2+ pic ile seri

Başlatan kasif, 24 Nisan 2004, 18:09:49

kasif

iki pic in birbiri ile bağlanma örnekleri çok var. Bu bir limit mi? Mesela bir 16f877 ye bir kaç bacağından birden seri bilgi gönderilebilir mi? Pic, bunların hepsi ile başa çıkabilir mi? :-)

ise

tüm pic ve diğer işlemci modelleri ile yapılabilir. hız limiti var. detaylarını işlemcilerin pdf lerin  içinden bulabilirsiniz

es-es

pic16f877 de bir adet seri iletişim modülü gömülü. senkron veya asenkron iletişim yaptırabiliyorsunuz. kendi modülü olduğu için seri iletişim için çok fazla uğraşmıyorsunuz. ayarlamalarını yaptıktan sonra bilgi göndermek için MOVWF  TXREG   demeniz yeterli oluyor örneğin. Veri alırkende interrupt ile kolayca alıyorsunuz. Eğer başka RX veya TX'e ihtiyaç varsa bunu software ile yapmanız gerek. Bu da biraz zahmetli olabilir. Eğer amacınız birkaç işlemciyi yada bilgisayarı habeştirmekse bunu tek bir seri modül ile de yapabilirsiniz. Burada iş aradaki iletişim protokolüne kalıyor. Piclerin bir diğer özelliği de adreslenebilir olması, yani bir asenkron seri iletişimde 8 bitlik veri gönderiliyorsa, picler ile 9 bitlik veri gönderebiliyorsunuz. 9. biti işlemcileri adreslemek için kullanabilirsiniz.

kasif

Cevabın için teşekkürler.

Ben asm ile pic yazmakta çok zorlandığım için PBP kullanıyorum.

Birde şu anda bu tür bir problem ile karşı karşıya değilim fakat merak ettiğim için sormuştum.

Bildiğim kadar ile rs485 ile de buna benzer şeyler yapılabiliniyor.

es-es

Genelde mesafesi uzun olduğu için RS485 kullanılıyor. Ama RS232 den farklı tarafı sadece aradaki hardware. yazılım olarak birşey değişmiyor.

aster

konuyla ilgili değil ama telefon hattından veya şebekeden bir cihazla
1km gibi 2 telli haberleşme hat uzatma cihazları var ilgilenen oldumu ?

es-es

valla güzel bir konu. modemmi kullanılıyor?

aster

modem değil sadece hat olmayan yerlerde rj45 vs data aktarımını
şebekeye veya dahili veya harici tel hattına bir cihazla bağlıyorsun karşıdan diğer bir cihazla alıp datayı dağıtıyorsun taşıma için 2 tel yetiyor
adsl yi bile bunla taşıyabiliyorsun 10mbit taşıma kapasitesi var galiba

kasif

Para olduktan sonra istediğin kadar mesafe ile istediğin kadar bilgi gönderebiliyorsun :-)

Şaka bir yana bildiğim kadarı ile, yine bu forumda kablosuz iletişim ile ilgili konular vardı.

Birde bizim okulda bazı hocalar kablosuz eternet kartları kullanıyor ama mesafe çok kısa

aster

kasif

baktım, çok güzel ama bide anlayabilsem  :roll:

aster

bu linki
http://www.mypcdiy.com.tw/RCMD/PL9630.HTM
bu linkte çeviri yaptır kore ceyi ingilizceye çevirtir yani
http://www.systranbox.com/

kasif

es-es

Piyasada satılan wireless modemlerden pek farklı gözükmedi. Fiyatıda bayaa tuzlu. Acaba şu eternet ağı için olan wireless modemleri sadece RS232 iletişimi için kullanabilirmiyiz. Hem fiyatları ucuz hem iletişim kablosuz. aldığımız antene görede mesafesini uzatabiliyomuşuz.

es-es