Alteramı yoksa xilinx mi?

Başlatan fractal, 16 Şubat 2011, 17:35:10

fractal

arkadaşlar mikroişlemcilerin yanında bu fpga larıda öğrenmek isitoyurum.ama alteramı xilinx hangisinin ürünüyle başlayayım diye karar veremedim.karar verdiğim şey güç elektroniği üzerine çalışacağım bolca mosfet igbt tetikleyeceğim spwm yapmaya çalışacağım.gördüğüm coğu sürücüde cplda var.baktım pwm entegreleri yetersiz.değişken ferkans  death time duty cycle değerleri için donanımsal birşeyler yap gerekiyor hep.şimdi bir mikro işlemci kontrolcü bir fpga ise pwm işlemlerini yürütsün diyorum.fpga ları sadece bu iş için kullanmayı düşünüyorum.nette sayısız incelemeler yaptım belki böyle bir cok  konuda vardır. kafa karıştı.hangi markanın hangi ürünü benim için daha uygun olur.pwm işlemleri için 1 yıl sürermi fpga ile gerçekleştirmem...

teşekkürler..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Sepiroth

1yil mi? az biraz alt yapin varsa 1 yilda neler yaparsin neler:))
Either you feel it, or not...

teknikelektronikci

selam
ben hem xlinx e hemde altera ya baktim
acikcasi en kolayi en cok örnek bulabilceginiz kolayca fpgayi programlayabilceginiz altera gibi geldi bana ayrica web versiyonuda ücretsiz ilgili pinleri yönlendirmek v.s kolay yani alterayi tavsiye ederim baslangic ollarakda max2 ailesinden cpld ile baslamak yeterli gelecekdir diye düsünüyorum tabi fpga ustalari ne der bilemem bende daha yeniyim bu konuda kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muuzoo

Ben ilk olarak Altera DE2-70 setinde FPGA ile uğraşmaya başladım. Daha sonra Xilinx XUPV5 ile yola devam ettim. Yeni başlayacaksanız Altera'nın DE2 gibi setleri daha uygundur diye düşünüyorum. Xilinx'in giriş seviyesi için olan setlerini pek beğenmedim. O yüzden Altera daha iyi bir seçenek olacaktır. Hem kaynak bol hem de yanında gelen örnek uygulamalar yeterli.

Daha ileri seviye uğraşacaksanız Xilinx setlerini öneriyorum.Özellikle yazılım tarafında Xilinx'in daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tabi bu bireysel bir düşünce. Xilinx'in yazılım geliştirme ortamı bana göre Altera'dan daha iyi. Gerek ek programları gerekse yetenekleri daha kullanışlı geldi. Tüm bu değerlendirmeler şahsi düşüncelerim tabi.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

vebsel

güc elektronigi için fpga kullanmaya bence gerek yok yüksek güclü motor sürücülerin çoğunda hala microcontroller kullanılıyor.
sadece gerekli önlemleri alman  lazım . Ben bir proje için yüksek güçlü inverter yaptım . bu inverteri teneke dikimi için kullanıyorlar.  şebeke frekansında yapılan kaynak ile fazla hızlı kaynak yapılamıyor. bu sebepten frekansı arttırmak gerekiyor.

leblebitozu

Mikroişlemcilere kıyasla FPGA'ler birbirine daha çok benzer yazdığın kodu büyük oranda marka bağımsız kullanabilirsin, fakat uygulama kolaylığı açısından PWM tarzı işler için DSP ya da XMOS gibi bir çözüm daha kolay olur.

fractal

vebsel hoca bende o tür bir inverter ile uğraştım eğer kıyıcı mantığıyla çalışacaksa dikiş kaynağı yapan tüm inverterler cpld yada fpga kullanmışlar.elimde cok farklı markalarda bu tür inverterler var.hatta alteramı spartanmı diye sormamın bir nedenide birinde spartan3 kullanılmış birinde altera cplda max.eğer işlemci kullanılmadan butür bir inverter yapılacaksa sg3526n pwm entegresi bile yeterli.bence asıl amaç bu entegreyi djital olarak kapıları kullanarak tasarlamak.böylecek cok esnek bir sistem elde edebiliriz.daha gecenlerde high voltaj kaskat denemesi yaptım işlemci ile açtığım konuda burda puls trafosu ile mosfetleri sürerek .devre arada bir reset alıyordu. aynı devreyi sg3526n yapınca hiçbir problem olmadı.ben işlemci ile yaptığım ilk inverter denememde cok başarılı olamadım.şimdi bir yıl içersinde karar verdim altera öğrenip onunla yola devam etmek.

