Step motor takılma problemi

Başlatan thunj, 07 Şubat 2011, 20:48:47

thunj

Herkese Selamlar

Aşağıda anlatmaya çalıştığım bir sorunum var. Herhangi bir fikri olan varsa benimle paylaşırsa sevinirim.

3 eksenli cnc hobi makinem var. Z ekseninde bazen malzeme üzerine rastgele olarak fazla dalışlar gerçekleştiriyor. Yani kesici uç malzemeye 3 mm girmesi gerekirken daha fazla giriyor. Ne kadar fazla girdiğini bilmiyorum ama mach3 de her şey yolunda görünüyor. Uzun uğraşlar sonucunda işlediğim parçanın işleme süresinin uzunluğu ile bağlantılı olduğunu buldum. Gerçi tam bağlantılı denemez. Kısa süreli işlemlerde bu problemin ortaya çıkması doğal olarak daha az. Ancak 10 dakikalık bir işlem yapıyorsam %90 ihtimalle bu olay başıma geliyor. Geçen gün iki kelimeden oluşan bir yazı yazacaktım. 5-6 denememde de aynı sorunu yaşadım.

Z de keyfi dalışa geçmeden önce motorun dönmediğini duyuyorum. Ancak bu dönmeme hadisesi uç malzemenin içindeyken olmuyor. Yani motorun talaş kaldırırken zorlanıp step atlaması gibi bir şey söz konusu değil. Benim tahminime göre kesici ucu malzemeden yukarı çekip malzeme üzerinde keseceği diğer yere giderken motorun takılmasından kaynaklanıyor. Yani böyle olunca malzemenin 10 mm üstünde olması gereken uç takıldığı için 3-4 mm üzerinde oluyor. Diğer kesilecek yere gidince mach3 e göre uç kendini 10 mm de sandığı için parçaya 3 mm dalmak için -13 mm dalışa geçiyor. Ancak 10 mm yukarda olmadığı için parçaya fazla dalıyor ve parçayı bozuyor.

Motorum 4 uçlu bipolar motor. Motoru sistemden söküp elimde tutup mach3 den devamlı olarak pulse göndererek ilerletiyorum. Arada sırada saniyelik takılmalar bazen de 3-4 saniyelik dönmeme sorunu ile karşılaşıyorum. Mekanik aksamı baştan sona kontrol ettim. Problem mekanik kaynaklı görünmüyor. Bu durumda aşağıdaki seçenekler karşıma çıkıyor.

1- Motor bozuk
2- LPT portundan veri aktarımında sorun var.
3- mach3 ayarlarında sorun var.
4- herhangi bir kısa devre vs. olabilir

Şu an makinenin yanında olamadığım için henüz aklıma gelen diğer şeyleri denemedim ama aşağıdakileri denemeyi düşünüyorum.

a- Diğer eksenlerdeki motorları söküp aynı şekilde döndürüp takılma var mı diye kontrol edeceğim. 4 Motorda aynı anda bozulmuş olamaz :)
b- Takılma işlemini tek yönde yapıp yapmadığını kontrol edeceğim. Sonuçta malzemeye çok daldığı oluyor ama havada kalıp kesmediği olmuyor. Acaba sadece saat yönünde veya tersine dönerken mi takılıyor. (Buna dikkat etmedim.)

Not: Makineyi benim için bir arkadaşım yapmıştı. Bütün özelliklerini ezbere bilmiyorum. Ama özetle sormaya çalıştığım şey step motorun bozuk olup olmadığını nasıl tespit ederim.

Teşekkürler.

aaykut

Aynı problem benimde başıma geldi. Çok uzun bir süre mach3 ü suçlayarak hatanın nerede olduğunu aradım durdum. Sonunda buna neden olan şeyin freze ucunun ısınması, bununda iş mili motorunun mandrenini ısıtması ve ısıyla genleşme sonucu mandrenin freze ucunu serbest bırakması olduğunu buldum. O nedenle hata hemen değil bir süre sonra meydana geliyordu. iş mili motorunu daha profosyonel olanla değiştirdiğimde (Bu profosyonel motorda pens denilen işleme ucunu tutan kısım ısındığıda işleme ucunu bırakmıyor.) bütün sorunlare bitti.

thunj

Geçen süre zarfında şöyle gelişmeler oldu. Belki birilerinin aklına bir şey gelir.

