Güzel bir proje: Ucuz elektronik malzeme sorgulayacağımız interaktif web sitesi

Başlatan hamityanik, 12 Şubat 2011, 02:30:17

hamityanik

Merhaba arkadaşlar,

Gecenin bir vakti site site dolaşarak "ucuz" elektronik malzeme arıyorum. Bazı malzemeleri bulamıyorum, bazıları gereğinden pahalı, arıyorum tarıyorum derken aklımda bir ampul yanıverdi. (Ya da daha elektronikçe konuşursak bir led yanıverdi.)

Elektronik ile uğraşanlar için özel bir web sitesi. Bu iş ile uğraşan hemen herkes bir şekilde malzeme temin ediyor. Elektronik malzeme satan dükkanları dolaşıyor veya internetten sipariş veriyor. Çoğu zaman istediği malzemeyi temin edemiyor, ya da pahalıya temin ediyor. Belki bir başkası  daha ucuza temin etti? Genelde bunu bilemiyor tabii ki.

Bu projede malzeme temin edilecek yerler, dükkanlar olacak. Firma adı, adresi, telefon bilgileri vs. Bu dükkanlardan alışveriş yapanlar, aldıkları ürünün adını, hangi fiyata aldıklarını sisteme girebilecekler. Daha sonra aynı üründen satın almak isteyen kişiler sistemden arama yaptırıp, o ürünün hangi dükkanda ne fiyata satıldığına kolayca ulaşabilecek.

Örnekleyecek olursak; ben Karaköy'e gittim. Elektronik malzeme satan X Firmasına girdim. 16F877, 22PF ve 4Mhz Kristal satın aldım. 16F877'ye 7 TL, 22PF kondansatöre 10Kr, 4 Mhz kristale 20 Kr. verdim. Eve geldiğimde X Firmasından aldığım malzemeleri ve fiyatlarını sisteme gireceğim. Herkes bu şekilde yaparsa kısa süre sonra iyi bir veritabanı oluşacak. Bir başka biri 16F877 almak istediğinde sistemde bunu aratacak ve benim girdiğim bilgileri ve başkalarının girdiği bilgileri görebilecek. Hımm, X Firmasında 7 TL imiş; Y Firmasında 6.5 TL imiş. diyerek karşılaştırma yapabilecek.

Elbirliği ile çalışılırsa malzeme tedarik problemine kökten çözüm sağlanmış olur. Web programlama dili PHP'ye oldukça hakim olduğumdan projenin teknik desteğini ben sağlayacağım. Proje için domain hazır.

Böyle bir şeyi hayata geçirebilirsek hep birlikte faydalanacağız ve güzel bir projeye imza atmış olacağız.

Bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşşekkür ediyor, değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Düzenleme: Projeden gelir elde etme düşüncesinde kesinlikle değilim. Amacım sadece bu işe bir çözüm getirebilmek.

SERRO EFE

Her elektronikçi herkese aynı fiyatı vermiyor.. Bunu göz ardı etmemek lazım.. Siz x kalemden 100 adet almışsınızdır ben 3 adet alacağımdır satıcı bunu aynı fiyat üzerinden değerlendirmez.. Bu tür sorunları aşmak zor görünüyor..

t2

Perakende fiyat çok değişkendir. kıyaslamak da zordur. toplu alımlardaki fiyatlar bile değişkendir. Çünkü pahalı dediğiniz yer yan komşudan alıp size satmaktadır. üzerine biraz kar eklemektedir. Diğer taraftan bu pahalı yer başka bir malzemeyi ithal ettiği için çok ucuz fiyattan verebilir. Mesela usb 2.0 yazıcı kablosu ucuza alıyoruz derken 3te bir fiyata aynı kalitede malzemeyi başka bir yerden alabiliyoruz. kabloyu tek alırsak 3 TL fiyat bildiriyorlar.

10 tane direnç istiyorum kaç para ?

1 TL ver yeter.

Başka zaman git 47 tane direnç iste yine 1 TL

başka zaman 100 tane iste, yine  yine 1 TL

Maxim

bu elektronikçilerin sonuda bakkallar gibi olacak, nasıl carrefour gibi marketler geldi sonra ağlamaya başladılar onun gibi.
henüz tam olarak büyük elektronik firmaları gelmedi tr ye, aktif değiller bazı sebeplerden dolayı, fiyatları mantıklı değil genelde .
ama sonunda olacağı o .
hala milleti kazıklama derdindeler, nasıl 1 e alırım nasıl onu 1000 e satarım mantalitesi sürüyor
adamın tipine göre fiyat vermeler, kafasına göre takılmalar bilmem neler .
bekliyorum sonlarını, görücez bakalım ..

olması gerekende şudur, toplu alımları söyleyen arkadaşlar için
tüm dünyada geçerli olan budur.
1 tane alırsan 10 lira
10 tane alırsan 8 lira
50 tane alırsan 5 lira
100 tane alırsan 4 lira

gibidir .
herkes kaç tane alınca ne ödeyeceğini bilir.