z

Amac  tasarimin kopyalanmasini engellemek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

fpga yada cplda... kullanmanın tek nedeni bumu?yoksa yüksek doğruluk hızlı cevap paralel programlanabilirlik..mi?neden askeri ürünlerde yada uçaklarda bunlar kullanılıyor?
eğer tek neden yazılımı korumak için ise neden bu kadar cok sürücü var hepsinde cpld var ama bir  işe yaramamış gibi gözüküyor.bir de dikkat ettiğim encoder bağlantıları hep bu cpld lere gidiyor.
daha önce anlattığım gibi pwm işlemlerinin dijital ve esnek yapıldığı için tercih ediliyor gibi geliyor bana.değişken frekanslar değişken duty cycle değişken death time gibi..işlemci ile yapmaya kalktığında geniş bir frekans aralığında çalışıldığında hep bu değerlerin cöznürlülüğü değişiyor bir şeyden kaznıoyorsun diğerinden kaybediyorsun.

z

Kaynak makinasi icin konusmustum sadece.

Gunumuz denetleyicilerinin motor kontrol donanimlari da bu isler icin uygun. Eger cok yuksek frekansda yuksek cozunurlukte pwm ihtiyaci olursa o zaman denetleyicilerin pwm modulleri yetersiz kaliyor.

CPLD yada FPGA tarzi urunlerin elbette cok avantaji var, tasarimi gizleme avantaji yaninda donanimi da istediginiz gibi esnetebiliyorsunuz.

fractal

günümüz işlemcilerinin motor kontrol donanımları demişsiniz..örnek verebilirmisiniz özellikle microchip in varsa.benim çalışma frekansın 1khz geçmeyecek.ama daha öncede söylediğim gibi bu tip inverterlerde spartan yada altera gördüm hep...hatta daha sonra başka bir ürün gördüm tasarımcısıyla görüştüm.oda şöyle dedi biz chopper mantığıyla yapmıyoruz .o darbeli olduğu için kaliteyi etkiliyormuş.dc bara kondansatörlerinindolma boşalma  süreleri ve izledği dalgayı igbt ile bicimlendirdiğinden bahsetti.böylece pik akım lar oluşmuyormuş....

fractal

iyildirim

Alıntı yapılan: fractal - 17 Şubat 2011, 11:33:52
günümüz işlemcilerinin motor kontrol donanımları demişsiniz..örnek verebilirmisiniz özellikle microchip in varsa.benim çalışma frekansın 1khz geçmeyecek.ama daha öncede söylediğim gibi bu tip inverterlerde spartan yada altera gördüm hep...hatta daha sonra başka bir ürün gördüm tasarımcısıyla görüştüm.oda şöyle dedi biz chopper mantığıyla yapmıyoruz .o darbeli olduğu için kaliteyi etkiliyormuş.dc bara kondansatörlerinindolma boşalma  süreleri ve izledği dalgayı igbt ile bicimlendirdiğinden bahsetti.böylece pik akım lar oluşmuyormuş....

Motor kontrol için bütün dsPIC'lerin MC serileri..

Güç kontrolu için 30F2010,2020,2023,  33FJ'lerin GS serileri..

z

Alıntı yapılan: fractal - 17 Şubat 2011, 11:33:52

FPGA kullanmaya basladiginda  metninizde aciklamasini yaptiginiz fakat ne oldugu muglakta kalan "chopper"suz kontrolu yapabilecekmisin?
Nasil bir kontrol sa, bu kontrolun felsefesini bilirsen denetleyicilerle de yapabilirsin.

fractal

hocam zaten o yöntemle çalışan inverter de de işelmci yok analog ve dijital kartlar var.ama igbt leri süren kartta yine cpld var alteranın.şimdi bunu yapan adam 60 yaşındaimiş.bana cplda bilmediğini söyledi.kıyıcı mantığıyla çalışmadığını istenilen dalga şeklini üretmek için kapasitelerin şarj desarj olmalarının kontrol edildiği igbt leri aç kapa yaparak--söyledi.cplda teknolojisi daha öncesi ile bildiğim kadarıyla işlemciden daha eski.eğer bu adamlar işe bunlarla başladıysalar geleneksel olarak tasarımda bunu kullanan bir yol izlemiş olabilirler.ozaman bu nasıl programlanıyordu bilemiyorum.yoksa gelişmiş bir pwm yongası şeklinde hazırda basılıyor olabilir belkide.ama şu çıkış dalgasının bazı özelliklerini (inverter çalıştığında belli bir rampa verme) gibi bunun için analog kartlar kullanmışlar.hep igbt sürme noktasında cpld ...
şimdi bende semikronun igbt driverı var.onu bir dsp ile sürsem hadi olmadı sg3526 gibi bir entegreyle bile sürsem çalışır diye düşünüyorum.ama bunu yukardaki kiti alarak da denemek isitiyorum.