Transistörle op amp yapma ???

Başlatan erkan614, 04 Şubat 2011, 10:16:14

erkan614

İyi günler.
bc547 veya 557 transistörler ile integral alıcı bir devre yapmam gerekiyor nette birkaç şema buldum ama isiste çalışmadılar amacım 741 yerine transistörlü bir devre kurmak
op amplı olanı bu linlte http://www.dosya.tc/downloads/mIQDiA/itsim.rar.html
giriş sinyali genliği 3mV pk-pk frekansı 1Hz

t2

Alıntı Yapamacım 741 yerine transistörlü bir devre kurmak
Gizli değilse, sebep nedir öğrenebilir miyiz?

erkan614

Maxim

biliyorsunuzdur gerçi, baya transistor varmış 741 içinde,
aynısını yapmak istemiyorsunuz tamam ama maliyeti ne kadar değiştirecek ki bu çalışma ?
10bin tane ürün satılacaksa o başka tabi :)

erkan614

250000 adet olucak

eğer 741 iç şemasını bire bir kopyalasam maliyet 4 katına gelir :)

t2

integral alıcı devreniz kabaca RC filtre olarak düşünülebilir. olmaz ise LC filtre ile yapılabilir. isis dosyası bende açılmadı bu yüzden yanlış yorum yapıyor olabilirim. integral alıcı devrenin resmini yüklerseniz  biraz daha yorabilirim :)

İntegral almaktaki amacınız nedir?

erkan614

7.7sp2 kullanıyorum sec dosayasını yüklüyorum file>import section files dan açarsınız sanırım
http://www.dosya.tc/downloads/4nByuS/sim.rar.html

integral almdadan sinyal çok küçük oluyo yakalayamıyorum

F493

Selam,

Siz bu yapacagınız devreyi nerede kullanacaksanız çok dikkat etmelisiniz. Yani kararlılık sorunu yaşamayında. Sonuçta 741 op-amp'ını herkes kullanıyor, kendini kanıtlamış. Miktar oldukça fazla sonra bir sorun çıkarsa başınız çok agrır.

Esen kalın.

erkan614

741i bende kullanıyorum ama amaç maliyeti düşürmek bide kararlılık sorunu olucaksa en baştan hiç yapmam nihayetinde transistör ile olucaksa bi 50 kadar numune yapıp kontrol edicem
de 3 transistöre indiremedim çözümü 6 transistörlüde fena çalışmadı ama maliyet 741 ile ayni

t2

erkan614

arkadaşlar konu çözüldü olmuyor :)
smd 741 den daha ucuza gelmesi için 2 transistörle halletmek gerekiyorki max 4 transistörde verimli sonuç alabildim 741 ile devam edicem artık başka yerlerden kısma işine gidicez :)

muhittin_kaplan

integral için Kondansatör,Türev için Self leri araştırın. Yükseltme işiniz olmayacaksa tabi.