Adaptörden ince motor sesi geliyor

Başlatan maxim1995, 04 Şubat 2011, 16:15:39

maxim1995

Arkadaşlar merhaba benşm bi tanıdığım ihtiyacım olan bir adaptör verdi
Değeri;
1- 9 v
2- 2 A

ama çalıştırdığımda meper bir ses çıkrıyo zıııı diye motor sesi gibi ama ince ses ben zarar oluştururmu bilmem ama merak ettiğim birşey var bu adaptör sağlık açısından veya genel olark zararlımı ??? elektrik olayı veya saplık vb varmıdır böle bir olay ?? çünkü veridiği ses bana sorulursa evet bir zaararrı var derim....

floresan

siwich mod mu yoksa demir trafolu mu? içindeki trafo gözüküyor mu?

maxim1995

içini açtım gereksiz demir metal var ama ağır... gerisi açık bakır kablo vs vs
adaptör bilgisayar ın adaptörü gibi , swich mod nasıl oluyor ?
trafo gözüküyor mu?  derken ?

http://i1102.hizliresim.com/2011/2/4/3276.jpg

Sepiroth

Either you feel it, or not...

maxim1995

peki bunu nasıl düzeltebilirim çünkü sinir biişi

elektronik

mufitsozen

trafonun saclari arasinda kalan havadan dolayi trafo titresiyordur. Genellikle zaten lake suruludur,

Eger adaptor kutusu metal ise, bu titresim sac kutudan dolayi rahatsiz edecek sekilde duyulmaya baslar. Eger oyle ise, trafonun vidalarini cikart, takmadan once sase ile trafonun ayaklari arasina birer somun ve lastik conta koy, somunu rondela ile sikki, titresimden geri acilmasin. Ses en aza inecektir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

pcb_desing

resımde gostermiş oldugun adaptör swic mode trafo saç yoktur onun ıcınde kömur nuve vardır ıkı ıhtımal var ya kömur nuve ayrılmıstır o yuzden otuyodur onu japon yapıstırıcısı ıle yapıstıra bılırsın.
Yada primer devresınde buyuk ıhtımalle elektrotk bır kondansotor deger degıstımıstır ve frekansı kaymıstır o yuzden otuyodur kondansotorlerı degıstırırsen duzelır kolay gelsın.

electronblue

Alıntı yapılan: maxim1995 - 04 Şubat 2011, 16:15:39
Arkadaşlar merhaba benşm bi tanıdığım ihtiyacım olan bir adaptör verdi
Değeri;
1- 9 v
2- 2 A

ama çalıştırdığımda meper bir ses çıkrıyo zıııı diye motor sesi gibi ama ince ses ben zarar oluştururmu bilmem ama merak ettiğim birşey var bu adaptör sağlık açısından veya genel olark zararlımı ??? elektrik olayı veya saplık vb varmıdır böle bir olay ?? çünkü veridiği ses bana sorulursa evet bir zaararrı var derim....

Bak güzel kardeşim seni bir kez daha uyarıyorum, yaptığın işler gittikçe ciddileşiyor ve kafandan iş yapmaya çalışıyorsun. En son güneş panelleriyle uğraşırken şimdiki işin 220 ile..  Adaptörü fişten söker sökmez kondansatörlerin pinlerine temas edersen çarpılırsın hatta Allah korusun ölebilirsin de. Adaptörün bilmediğin anlamadığın kısımlarını kurcalama, yine söylüyorum yapmaya çalıştığın şey çok güzel fakat bunları bir bilirkişi  ya da en azından işinin ehli birisinin yanında yapman , senin ve çevrendeki insanların sağlığı açısından çok önemli bir gerekliliktir !!
DİKKATLİ OL !!!

maxim1995

Anladım demek istedinizi ve kötü bir olayların oluşmaması açısından değişik birşeyler yapıyorum mesela
http://i1102.hizliresim.com/2011/2/4/5730.jpg
bu resimde anlatımdan anlarsınız umarım...

Ama şu anda adaptörle ne yapcağım konusunda fikrim yok kimisi bişey sür kimisi bişey sık arasına kimisi aşka işi diyor şu an sadece kapağını kapanma taraflarına silikon sürmeyi ön görüyorum ... çünkü anlamadım asıl  ne yapam birde kondastör fikri için teşekkürler denerim i ara  ;)

floresan

kardeş trafo var orada(sarı renkli parça) onun sargıları olacak. üstten o sargıların üstüne japon yapıştırıcı dök. trafo titreşim yaptığından geliyor ses.
düzelmezse uğraşmaya gerek yok.öyle idare et yada yenisini al. devre hakkında fazla bilgin yoksa kondansatörü bulman zor olur. çok parça var orda. üstelikte 220v olduğu için çarpılma riskin var.

ayrıca fişi çeksen bile bazı parçalarda elektirk kalabilir devrenin altına dokunma. fişi çekmeyi de unutma. kolay gelsin.

maxim1995

Tamam herkese tteşekkürler en son avsiyeyi denedim hatta kutunun dış kapanma taraflarına japon sürdüm az da olsa ses azaldı ....
Ama sorun çözülmedi ...
Peki son sorum olcak ben bunu mesela 10 saat çalıştırmak istiyom gnel olarak birşey olmaz biliyorum ama adaptörlerin ısınması kötü müş hatta yaşadım ama oda en kalitesiz adaptör idi ...

teknikelektronikci

kaana katilyiorum azmin cok güzel ama 24 volt üzeri gerilim ile calsisma birak trafoyu baskasi yapsin arkadasin sana niye veriyor
sana daha önce tavsiye ettigim kitabi al yeni nesil programlama ögrenyior otur bilgisyarinin basina c programlama nedir basic programlama nedir PIC nedir ARM nedir mikroislemci denetleyici nedir bunlari ögren dediigm gibi hevesin cok güzel umarimda kirilmaz ama yüksek gerilimlerle calisma kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

maxim1995

Anladım Teşekkürler zaten ben 18 volt tan yüksek birşeyle uğraşmıyorum gerçi 9 v olarak sayıyorum çünkü IN4007 diyot kullandım ...
Abim verdi çünkü projemi tamamlamak için ihtiyacım var idi ...
Dediğiniz kitabı bulamadım :(
O tür programlara başlıcam fakat önce bi temel ini öğrenim ,verici alıcı Rf gibi şeyleri önce öğremek doğrusu diye daha sonra başlıyacağım ...
Teşekkür ederim ...