Andromeda

perakende fiyatlar çok değişken..
aynı dükkanda sahibi ile tezgahtar farklı fiyat söylüyor :)
bir zamanlar kadıköy teknosa mağazası içinde radio shack markalı elektronik malzemeler satılıyordu..
herşey paket içindeydi.fiyatlar da tuzluydu!çok değişik ürünler vardı.
sonra başka bir teknosanın içine taşındı.şimdi tamamen kaldırıldı sanırım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

hamityanik

Fiyatların çok değişken olması probleminin sorun teşkil etmeyeceği kanaatindeyim. Herkese aynı fiyattan vermiyorlar, doğru. Ancak, her elektronik malzeme satan dükkanın ucuz mu, yoksa pahalı mı verdiği bir çok arkadaşın alışverişleri sonucu analiz edilebilir.  Toptan alımlarda neresi daha uygun fiyattan, neresi daha yüksek fiyattan veriyor belli olur. Bir çok kişinin alışverişi degerlendirileceği için, her dükkan için bir ortalama güvenilirlik ortaya çıkacaktır.

hamityanik

Arkadaşlar ucuz malzeme temin etmek elektronikte en önemli şey. Ben bu konuda çok muzdarip olum, hala da öyleyim. Eskiden 2 direnç almaya para ayıramazdım ki oturup elektronikte kendimi geliştireyim. Şimdi Allah'a şükür bu sorun kalktı biraz, bir çok şeyi satın alma imkanım var.

Çeşitli video sitelerinde görüyorum, yabancılar bu hobi elektroniğini iyice aşmışlar ilginç ilginç projelere imza atıyorlar. Ben istiyorum ki bu projeleri benim necip milletim de yapsın. Boş oturmaktansa kafa yorup bir şeyler ortaya çıkarsın; teknoloji geliştirsin; meslek edinsin; zira Allah çalışmanın karşılığını mutlaka bir gün veriyor şüphesiz. Bunun da yolu öncelikle malzeme temin etmekten geçiyor. Bugün bir çok arkadaşım bu konudan muzdarip ve eli kolu bağlı oturuyor. Ne elektronik mühendisleri tanıyorum ki maddi imkansızlıklardan kendisini bu konuda hiç geliştirememiş. Türk milleti teknolojiye meraklı bir millet. Bu merakın değerlendirilmesi şart.

"Pahalı malzeme" problemine bir çözüm bulmak lazım diye düşünüyorum. Akıl akıldan üstündür; fikirlerinizi esirgemeyiniz.

eseneren

Yazıcıoglu yanındakı handan ps2 dişi konnektor alam dıye gırdım, 2 tane istedim 3 liradan 6 lira dedi gercek fiyat nedir bilmem ama bu değildir onu biliyorum arkadaşın biraz daha koy klavye al demesi gibi. Mecburiyetten 1 adet aldım.Aynı konnektoru kardeş 10 tane lazım deseydim 0,5TL den verirdi gibi...
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

hamityanik

Alıntı yapılan: eseneren - 12 Şubat 2011, 11:56:55
Yazıcıoglu yanındakı handan ps2 dişi konnektor alam dıye gırdım, 2 tane istedim 3 liradan 6 lira dedi gercek fiyat nedir bilmem ama bu değildir onu biliyorum arkadaşın biraz daha koy klavye al demesi gibi. Mecburiyetten 1 adet aldım.Aynı konnektoru kardeş 10 tane lazım deseydim 0,5TL den verirdi gibi...

İşte bu durum o satıcının kazıklama derdinde olduğunu gösteriyor. Müşteri gelmişken en az 5 TL koparayım derdinde. İnsaf, bir konnektör 3 TL olur mu?

erkan614

TI LM324DT 0.05€  ,ST L78L05ACZ   TO92  0.04€
iki kalem çok kullandığım ürün ben bu fiyattan alıyorum. şimdi bunun herhangi birine ne faydası var? herhangi birisi karaköye gidip bu fiyattan bu ürünleri alamazki ? bırakın herhangi birini benimle ayni ürünü hemen hemen adetlere üretim yapan arkadaş dahi alamıyor bu fiyattan. gelip arasıra benden alıyor ki üstüne kar aklamadan veremiyorum malzemeyi ona bile faydası yokken  bu bilginin bi x kişisine ne faydası olsun tek olacak olan "baya ucuza alıyormuş" der

