MAE Step motor ???

Başlatan derwish, 24 Nisan 2004, 14:23:30

derwish

Selam,

Elimde 3 adte güçlü step motor var.
Bunlardan 2 tanesi MAE 180 3424
bir tanesi ise MAE 200 2220 ...

adım açısı 1.8 derece ve 2 derece,  yani güzel güçlü ve hassas motorlar.

Bunları bir projede kullanmak istiyorum ancak bu motorları sürmeyi başaramadım.

MAE 180 in 6 adetkablosu var.
MAE 200 ün ise 5 adetkablosu var...

internetten www.mae.it diye bir adres buldum büyük ihtimalle üretici firmanın adresi ancak link çalışmıyor...

şimdi bu motorlarla ilgi bilgi araıyorum..
kabloların renklerinin ne anlama geldiği? nasıl sürebileceğim ? kaç volt ile çalıştığı ? gibi teknik konular.....

daha önce bu forumda birileri step motorların kablolarının nasıl tesbit edilebileceği ile ilgili bir yazı yazmıştı(uzun zaman önce) ancak aramalarım sonucunda bulamadım....

Varmı bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri???

DerWish.

diot

derwish

Re:Diot

İlgine teşekkürler ancak verdiğin linkteki dosyayı daha önce bulmuş ve incelemiştim..
yeterli bir pdf dosyası değil malesef..
1(bir) sayfalık almanca bir sayfa ve sadece ebatlarını felan vermiş...

Benim sorunum sanırım step motor sürme tekniği ile ilgili bir sorun..
aynı zamanda renk-kablo ların anlamlarını da bilmeyince iş karışıyor...

Step'i uC ve ULN 2803 e bağladım..
ortak kablo olduğunu düşündüğüm bir kabloya(motorda) +24 V gerilim verdim. geriye kalan 4 kabloyu ise ULN 2803 vasıtasıyla sırayla şaseye çekiyorum ancak motor dönmek yerine sadece "titriyor"  :lol:

sağa veya sola herhangi bir dönme hareketi elde edemedim....

bu motorlarda max. hız diye bir kavram varmı ?
yani 10 us de bir adım komutu versem 200 * 10 us = 2 ms de bir tur atarmı???

nedir bu işin raconu  :?

DerWish.

z

6 telli motorda  2 ana sargı var. dolayısı ile 2x2 = 4 uc var. Bu ana sargılarında orta ucu var dolayısı ile 6 uc buradan geliyor. Ohmmetre ile orta uçları tespit et ve biribirine bağlayarak uç sayısını 5 e düşür.

(Diğer 5 telli motorun uçlarıda anlaşılmlış oldu.)

Gelelim sürme işine. Oncelikle uçların sırasını bulmak gerekecek bunun için ortak uca  5.. 6 volt civarında voltaj ver.

Geri kalan 4 uca sıra ile gnd uygula. (herhangi bir anda tek sargı enerjili olacak. Bu sürme tam adım olarak bilinir)

Sargıları değişik sırada  enerjilediğinde hep tek yönde ilerleme olduğu sıralamayı tepsit et. (Karışık sıralamada, bir ileri iki geri tekrar ileri gibi saçmalıklar olur.)

Artık iş sürücü devre yapmaya kalıyor.

Gelelim hız meselesine.

Step motorun çalışması, çok yüzeysel  olarak şu şekilde açıklanır.

Sargılara sıralı enerji uygulamakla statorda döner bir alan oluşturuyorsun.
Rotor döner alanı izlemeye çalışıyor.

Eğer sargıların tarama hızını artırırsan döner alanın dönme hızıda artacaktır. Rotorda bunu izlemeye çalışacaktır.

Nereye kadar ? Mekanik kütle döner alanın hızına yetişemeyinceye kadar.
Yetişmiyorsa sargı akımı (voltajı) artırılmalıdır. Esasen sabit voltajla sürme uygulamalarında motor hızlandıkça akım artan frekansdan dolayı düşer. Dolayısı ile yuksek hız için yüksek voltaj kullanmak gerekir.

Genede shaft hızı ile döner alan arasında senkron sağlayacak herhangi bir düzenek (geribesleme) olmadığından sistem belirli bir hızdan sonra adım kaçırır ve motor durur.

Çok yüksek hızlara çıkmak yakışıklı sürücü devreleri ve akıllı algoritmaları hatta geribeslemeyi gerektirir.

3000 dev/dak hızlara kadar çıkılabiliyor. (Hatta daha üstüne)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com