İlginç arıza. PCB zamanla iletken hale gelir mi?

Başlatan t2, 02 Şubat 2011, 17:05:35

t2

Eski bir cihaz tamire geldi. Bunu ben yapmıştım. Kart üzerinde  pic var, ADC ile gerilim ölçüyorum.

Gerilim anormal okunuyor hatta giderek düşüyor. gerilim bölücü dirençlerden olabileceğini düşündüm, onları değiştirdim. düzelmedi. sonradan pici de değiştirdim yine düzelmedi. girişe uyguladığım gerilimi aynen başka kanala takıyorum orada normal okunuyor.  neredeyse tüm parçaları değiştirdim.  arıza devam ediyor. kartı tiner ile temizledim yine devam ediyor. normalde gerilimin sabit bir değerde durması lazım. yani gerilimin kendisi 5-10 saniye sonra düşmüyor . sadece okunan değer düşüyor.

Acaba pcb iletkenlik kazanmış olabilir mi? garip bir hal mı almış gerilim sızdırıyor?

dombilik

Girişi değiştirip başka kanala bağladığınızda normale geliyor demişsiniz.
Başıma gelen bir kaç arıza durumu;
a-Entegre soketinin(PIC) ilgili pini PIC in pini ile iyi irtibatlı değil (tabi PIC de entegre soketi kullanılmışsa) kısacası entegre soketi problemi
b-Çift taraflı pcb lerde bir kaç kere delik içi kaplamaların diğer tarafa geçiş yapmadığını gözlemlemiştim.
c-Aşırı akım çekip pcb yi ısıtan komponentlerin bir süre sonra pcb nin o bölgesini karbon haline getirip direnç oluşturduğuda gözledim (Sanırım sizin pcb de böyle bir durum söz konusu değil)
Kolay gelsin.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

floresan

gerilim bölücü drençlerin değeri çok yüksekse çekilen akım arttığında voltajda düşme olur. dirençlerin değerini biraz düşürüp tekrar deneyin.

electronblue

Alıntı yapılan: floresan - 02 Şubat 2011, 20:33:47
gerilim bölücü drençlerin değeri çok yüksekse çekilen akım arttığında voltajda düşme olur. dirençlerin değerini biraz düşürüp tekrar deneyin.

Bunun sebebi nedir ?

Andromeda

pcb yada plastik, ısıdan dolayı kömürleşme durumu olursa iletkenlik kazanabilir..
ama düşük gerilimde pek olası değil ....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

floresan

Alıntı yapılan: electronblue - 02 Şubat 2011, 20:42:31

Bunun sebebi nedir ?

bu konuda @timpati güzel bir açıklama yapmış.
https://www.picproje.org/index.php?topic=23624.0

z

Alıntı yapılan: t2 - 02 Şubat 2011, 17:05:35
Eski bir cihaz tamire geldi. Bunu ben yapmıştım. Kart üzerinde  pic var, ADC ile gerilim ölçüyorum.

Gerilim anormal okunuyor hatta giderek düşüyor. gerilim bölücü dirençlerden olabileceğini düşündüm, onları değiştirdim. düzelmedi. sonradan pici de değiştirdim yine düzelmedi. girişe uyguladığım gerilimi aynen başka kanala takıyorum orada normal okunuyor.  neredeyse tüm parçaları değiştirdim.  arıza devam ediyor. kartı tiner ile temizledim yine devam ediyor. normalde gerilimin sabit bir değerde durması lazım. yani gerilimin kendisi 5-10 saniye sonra düşmüyor . sadece okunan değer düşüyor.

Acaba pcb iletkenlik kazanmış olabilir mi? garip bir hal mı almış gerilim sızdırıyor?

Sema lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

electronblue

Alıntı yapılan: floresan - 02 Şubat 2011, 21:34:40
Alıntı yapılan: electronblue - 02 Şubat 2011, 20:42:31

Bunun sebebi nedir ?

bu konuda @timpati güzel bir açıklama yapmış.
https://www.picproje.org/index.php?topic=23624.0

Teşekkürler hocam anlaşıldı  ;)

t2

Sorun anlaşıldı. Ben sağlam iş yapalım diye  transistör vb parçaları  sıfır olanlarıyla değiştirmiştim. Meğer bu sıfır parçalar dandikmiş. Bunları Çemenardagül'den aldım. Bazen dandik malzeme satıyor. Dikkatli olun.

tyilgin

Alıntı yapılan: t2 - 07 Şubat 2011, 12:52:57
Bazen dandik malzeme satıyor. Dikkatli olun.

Maalesef o kadar çok yer varki ;D....  neredeyse aldığım hiç bir komponenti katalog değerlerine kadar kullanımadığımı görünce fark etmiştim...

xenix

Eğer kurşunsuz lehim kullanıldıysa kalay zamanla boşlukta ip gibi ilerleyip kısa devreye  sebep olabiliyor.

Bu olaya "tin whisker" deniliyor. Neden oluştuğu hala bilinemiyor, çözümü de henüz yok gibi.

Kurşunlu lehimde bu sorun yok.

http://nepp.nasa.gov/whisker/background/

Mucit23

Alıntı yapılan: xenix - 07 Şubat 2011, 15:20:55
Eğer kurşunsuz lehim kullanıldıysa kalay zamanla boşlukta ip gibi ilerleyip kısa devreye  sebep olabiliyor.

Bu olaya "tin whisker" deniliyor. Neden oluştuğu hala bilinemiyor, çözümü de henüz yok gibi.

Kurşunlu lehimde bu sorun yok.

http://nepp.nasa.gov/whisker/background/

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Çok ilginç :S

blackegon

subram

yaptığım herhangi bir devre program vs çalışmadığı zaman elektroniğin cilvesi diyorum... buna ne demek lazım kestiremedim.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

mcan

Pastasina gore devre uzerideki pasta iletkenlik saglayabiliyor