyemedim kusura bakmayın ama asıl sorununuzu bende merak ettim şimdi iyice :)
aklıma gelen başka bi sorun farkında olmadığınız yada gözünüzden kaçan bi şase olayı :S:S :(

Mucit23

Bana kalırsa sık aç kapa durumu olmasında dolayı kaynaklanıyor. Yine bunun gibi sık açma kapama yapan bir sistemde reaktif güç kontrol rölelerinin röle kartını incelemiştim zamanında röle kontaklarına böyle seramik kondansatöre benzer bişey takmışlardı. Çok oldu Zaten kartta elimde değil ozaman hata ettim bakmadım oradaki elamanın değerine röle kontaklarına bağlanışına hiç dikkat etmedim. Banada buna benzer bir sistem lazım. Fakat yanlış bişey yapmak istemiyorum. Bu tür kondansatörlerin patladığını çok gördüm.

sahteker

Alıntı yapılan: mucit23 - 31 Ocak 2011, 17:44:26
Bana kalırsa sık aç kapa durumu olmasında dolayı kaynaklanıyor. Yine bunun gibi sık açma kapama yapan bir sistemde reaktif güç kontrol rölelerinin röle kartını incelemiştim zamanında röle kontaklarına böyle seramik kondansatöre benzer bişey takmışlardı. Çok oldu Zaten kartta elimde değil ozaman hata ettim bakmadım oradaki elamanın değerine röle kontaklarına bağlanışına hiç dikkat etmedim. Banada buna benzer bir sistem lazım. Fakat yanlış bişey yapmak istemiyorum. Bu tür kondansatörlerin patladığını çok gördüm.

o zaman en baştki durumunuza dönmüş oluyoruz hocam..
çok mantıklı: açıp kapamalarda kontakları ısıtır meselaortamnda biraz soğuk olmuş olabileceğini (mesela geceleri)düşünürsek daha fazla açıp kapayacak röleler doğal olarak...
ben hiç kullanmadım ama arkdaşların dediği ss rölelerden denenebilir belki...
bide kondansatörlerin patlaması gerçekten çok kötü oluyor yaw :D :D
benim cüssemi gören insanlar kondansatörlerin patladğından korktuğumu bilirlerse katıla katıla gülerler bana valla :D :D
yüzüme gözüme falan gelecek diye ödüm patlar benim :D aman dikkat hocam :)

Mucit23

Hata yapmadıktan sonra hiç bişey durduk yere patlamaz. Ben hata yapmak istemiyorum. Patlam bi yanada acaba arkı önlemek için nasıl bir düzenek kullanayım. kullanacağım kondansatörlerin değeri ne olmalı, nasıl bir bağlantı yapmalıyım bu konuda yardıma ihtiyacım var.
Bu SSR lerin rölelerden daha verimli olduğuna şüphe yok. Fakat fiyatları nekadar. Nerelerde bulunur.

mufitsozen

Hocam, benim guc elektronigim cok iyi degil, onun icin birazda cekinerek soruyorum,

kontaklarin ark yapmasi icin devrenin bir yerlerinde bir enduktans olmasi lazim degilmi? siz roleyi birakinca spark yapiyordur?

Birde kullandiginiz ampuller DC mi ACmi? yani yuk DC ise vede enduktif bir komponenti var ise, ters diyot gerekir diye dusundum, ama kulliyen yanlisda olabilir. ne bileyim? hem soyliyeyim, hem sorayim dedim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Mucit23

Hayır  kullandığım ısıtıcılar(lambalar) bildiğimiz evlerde kullandığımız flamanlı mum ampüller. AC220 volt ile çalışıyor. Makina küçük olduğu için ısıtıcı niyetine kulanıyorum. Endüktif akım yaratacak herhangi bir eleman yok

mufitsozen

Alıntı yapılan: mucit23 - 31 Ocak 2011, 18:22:14
Hayır  kullandığım ısıtıcılar(lambalar) bildiğimiz evlerde kullandığımız flamanlı mum ampüller. AC220 volt ile çalışıyor. Makina küçük olduğu için ısıtıcı niyetine kulanıyorum. Endüktif akım yaratacak herhangi bir eleman yok

Hocam o zaman, basit triacli bir devre ile switch etsene. Hem o sinir bozucu klik=klak sesi cikmaz, hemde o yukde triaclar problemsiz calisir. En basitinden bir dimmer devresini alip, potansiyometre yerine en buyuk (yada en kucuk) direnci koy, faz baslar baslamaz tetiklesin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Mucit23

Hocam malesef triak kullanamıyorum. PCB yapılı halde sadece röleyi değiştirecem birde yapabilirsem röle kontaklarına arkı önlemesi için kondansatör gibi bişey eklemek istiyorum. Bu şekilde sorunumu çözücem. Fakat nasıl bir kondansatör veya eleman takmam gerektiğini bilmiyorum. Triak kullanmak benim için çok iş.