lehimleme hakkında yardım lütfen..

Başlatan yalcın06, 13 Şubat 2011, 00:50:54

yalcın06

selam arkadaslara forumda yeniyim, lehimleme konusu hakkında bilgi edinmek istiyorum tecrubeli arkadaslaran.

çalıstıgım elektronik bir firmada uretilen hareket sensör kartlarında cogu kartlar arızalı oluyor, ben bunun lehimlenme ısısından şüpeleniyorum.
olay şöyle;

smd dizgi makinasından cıkan katlar 160 derecelik bir fırından gecerek yapışkan kurutulup smd elemanlar karta yerleştiriliyor ve daha sonrasında pota makinasına giriyor.  pota da kurşunlu lehim kullanılmaktadır. ve ısısınıda 270 derece kullanıyorlar. sizce kurşunlu lehim için bu ısı fazla değilmi? ideali ne olmalı ?  örnegin 5000 kart üretiliyorsa  yaklaşık 800 adedi arızalı çıkıyor. sensör devresinde hassasiyet direncleri var yani direnc degerleri kullanılan entegreye göre ayarlanmış, genel arıza dirençlerden ve entegreden kaynaklanıyor. sizce bu ısı da (270 derece ) direnclerin degerlerinde degişiklik gösterirmi? birde statik elektrige önem verilmemiş bundanda kaynaklanır diye düşünüyorum entegre arızalarının.   

sizlerin görüşlerini beklyorum...

707yunus

Dirençlerin o ısıda bozulma ihtimali çok çok düşük.Ben bazen iş gereği SMD direnç sökerim havya ile ve havyanın ucuna takılı kalıyor dirençler.Merak ettim bozuluyor mu diye.Önce havyamı 400 dereceye getirdim yaklaşık 30 saniye SMD direnci havyamda beklettim.Sonra ölçtm sapa sağlam çıktı ve birkaç tanesinde denedim.

Benim tavsiyem arızalılara bi güzel lehim geç düzelbilir.

yalcın06

yalcın06

yapılan sensörlerden arızalı çıkan ( arızası; lamba sürekli yanıp yanıp sönüyor, hareket yokken ) kartı sıcak hava tabancası ile pinlerdeki lehimleri tekraradan erittim  ve denedim ve sorunsuz çalıstı. fakat bir muddet bekledikten sonra 1-2 saat kadar, tekrar eskisi gibi yanıp sönmeye baslıyor. bu nasıl bir arıza ya. kullanılan entegre m7612 ve datasheetndeki gibi ayarlanmış dirençler var, bu olayı çözmemde yardımcı olabilecek arkadas varmı?

fatihkuzucu

Krem lehim kurşunsuzmu ? Kurşunsuz ise fırın 285 derecede falan olmalı diye hatırlıyorum. Fırın ayarları düzgün yapılmalı. Birde kullanılan entegrenin paketi kalitesiz olabilir.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

yalcın06

krem lehim kullanılmıyo, normal lehim ve kurşunlu ...

floresan

lehimleme yapıldıktan sonra kart temizlenmesi gerekebilir. kartta birtakım artıklar kalıyorsa iletkenlik yapabilir. birde bazı elemanlar ters veya yanlış takılmış olabilir.

picmanya

Alıntı yapılan: yalcın06 - 14 Şubat 2011, 15:59:10
yapılan sensörlerden arızalı çıkan ( arızası; lamba sürekli yanıp yanıp sönüyor, hareket yokken ) kartı sıcak hava tabancası ile pinlerdeki lehimleri tekraradan erittim  ve denedim ve sorunsuz çalıstı. fakat bir muddet bekledikten sonra 1-2 saat kadar, tekrar eskisi gibi yanıp sönmeye baslıyor. bu nasıl bir arıza ya. kullanılan entegre m7612 ve datasheetndeki gibi ayarlanmış dirençler var, bu olayı çözmemde yardımcı olabilecek arkadas varmı?

bu pır dedektörlü apartman merdiven lambası tarzı bir şey mi?
eğer öyle ise!

sizin gözlü lambaya yakın bir yere balastlı bir yük yada direkt floresan bir lamba bağlayıp bunu açıp kapatın bakalım yine şaşıracakmı?
sorununuz hattaki elektrik dalgalanmasından-parazitlerden kaynaklanmıyor diyebilirmisiniz?

çin malımı oluyor kendisi?

yalcın06

apatrman merdıven lambası olarkta kullanılıyor. armatürlü hareket sensörü.  kendimiz üretiyoz çin malı flan degil. ben pota ısısından şüpelenip entegrelere zarar veriyor şeklinde düşündüm. ısıyı düşürüp denedik aynı sorun.  test ediyoruz çalısıyor, bir muhdet sonra karasız hale geliyor flashör yapıyor. örnegin üretimda 1000 adet cıkarttıgımda yaklasık 300 adedinde böyle sorun çıkıyor. eleman arızası olmuyor, bana birazda ortam ısısından etkileniyor gibi geliyor.  bu konuda çok önemli bir püf nokta var ama bulamadık.   sizlerin söyleyecegi önerileri deneyecegim. sagolun yardımlar için ...