1- Motorları söküp elimde tutarken mach3 den komut göndererek sürdüm. Ara sıra takılma oluyor. Yani mekanik bir problem olmadığı kesinleşti. Herhangi bir kesim işlemi yapmazken bile motor boşta dönerken takılabiliyor.
2- Diğer eksenlerin motorlarını Z'de, Z'nin motorunu da diğer eksenlere takarak denedim. Hangi motoru Z'ye takarsam orada takılma oluyor. Ancak bozuk olduğunu düşündüğüm motoru diğer eksene takınca çatır çatır çalışıyor. Z ekseninde bir sorun var.
3- En uzun kablo zinciri Z'de olduğu için kabloları kontrol ettim. Ancak buradan da herhangi bir cevaba ulaşamadım.
4- Paralel port veya PC'de bir sorun olsa diğer eksenlerde de benzer sorunlar olması gerekmez mi?

Analyzer

Selam,

Z ekseni sürücüsünü kontrol edin. Hatta diğer eksenlerdeki sürücü ve motorları Z eksenine takarak deneyin. Z ekseni sürücü ve/veya arabirim kartında problem.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

RcALTIN

Hazır stepper konusunu görmüşken bir soru sormak istiyorum:
Stepperi sürüyoruz herşey güzel, gerekli adım sayısından sonra işimiz bitince bobinler ısınmasın diye enerjiyi kesiyoruz(sanırım zorundayız)... Hassas bir iş yaptığımızdan kesinlikle stepper'in boş adım atmaması gerekiyor oysa daha sonra tekrar kullanmak için adım attırmaya başladığımızda, ilk adım kaçıyor/geriye yarım adım atıyor; şimdi bunu engellememek için stepperin enerjisini hiç kesmememiz gerekiyor, ama öyle olunca ısınıyor, yeri geliyor saatlerce kullanılmayacak cihazın sürekli hazır ol da mı kalması gerekiyor? Yoksa ilk adımda, atılan son adımı tekrar ettirmek gibi birşey mi gerekir, öyle değilse ne yapmak gerekir?
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

iyildirim

motor çalışmıyorken akımı tamamen kesmiyor, azaltıyoruz. Tutma torku sağlayacak kadar akım akıtmak yeterli..

RcALTIN

Alıntı yapılan: iyildirim - 15 Şubat 2011, 02:34:32
motor çalışmıyorken akımı tamamen kesmiyor, azaltıyoruz. Tutma torku sağlayacak kadar akım akıtmak yeterli..

Teşekkürler, sanırım araştırmam gereken konu "chopper"...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

uardal

adım atlama sorunu için sürücü devre akımını kontrol etseniz iyi olur sanırım, ne tür bi sürücü kullanıyorsunuz, motorun akımı yetersiz geldiğinde adım atlama yapması gayet normal veya güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir.

thunj

Alıntı yapılan: Analyzer - 14 Şubat 2011, 23:13:10
Selam,

Z ekseni sürücüsünü kontrol edin. Hatta diğer eksenlerdeki sürücü ve motorları Z eksenine takarak deneyin. Z ekseni sürücü ve/veya arabirim kartında problem.

Analyzer

Motorları diğer eksenlerde denedim. Z'ye aldığım motor random olarak bazen takılıyor. Sürücüleri diğer eksenlerde denemeyi bilmiyorum. Ancak atölyeye gittiğimde şansımı deneyeceğim :)

thunj

Bu konuda fikri olan var mı? Yukarıda anlattıklarımdan ziyade geçen zaman içerisinde sorun şu şekilde özetlenebilir.

Z eksenindeki motor bazen takılıyor.

Mekanik bir problem yok, motoru diğer eksenlere taktığımda sorunsuz çalışıyor. Diğer eksendeki herhangi bir motoru Z ye takınca o motorda takılıyor.

teknikelektronikci

mach3 deki motor ayarlarindan kaynaklaniyor ollabilirmi ? bende su an cnc yapiyorum bu sürec zarfinda motor ayarlarini ögrenmeye calisiyorum gördügüm kadari ile motor ayarlari düzgün olmadimi kilitlenme elle tutabilme veya arada bir kilitlenme meydana geliyor sürücünüz nasil bir sey ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

drmp

buraya bak bir incele faydalı olur daha çnce benimde başıma geldi ama ben olayı yaşamadan önce bilgim olduğu için fazla sorun etmemiştim

http://www.turksan.com/step-motor.html

step motorlar diğer motor türlerine göre daha fazla titreşim gösterirler. Bu titreşim bazı hız değerlerinde motorun tork kaybetmesine sebep olarak zararlı bir hale dönüşebilir. Bu sorun titreşim yaratacak hız aralığında motoru çalıştırmayarak çözülebilir. Ayrıca faz sayısı fazla olan motorlar faz sayısı az olan motorlara göre daha sarsıntısız bir çalışma gerçekleştirirler.