GSM Modül ile iletişim kuramıyorum.

Başlatan computerboy, 09 Şubat 2011, 11:39:31

computerboy

Gsm Modül Maxon MM-6854 pini 5v ile sürüyordum ama yeterli gelmedimi acaba

computerboy

ha ayrıca sadece dtr pininimi high yapayım diğer pinlere herhangi bir işlem yapacakmıyım acaba ?

LukeSkywalker

Evet hocam datasheet'te sadece DTR pininin high olması gerektiği yazıyor. RX ve TX'i zaten bağlıyorsunuz.

LukeSkywalker

Hocam bilgisayarın COM portundan bir ölçün bakalım normalde kaç volt var DTR'de?

kreek

#9 Cevabı deneseniz bi, fazla da uğraş vermeden(ek RTS-CTS kısa devresi de isteyebilir, şimdilik diğer 3 pini deneyiniz), olmadı sonra kurcalarsınız..

computerboy

Şu anda ölçüm cihazım yok malesef ama muhtemelen 12 v civarıdır diye tahmin ediyorum. deneyip neticeyi buraya yazarım. teşekkürler.

zamzam23

Alıntı yapılan: computerboy - 09 Şubat 2011, 14:20:12
Gsm Modül Maxon MM-6854 pini 5v ile sürüyordum ama yeterli gelmedimi acaba
5V yeter de gsm modulunun cektıgı akımı beslemen karsılamıormu acaba?gercı kucuk bişidir ama.gsm modulunun calıstıgından emn olun yani once.

computerboy

Gsm modül 24V ile çalışıyor harici adaptörü var yani. DTR pini beş volttan başlarım 12 volta kadar yolu var denerim haricinde ise  RTS-CTS kısa devre edip denerim.

LukeSkywalker

Hocam sonuçta cmos olduğu için 5V'dan fazla olabilir diye düşünüyorum. araya max232 koymamızın mantığı nedir yoksa ?

teknikelektronikci

http://en.wikipedia.org/wiki/RS232

ben bu problemi cözebilmek icin interneti alt üst etmisdim ne yazikki gecmis gün hatirlamyiorum
o yüzden sizinde arastirmanizda fayda var ;)

simdi eski devremi buldum gsm modülü haberlestirdiigm

6 ve 7 yani dsr ve rts yi bir yerlere cekmisim daha dogrusu 6. pini sanirim +5 volta cekmisim digerinin ise kablosu koptugu icin bilemyiorum bu ikisini bence deenyin 4 olasilik var zaten :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

computerboy

Arkadaşlar tamamdır. Maxon Modemde DTR pinine +5v vermek gerekiyormuş. Yalnız anlamadığım bir olay normal serin ve serout komutu işe yaramadı. Hardware yani HRSin komutu ile veri alışverişi yaptım. YArdımlarınız için teşekkür ederim.