2+ pic ile seri

Başlatan kasif, 24 Nisan 2004, 18:09:49

kasif

Arkadaşlar "2+ pic bağlama" derken istediğimi tam belirtemedim sanırım.

Şöyle bir şey diyelim. Bilgisayarıma bağlı bir pic(pic01) ve o pic e bağlı 3 pic(pic02 pic03 pic 04) daha. var seri porttan pic01 e 100 den fazla bit formatında değişken gönderiyorum. Bu bilgiyi alan pic01, ilk 32 bit i pic02 ye, 33.-64. arası değişkenleri pic03 e 65.-96 arası değişkenleri pic04 e gönderecek. Geriş kalanınıda kendi çıkışlarından verecek. Veya tam tersi olarak toplam 100 adet değişkeni bilgisayara göndereceğim. Pic in gücü buna yeter mi?

Şöyle, (kod falan değil) :
               --> pic02
              /
PC ---> Pic01 ----> pic03
              \
                --> pic04

es-es

Evet konu biraz kaydı. Yukarıdaki sorunun cevabına gelince elbette yeter, piclerdeki adresleme özelliği sayesinde 255 tene pici birbiriyle kolay bi şekilde haberleştirebilirsin. Daha fazlasınıda yapabilirsin elbet, yazdığın protokole bağlı. Buradaki asıl önemli mesele hız. Sisteminin ne kadar hızlı olması gerektiği.

kasif

dediğim gibi, şu anda bu tür bir proje üzerinde çalışmıyorum ama ileride bu tür bir proje yapılması sözkonusu olabilir diye sormuştum.

Peki kristallerin farklı olması bir problem çıkarır mı? Yani biri 4MHz diğeri 6MHz gibi.

es-es

Kristallerin farklı olması  problem değil. Burda önemli olan baud rate. baud rate hesaplamalarına işlemci osilatörü katılıyor zaten. haberleştirdiğin bütün işlemcilerin baud rateini aynı yaparsan sorun çıkmaz.

kesmez

4317932 ve 4317944 farnell kodlarını araştırırsanız harika rs232 data linlkeri görebilirsiniz..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Veli B.

Bir site veya kaynak önerebilirmisin?
Arattırıyorum ama saçma sapan yerlere ulaşıyorum.

barishlee

Merhaba;
2 telli bakır kablo ile haberleşme yapan cihazlardan bende var. yaklaşık 6 tane almıştık zamanında . şu anda 2 si aktif. 1 MBit hızda 11 KM mesafeye çıkıyor. Ben 2 Mbps de 2Km mesafede rahatça kullandım.
Zyxel Prestige 600 serisi SDSL bridge olarak geçiyor.
arada düz bir telefon kablosuda olur veya telekomun sana tahsis ettiği uçlarda olur. mesafeler yakınsa o zaman kendin kablo çekersin ama değilse telekoma başvurup; işte filanc noktam la filanca noktamı bağlayacağım dersin. Onlar sana aynı ADSl de olduğu gibi hat tesis ediyorlar.