lcd sistemin beslemesini 3 V a çekiyor yardımınızı bekliyorum.

Başlatan vastar, 06 Şubat 2011, 17:20:54

vastar

Merhaba arkadaşlar lcd de yazı yazdırmak istiyorum. Ancak sorunum şu;

Lcd nin 2 nolu pini olan VDD yi 7805 in çıkışına bağladığımda normalde 5 V olan 7805 in çıkışını 3 V a çekiyor. Lcd ekranda da 3 saniye aralıklarla üst satır komple siyah olarak gürünüyor kayboluyor. VDD kablosunu çıkardığımda 7805 çıkışı yine 5 V a yükseliyor. Acaba kendi kodlarımda bir sorunmu var diye. CCS S Serdar Çiçeğin kitabındaki bir örneği aynen bağlantılar şema kodlar hepsi aynı olcak şekilde yaptım gene lcd çalışmıyor ancak bütün projelerim proteusta çalışıyor. Şu an için tek sorunum bu gerilimin 3 V a düşmesi. Belki herşeyi tek kaynaktan beslemek iyi değildir diye. lcd nin 2 nolu pinini başka bir 5 V luk kaynağa bağladım o kaynağın çıkışını da 3 V a çekti. Kullandığım lcd ise ortalık malı her yerde bulunabilen 2x16 karekter lcd hatta adı da

HY-1602B9

Arkadaşlar sizce neden olabilir. 2 gündür olmuyor en sonunda gidicem başka bir lcd alıcam.

Mucit23

LCD nin bağlantılarına dikkat et yanlış bağlamış olabilirsin. Ayrıca lcd aydınlatma ledini dirençsiz bağladıysan bundanda kaynaklanabilir. LCD aydınlatma ledini 47 ohm dirençle besleme voltaı uygulamalısın. Bunlara rağmen lcd nin bozuk olma ihtimali yüksek.

fatihinanc

Kontrast ayarından olabilir.
kontrast ayarlamak için 1.5k lık direnç kullanmayı deneyin.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

mustafa_cmbz

lcd nin arka font ışıklandırması lcdnin vdd ucuna direkt bağlıysa (direnç vardır mutlaka ) ve siz de ayrıca bir direnç ile extra dışarı çıkartılan led ucuna direnç bağlayıp çalıştırmayı deniyor iseniz bundan dolayıda olabilir...

arka aydınlatma olayını iptal ederek bi kez daha deneyin ki sorun lcd de mi yoksa bahsettiğim bağlantı şeklinden mi tespitini yapın..eğer sorun lcd ise değişecek başka çağresi yok eğer arka font aydınlatmasında ise dışarıdan ayrıca beslemenize gerek yok vdd ucundan besleniyor demektir...

FEHMİ_ASM

LCD'yi tamamen bağımsız olarak direnç ile enerji hattına bağladığında ölçüm yapmayı dene. Eğer voltaj normal değerlerde ise LCD'yi sürdüğün kart ya da devredeki güç hattında (soğuk lehim, çok az temas..vb) problem olabilir. Elemanların akım isteyen noktalarına (şase ile aralarına) harici bir hat çekebilirsin.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

vastar

arkadaşlar 2 haftadır kafayı yedim ve artık özgüvenimi kaybetmeye başlamıştım o kadar kalbur üstü proje yapabilen ben bir lcd yi süremedim 10 gündür. ve ara verdim taki bugun aklıma takılana kadar. internetten araştırdım ve şöyle bir şey çıktı meydana. bu marka lcd alan arkadaşlar da aynı sorunu çekmiş olabilirler. bu lcd nin pcb sinde 1 den 16 ya kadar pinler yazılmış ancak onlar yanlış yazılmış. pin sıralaması şöyle olcak. pcb de 1 yazan yer aslında 14 nolu pin. aşağıda sıralamayı yazıyorum.

pcb de yazan pin sıralaması:   1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16
gerçek pin sıralaması:             14  13  12  11  10  9    8    7    6     5      4      3      2      1     15    16

bu bilgiyi okuduğumda sabah bakarım diye yatağa gittim ama sizde bilirsiniz içim içimi yedi ve kalktım yataktan deniyeyim dedim ve çalıştığını gördüm. ve bir ooh dedim. eminim bu ooh un anlamını elektronikçilerden başkası anlayamaz :D şimdi yatağıma gidiyorum huzurlu ve deliksiz bir uyku çekicem.

RcALTIN

Bu tür modülleri kullanmadan önce mutlaka datasheetlerini okumanız gerekir; sanırım tüm lcd displayler aynı pin sıralamasına sahiptir diye düşünüdünüz ve bakmadınız, ancak backlight pinleri kimi üreticide başta, kiminde sonda olabiliyor...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

vastar

data sheetine de baktım  her şeye baktım ancak dediğim gibi bu lcd yi üreten firma pcb nin üzerine pin sıralamasını yanlış yazmış. gerçek pin sıralaması yukarda verdiğim gibi. imkanım olursa fotoğraf ekliyeceğim.