ProfiBUS CanBUS LinBUS JBUS

Başlatan sayee, 24 Nisan 2004, 10:46:00

x_tra06

arkadaşlar elinde canbus ile ilegili örnek projeler veya türkçe notlar olan varmı varsa bana gönderebilirmi bu konuda bir araştırma yapıyorum.

saygılarımla...
------------------------------------------------ Kainat ne kadar düzenli ve güzel değilmi? Nereden geldiğimizi gerçekten hiç dünündünüz mü? ------------------------------------------------

ahmet abüü

CanBus kullanmak için öyle detaylı bilgi aramak biraz anlamsız. Kullandıgın C compiler'ın içinde .lib  ve  .h  dosyalarında fonksiyon prototipleri var zaten. Tek yapman gereken; eger mesafe uzun ise optik bir yalıtım ve bagımsız bir besleme kullanarak devreni çizmek.
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.

cagatabbb

Acaba ModBUS, LinBUS ve JBUS hakkında elinde kaynak olan veya detaylı bilgi alabilecegim  site , link var mı?(Türkce olması tercih edilir)
  Birde ProfiBUS , ModBUS, LinBUS , JBUS VE CanBUS dısında baska protokollede varmı?PLC'ler arası haberlesme sistemleri uzerinde calısıyrumda . Yardımcı olursanız sevinirim .
  TESEKKURLER....

z

Bir yerlerden ayagima takildi.

http://myo.mersin.edu.tr/UZAK/TP/EndOto/elo-206/bvt4.pdf

linkin sonundaki kisimlari silip diger kaynaklara da erisebilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DumrulBey

Merhabs,

Askere gelmeden evvel eve CANBus kuracaktım. Her odada yer alan iletişim terminalleri evi kontrol edecekti. Bir nevi akıllı ev olayı. Bu konuda bir kaç numune istedim. Bakalım şimdi izne geliyorum. Belki deneme fırsatı bulursam burada öğrendiklerimi sizlerle paylaşırım.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Ziya

Profibus protokolünün açıklaması elinde olan var mı? Yani protokol yapısı. Başlangıç bilgisi, bilgi uzunluğu, kontrol bilgileri, bilgi sonu, hata kontrolü vs.

Bir de windows altında çalışabilen test yazılımı gerekiyor.

Başka protokollerden linbus, fieldbus detayları varsa ve paylaşırsanız sevinirim.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mmengi

Instabus ıda unutmamak lazım gerçi yeni ismi KNX oldu ama merak ettiğiniz konular varsa yardımcı olabilirim.

Ziya

Bu gün USS diye bir protokol hakkında bilgimin olup olmadığı soruldu. Soranlar ne yapacak bilmiyorum. Galiba yarın öğreneceğim. İnternetten Araştırdığımda USS protokol açılımına kolayca ulaştım. Benzer protokollerin açılımı forumda bir yerlerde hazır bulundurulursa eminim şimdi ya da sonra pek çoğumuzun işine yarayacaktır.

mmengi hocam, bahsettiğiniz Instabus nerelerde kullanılıyor?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

gookhaann

mesajlar bayaa eski ama ben yinede sorumu sorayım dedim:) can bus ile ilgili simulasyon yapmak istiyorum ve proteusu kullanmak istiyorum fakat programın içerisinde mcp2551 ve mcp 2510 entegreleri yok :cry:  acaba nasıl ekleyebılırım ?? yada baska bir programda bunun simulasyonunu yapabilirmiyim???