plastik kaydırıcı yağ var mı?

Başlatan floresan, 02 Şubat 2011, 00:55:34

floresan

arkadaşlar hareketli plastik aksamları normal makine yağı ile yağladığım zaman parçalarda yapışma oluyor. denemişsinizdir belki. plastik parçaların rahat hareket etmesi için ne tavsiye edersiniz? özel bir yağ varmıdır pıyasada?

ekonomizer diye bir motor yağı katkısı var. denemelerim sonucu en iyi performansı bundan aldım fakat ondada az bir yapışma oluyor. koyu kıvamlı bir yağ.

Analyzer

Selam,

Würth Ultra 2040 tavsiye ederim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

floresan

hocam o pas sökücü olarak tanıtılmış ama plastik parçaları da yağlamada iyi sonuç veriyor mu?

mufitsozen

kosu bantlari vbde kullanilan silikon yaglar(sentetik) var, bence isinize en uygun onlar olacak,

(kosu bantlarinda, kaliplari ayirmada vs kullanilirlar, cok kullanilsalar bile duzgun yaglanma yapar, uzun sure kullanimda bile sertlesme, katilasma gorulmez)

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Analyzer

Selam,

Çok işlevli bir ürün. Biz bu ürünü hem metal hem plastik yüzeylerde kullanıyoruz. Metal yüzeylerdeki pası ve kiri çözüp uzaklaştırıyor. Ayrıca yüzey üzerinde film oluşturup yağlama görevi de yapıyor. WD40+yağlayıcı gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca temin edebilirseniz aynı markanın HHS 2000 ve HHS Drylube da tavsiye ederim. Bu iki ürünün en büyük özelliği; malzemenin bir yerine sıkıyorsunuz, yağlanması gereken yere kendisi "yürüyor" ve o kısmı yağlıyor. (Bunu kendimiz deneyip tespit ettik)

Analyzer

floresan

yazıcılarda plastik dişlilere veya hareketli plastik parçalara beyaz bir madde şürmüşler. o nedir?

Analyzer

Selam,

Muhtemelen Lityum sabun grestir. Onu da kullanabilirsiniz. SKF marka bulabilirsiniz.

Analyzer

electronblue

Atölyede rot başı üretirken plastik kapak ile rot gövdesi arasına sarımsı ( birkaç yazıcıda gördüm ) gres yağını sürüyoruz.Yağı büyük variller halinde alıyoruz,müsait bir zaman iş yerine uğrayabilirsem bakarım yağın markasına.

Düzeltme: Az evel telefon açtım öğrendim, @Analyzer hocamın dediği gibi SKF Lithium Grease imiş..Kokusu çok sinir bozucudur..

floresan

teşekkürler arkadaşlar.
şunu deneyen kullanan varmı:
http://shop.wurth.com.tr/kimyasal-urunler/plastik-lastik-kaydirici-sprey-300-ml

şu ürünü aldım fakat bir etkisi yok. ne varsa uçup gidiyor:
http://www.kentturkiye.com/urunler/50180.htm

çonçon

Grafit tozu  (kurşun kalem içi) sanıyorum probleminizi halleder...

mcan

O dişlılerdekı beyaz gres zehirlimidir , adını duyunca korktum nedense lityum mityum sakata gelmeyelim  :) ayrıca oyuncakların dişli sisteminde de çok var o gresden

ogunduru

sevgili floresan, sorusuna başlarken hareketli plastik parçalar demiş ancak ortam sıcaklığı belli olmadan doğru yağ tipi seçmek mümkün olmaz. Çünkü yağlar sıcaklıkta vizkozite değişimine uğrar, vizkozitesi değişen yağın da kaydırıcılık özelliği değişir. Ustalar tarafından önerilen yağların ne olduğunu ben de bilmiyorum ama yağlayacağınız mekanizma ne ise kullanım yeri (endüstriyel ortam, ev ortamı vb.) bile bunu etkileyebilir. Bunları da dikkate almayı unutmayın.

Küçük bir not daha: Ortam sıcaklığı yanında, parçanın ne kadar hareket ettiği ve sürtünmeden ötürü oluşacak sıcaklığı da dikkate almanız da fayda var.
Matematik Mühendisi bir hobi elektronikçi

EGE

nasıl bir plastik ?dişlimi yatakmı? yazmamışsınız ben yinede size bir öneride bulunayım ,

Malzeme olarak Teflon kullanacaksınız dişli-yatak ne yaptıracaksanız hem  yüksek ısıya dayanaklı hemde yag gibi kayar yaglamanıza bile gerek yoktur,

kolaygelsin

gareven

var plastik dişli micro servolarda beyaz bi çeşit yağ  var

tekin126