pioneer xr-p970f müzik seti ses vermiyor

Başlatan kasif, 13 Şubat 2011, 13:46:03

kasif

Merhabalar,

hurda diye atılan pioneer xr-p970f müzik seti elime geçti.

elektriğe bağlayınca ekran çalışıyor, gerek radyoda gerekse MD/CD2 den(yani PC nin ses çıkışını setin girişine takınca) deneme yapınca setin ekolayzırları hareket ediyor. Bu durumda sistemin çalıştığını düşünüyorum.

Ama 5 ayrı ses çıkışına da hiç ses gelmiyor.

Ses açma yeri de biraz sorunlu ama sesi açabiliyorum(ekrandan sesin açıldığı görünüyor)

Bu tür cihazlarda tamirden pek anlamam ama acaba ne olabilir, nerelere dikkat etmem ve nasıl kontrol etmem gerekir.

nette cihazın service manual ini buldum, linkleri aşağıdadır.

http://elektrotanya.com/pioneer_xr-p770f_970f.pdf/download.html - 2 MegaByte

http://elektrotanya.com/pioneer_xr-p770f-p970f-rrv1750.pdf/download.html 4 MegaByte

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Maxim

ya çıkış anfi entegresi yanmıştır yada onun beslemesinde sigorta vardır o atmış olabilir, diye düşünüyorum.

kasif

peki acaba bu tür bir arızada ekrana bir hata mesajı falan yazması gerekmez midir

Bilmediğim için soruyorum.

Ayrıca öğrendiğim kadarı ile cihaz bir kere tamire gitmiş, ama ben değişmiş bir parça bulamadım.

SERRO EFE

Genelde o tür cihazlarda öyle hata kodu gibi şeyleri yazmazlar..
ama cihazı açtığında preanfi çıkışları olsun eko çıkışları olsun biyerlerde "L-gnd-R" gibi ibareler vardır muhakkak onlarda ses varmı kontrol ederek adım adım çıkışa kadar gidebilirsiniz..

murbay

Ekolayzer çalıştığına göre, ön yükselteç kısmı çalışıyordur. Büyük ihtimalle çıkış entegresi bozuk veya beslemesi gelmiyordur. Beslemesini kontrol et. Beslemede bir sorun yok ise entegre bozuktur büyük ihtimalle. Tamire gitmiş ve yapılmamış ise ya entegre bulunamamıştır yada müşteriye masrafı fazla gelmiştir. Entegrenin adı nedir?
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

kasif

Yoğunluktan cevap yazamadım ve bakamadım da, ana kartı tam sökemedim ama ölçüm yapabileceğim yerlere ulaşabiliyorum sanırım.

Servise değilde tamirciye gönderilmiş muhtemelen murbay'ın dediği gibi entegre sorunu var. Yarın fırsat bulursam biraz daha uğraşacağım.

Yapamazsam 5 hoparlörlü bir hurda olarak çöpe gidecek galiba.

kendi_halinde

Hocam bendede aynı cihazdan mevcut.(Bendeki cihaz çok sevdiğim rahmetli dedemden hediye olduğu için odamdan bile çıkarmyorum) Eğer cihazı atmadıysan bendekinin arızalı yerlerini değiştirmek için cihazı senden talep ederim.
İrtibata geçmek istersen emrecacan@gmail.com

kasif

İlgilenecek vakit olmadı, evde de fazlalık yapıyordu, bende 6 ay kadar önce çöpün yanına koydum, biri hemen almış :)

Cihaz güzeldi ama artık kaset CD devri bitti.