lm324 ün parakende fiyatı http://www.direnc.net/main/lm324_smd-8611-0-425.html

Acoustica

Merhabalar,

İlk önce Hamityanık kardeşim düşüncen için çok teşekkürler,bu projeyi hayata geçiremeyecek dahi olsan
paylaşman insanlar için birşeyler katman burdaki herkesi mutlu edeceğini düşünüyorum.Projen güzel ama diğer arkadaşlarında dediği gibi
olay farklı.Ama başarabileceğini düşünüyorum,bir önerim olacak,
Yapacağın siteyi eproje,picproje,320volt gibi günlük hit tekil alabilen siteler üzerinden destekletmen lazım.Çünkü sana fiyat verip senin siten üzerinden compenant satışı yapacak olan firmalar senin ne kadar büyük bir platforma ulaştığını gördükleri zaman gayri ihtiyari durup düşüneceklerdir.İlk olarak kendini desteklenmeni sağlamalısın.Bu konuda sitelerin forum adminleri ile görüş fikrini beyan et.Onlarında fikirlerini al.
Senin destekledikleri an bu sefer piyasaya yönel,firmalara sükseli bir mail at,şu kadar günlük tekil girişi olan elektronik siteler tarafından desteklenen websitemizde compenant satışı yapamk ister misiniz de,muhtemel türk insanıyız şaşayı sevdiğimizden dolayı ve senin desteğinin büyük oldğundan dolayı reddetmeyeceklerdir.Gerekli prosedürleri daha sonra netleştirirsin.Bende elimden geldiğince sana yardımcı olurum.
Şimdi fiyat konusuna gelecek olur isek,çoğu firma online satışlarda direnc.net sitesini kendine refarns noktası alıyor.Çünkü türkiyenin ilk online compenant satış sitesi.Bunun için şu şekilde bir fizibilite yapmak lazım compenantlar için maximum verilecek fiyatları belirlemen lazım.Yani sana refarans noktası lazım.Bir direnç şu an 1 kuruş.10 tanesi 10kr 100 tanesi ise 1tl gibi.Edison 1Watt Power led 1,56Usd ama minumum 10 lu alımda.1 adet aldğında otomatikmen 400 cent daha biner 1.6 usd olur.Bunlar tefarruat kısmı.İlk önce dediğim konuyu düşün,bende bildiğim noktalarda yardımcı olurum.Soru sorun ve kafanda beliren noktaları paylaşırsan daha kolay çözeriz sorunları.
İyi çalışmalar.
TufanHan
Dahilerin yüzde biri hüner, yüzde doksan dokuzu da terdir. "Thomas Edison"  Eski "TufanHan"

fatihkuzucu

Ucuz malzeme sorgusu yapma amacıyla cıkıp, bir baska komponent satış sitesi hedefimi oluşuyor :)
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Acoustica

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 12 Şubat 2011, 18:21:13
Ucuz malzeme sorgusu yapma amacıyla cıkıp, bir baska komponent satış sitesi hedefimi oluşuyor :)
Korkarım konunun yönünü kaydıran adımı atıyor gibi oldum :)
Dahilerin yüzde biri hüner, yüzde doksan dokuzu da terdir. "Thomas Edison"  Eski "TufanHan"

hamityanik

@TufanHan,

Öncelikle konuya yeni bir bakış açısı, bir öneri getirdiğiniz için ben de size teşekkür ederim. Konuyu açarken aklıma ilk gelen şekliyle detayları yazmıştım. Bir çok arkadaş böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söylüyorlar, haklı olabilirler. Bu proje illa bu şekilde olacak demiyorum. Daha önceden de belirttiğim gibi akıl akıldan üstündür, fikirlerinizi esirgemeyiniz diyorum. Burada oluşan fikirlerle inanıyorum ki ortaya güzel bir çalışma çıkar. Böyle bir sistem kurup kaymağını yeme derdinde değilim. Ki böyle bir düşüncem olsaydı proje olarak neden ortaya atayım ki? Arka planda kimseyle paylaşmadan çalışır, hayata geçirmeye çalışırdım.

Bu iş ile ilgilenenlerin yararına olabilecek bir projeyi tek başıma yürütebileceğimi sanmıyorum. Beraber projelendirelim, beraber yapalım, beraber kullanalım diye düşünüyorum.

Eproje, picproje, 320volt gibi sitelerin desteklerini alabiliriz, bu güzel bir düşünce. Ancak öncelikle ortaya bir çalışma koymamız lazım.

Malum elektronik malzeme satışı artık internete doğru yöneliyor. Her firma bir web sitesi kurarak ürünlerini listeliyor. Dükkanların fiyatları değişken olur diyorsunuz. O zaman biz de akakce.com, ucuzu.com gibi bir sistem kurabiliriz. Web üzerinden satış yapan bu firmaların malzeme listelerini ve fiyatlarını aynı platform üzerinde toplarız. Site üzerinde arama yapıldığında çeşitli online malzeme sitelerinde o bileşenin ne fiyata olduğu listelenir. Elektronik malzeme sektöründe rekabet olmadığı için doğal olarak da fiyatlar yüksek. Bu şekilde doğal olarak bir rekabet oluşacaktır.

Daha farklı düşünceleri olan varsa paylaşırsa çok güzel olur.

İyi çalışmalar diliyorum.

fatihkuzucu

Kim diyor rekabet yok diye ? Amatör olarak uğrasıp yanlıs cıkarımlarda bulunuyorsunuz. 3-5 adet malzeme alacak bir kişi için yararlı olabilecek bir site kurma ile ugrasıyorsunuz. Adetli malzeme alımı yapmaya başlayın bakalım fiyatlar nasıl rekabetci olmaya baslıyor.
Birde direnc.net degilde dorukanstore.com u baz alın.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...