dc volt girişle orantılı akımı ekrana veren devre

Başlatan ornella, 16 Şubat 2011, 08:45:26

ornella

Mesela 50v dc girdiğine 50mA dc ,10v girdiğinde 10 mA çıkış veren gibi ve bunu ekranda okuyan devre. Orantılı olacak yani. Nasıl bi tür mikrodenetleyici kullanılır. Devre konusunda bilgisi olan lütfen yazsın.

eseneren

İstediğin denetleyici ile yaparsın adc ile gerilimi ölç gerekli hesaplamayı yap ekrana yazdır. Artık lcd ise pin sayısı , dotmatris,7 segment ise pin sayısı hesapla yeter.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

Nedenler

Hazır yeri gelmişken soralım madem. Peki şunu yapacak birşey varmıdır;

Yazılımda x değişkenin değeri 1 olduysa 15mv 2 olduysa 30mv 10 olduysa 150mv 100 olduysa 1,5V ta ki 10V'a kadar orantılı bir şekilde her bir artışta 15mv çıkarabileceğim bir dac biliyormusunuz ?

t2

Bazı piclerde dac var. çok güzel çıkış veriyor. dahili referansı bunun ucuna bağlayıp ..
mesela dahili ref. 1.024V seçtik bunu 32 ye bölerek çıkışa veriyor 32mV adım demektir. Çıkışa opamp şart.
Çoğu uygulamada pwmle uğraşmaya gerek kalmaz.

istersek Dac + ve -  uçlarını harici veya picin beslemesi olarak seçebiliyoruz.

Nedenler

Hocam hangi picler onlar acaba ? 16 18 serisinde var mı böyle birşey ?
Benim 500-600 adım yapmam gerekiyor. 10V u 500 parçaya bölmek ve hep sabit toleransı minimum olan bir çıkış vermem gerekiyor. DAC entegreleride kullanabilirim opampda artık nasıl oluyorsa. Tavsiyeniz nedir ?

t2

18 serisi bazı piclerde var. sitesinden seçebilirsin. 
pic içindeki DAC, en fazla kendi besleme sınırları içinde ayarlama yapabilir.  ve galiba 32 parça ya bölebilir. gerekirse dışarıdan opampla çarpılabilir. bunun dışında adım varsa da bilmiyorum.   dahili ref voltajını 3 çeşit seçebiliyoruz. istersek besleme de seçebiliyoruz 1.024V, 2.048V,4.096V

FVR Reference Module, REFCON2 ,REFCON1 , REFCON0 register'a sahip piclere bakmalısın.