Dc Dc düşüren convertor devresi ....

Başlatan muharrem kurtarıcı, 21 Nisan 2004, 21:30:32

muharrem kurtarıcı

Arkadaşlar bitirme ödevi olarak dc dc düşüren convertor devresi yapmam lazım. Çıkışı 12 ila 24 volt arasında giriş gerilimi farketmez. Çıkış gücü Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. Ben aradım birşeyler bulamadım umarım bana yardımcı olursunuz. Şimdiden Teşekkürler.

OG

MC34063 den başlayabilirsin, basit kolay kullanımlı bir malzeme.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muharrem kurtarıcı

Abi bu MC34063 ne ola ben bir devre aramıştım ama  birde çok basit olursa bitirme ödevi olamaz sanırım.

OG

O kadar da basit değil canım. Bir inceleyin. Elbet çok başka elemanlar kullanabilirsin

http://wulfman.com/pdffiles/mc34063.pdf
http://www.qsl.net/ik2duw/img/MC34063.zip
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

@Muharrem Kurtarici
Kardes nette bende baya bir aradim.
Dedigin gibi kolay birsey bulamadim.
Bu tarz seyler genelde cok masrafli devre gerektiriyor.
(Karmasiklik bakimindan-Parayi onemseyemiyorsun bile)
Ama bunun yaninda isi kolaylastiran bazi entegreler var.
Guc bilesenleri uzerinde.
Power Integrations ve ST (Viper) markalarda.
Gerci Istanbulda bile nasil bulunur bilmem ama Kutahya'da hic bulunmaz :)
Bu hoca sizi cok seviyor.
Saygilar...

sezgin05

Muharrem kardeşim daha ucuz ve her yerde bulunabilen entegrelerden oluşan bir devre yap eniyisi.Örneğin;TL 494 veya LM3524 ve 3525 li PWM devreleri.(datasheetlerinde istediğin devre var.

Erol YILMAZ

Evet su anda bende Sezgin05'e katiliyorum.
Ama hangi firmanin datasheetinde var dersen orasi biraz karisik.
Genelde firmalar direkt uygulamaya yonelik devre vermiyorlar.
Ama bu biraz istisna. Cunku devrenin hesabindan, kitabina, semasindan, pcb'sine kadar herseyi var.
LM3524D entegresinin ds. inden bahsediyorum.
Imalatcisi www.NSC.com
Kolay Gelsin...

schwarzonkle

220VAC yi 24VDC ye nasıl dönüştürebilirim.Trafo kullanmadan

schwarzonkle

bana yardımcı olabilecek bi arkadaş varmı.
yardımcı olursanız sevinirim

kesmez

bir köprü diyot birde gerilim bölücü iki dirençle... :D  :D  :D
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

cozturk

Arkadaş istediği akımı yazmayı unutmuş :lol:  Belki de 10A filan istiyor. amp. veya akü şarj aleti besleyecek?

ise

akıjm düşük olursa kondansatorle düşürebilirsin ama akım 1 amper ve üzerinde trafo veya smps devre kullanman gerekebilir.

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar başka başlık altına açmak yerine bilginin devamı için buraya mesaj atmayı uygun buldum.
Bana dc 5 volt çalışan bir sistemden izoleli olarak dc 5 volt elde edeceğim dc- dc convertör lazım. Sistemin çalışacağı akım maximum 200 mili amper. hassasiyet %10 bile yeterli. Boyut küçük olmalı. Benim devremin şase si yüksek voltaj ile irtibatlı. seri haberleşme için bunu izole etmem gerekiyor.
Hazır çözüm kullanan varsa fiyat ve temin edebileceğim yer bilgisi işimi kolaylaştırır.
Yoksa önceki mesajlardaki önerileri inceliyorum.Teşekkürler bilgiler için.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....