Endüktansın bu özellği hakkında fikirleriniz.

Başlatan bunalmis, 21 Nisan 2004, 13:34:02

z

Matemapic III yazısına, tereddütle aşağıda parantez içindeki satırları yazdım.

V= Ldi/dt + idL/dt ifadesinden yola çıkarak bu yorumun  doğru olduğunu düşünsem de mantığımla çatışıyorum.

Ne dersiniz aşağıdaki satır doğrumu?

(Bir bobinin içinden sabit DC akım akıtıp, bobin sargılarını, yayı gerip bırakır gibi ileri geri hareket ettirseydik de bobin uçlarında voltaj düşümü olurdu)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erkan Gench

bobinin yay gibi gerilip bırakılması sadece enduktansının değişmesine sebep olacaktır. eğer uygulanan akım DC ise endüktans ne olursa olsun sonuçta bir gerilim düşümü meydana gelmez çünkü DC akım uygulandığında düşen gerilim endüktans miktarından bağımsızdır.

Bunu matematiksel olarak şöyle gösterebiliriz: Bobin üzerinde düşen gerilim V=Ldi(t)/dt 'dir ve bobine uygulanan akım DC olduğundan i(t) her t anında aynı değeri alır yani sabittir. sabitin türevi 0 olduğundan şu sonuç çıkar V=L*(0) yani V=0 buradan bobinin endüktansı ne olursa olsun sonucun sıfır çıktığını ve düşen gerilimin bobinin endüktansından bağımsız olduğunu görüyoruz.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

OG

DC de i, geçici rejim anında değişkendir. Daha sonra sabit değer alır. Bu değer de bobinin omik değeri ile orantılı olacaktır. Sabit değer aldıktan sonra bobin değerini değiştirmeniz i de bir değişiklik yapmaz. i değişmiyorken de manyatik alan değişmeyecek ve sonuç alamayacaksınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Endişemde haklıyım, sizde içinden sabit DC akım akan bir endüktansın değerinin zamanla değişmesi halinde bobin uçlarında voltaj oluşturmayacağını söylüyorsunuz.

Ancak devre parametrelerinin L ve i olduğu bu devrede voltaj iki değişkenin fonksiyonudur.

Daha önce de yazdığım gibi  V= Ldi/dt + idL/dt ifadesinde bu görülmektedir.

En iyisi deney yapıp sonucuna bakmak.

Bu arada  V= Ldi/dt + idL/dt  yerine V= Ldi/dt , eğitimimiz boyunca zamanla değişmeyen sistemleri incelememizin vermiş olduğu şartlanmışlıktan kaynaklanıyor.

Hatırlarsanız hocalarımız sözlerine, zamanla değişmeyen lineer  sistemimiz olsun...... diye başlarlardı.

Söz konusu deneyi yaparsanız sonucunu buraya yazalım lütfen.

msehirlioglu

İSPAT 1 :
Bobinde voltaj endüklenebilmesi için manyetik akının değişken olması gerekir. Manyetik akı, bobinin akımına ve sargı sayısına ve manyetik devrenin relüktansına (manyatik direnç)  bağlıdır. Bobinin boyunu değiştirmek relüktansı değiştirir, bu da manyetik akının değişmesine sebep olur, bu da bobinin uçlarında voltaj endüklenmesine sebep olur. Yani voltaj değişir.

İSPAT 2 :

V = N(dQ / dt)
V: bobin voltajı
Q:manyetik akı
N:sarım sayısı

L*i = N*Q

L:endüktans
i : akım

ikinci formülde her iki tarafın zamana göre türevini alırsak, i sabit bir katsayı, L değişken, N sabit Q değişken olacaktır;

(dL/dt)*i = N*(dQ/dt)

birinci formülü kullanarak

(dL/dt)*i = V

çıkar bu da voltajın değiştiğini gösterir.

Peki neden V = L*(di/dt) bizi yanıltıyor?
çünkü' L*(di/dt)' terinmindeki türev işlemi aslında tüm fonksiyona uygulanmış bir türevdir ve L nin sabit, i nin değişken olduğu durum için doğrudur ancak bunun tersi olduğu durumda türev L nin üzerine uygulanır i katsayı olur.

z

Peki bir transformatorun primerinden sabit DC akim akittigimizi varsayalim.

Sekonderi bir role ile periyodik olarak kisa devre acik devre yaparsak, primer sargi uclarinda voltaj olusurmu?

cozturk

Bence karşılıklı endüktans nedeniyle sekonder kısadevre iken primerin endüktansı değişir. ve gerilim oluşur.  fakat dc kaynak bunu yutacağından oluştuğunu nasıl anlayacağız.?? (dc kaynak mesela akü) kondansatörden daha öte bişey.
Bunu görmek için aküyü 1k gibi bir direnç ile seri bağlayalım. direnç uçlarına skobu bağlayalım. bakalım.
İşte! anlık bir gerilim oluşmuş! (mu acaba)

z

Unuttuğunuz bir şey var, bobini gerilimle değil akımla sürüyoruz. Yani akü ile bobin arasında sabit akım kaynağı vazifesini üstlenen ara devre var.
Aksi halde akım alır başını sonsuza (V/R ye) giderdi.

z

Kendi başına bir bobini kısa devre etseydik endüktansı değişir (sıfıra yaklaşırdı) ama sekonderın kısa devre edilmesi bence endüktansı değiştirmez.

cozturk

bir anlık değiştirir. karşılıklı endüktans denen şey var. Sekonder açık devre iken pirmeri etkilemez . isterseniz boşta iken Lmetreyle ölçün.

z

Bence L metre sadece saf endüktansı doğru olarak ölçer.

Lmetreyi primere bağlayıp sekonderi kısa devre ettiğinizde Lmetrenin farklı değer göstermesi Endüktans  değiştiği için değil Eşdeğer devrede diğer parametrelerin değişiminden kaynaklanır.

1mH lik bobine 100 ohm seri direnç bağlayalım ve L metre ile ölçelim.
Ardından 100ohm direnci 1Ohm'a düşürelim ve tekrar ölçelim.

Endüktansımız değiştimi?

Bu iki ölçümde Lmetre farklı şeylermi gösterecek? Neden?

cozturk

Alıntı yapılan: "bunalmis"..endüktans  değiştiği için değil Eşdeğer devrede diğer parametrelerin değişiminden kaynaklanır.
sekonderi kısadevre edince pirmer eşdeğer devresinde sadece toplam L den başka ne değişiyor?

bunalmis, senin avatarı bence elektroda'ya login olmayan göremez .

z

Sekonder yükünün primer tarafına yansıyan görüntüsü.

cozturk

z

Sekondere direnc bağlarsan primerde direnç olur.
Sekondere endüktans bağlarsan primerde endüktans olur.
Sekondere kapasite bağlarsan primerde kapasite olur.

Tabiki ideal durumda ama pratikte de yaklaşık böyle olur.

Aradaki tek fark ideal trafo ile pratik trafo arasında bazı farklılıklar olması.