DS1868 uçlarından voltaj okuma sorunu

Başlatan Nedenler, 18 Şubat 2011, 17:08:28

Nedenler

Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak.

DS1868 entegresini normal pot gibi kullanıyorum. H0 ucu 5V L0 ucu toprak yapıp W0 ile toprak arasından voltaj okuyorum. Her kademede 19,5 mV civarında voltaj alıyorum picden bilgi yollamak konusunda çıkıştan istediğim voltajı okumak konusunda hiçbir sıkıntım yok. Fakat bu çıkış voltajını opamp girişine vererek elde ettiğim 2 voltajın toplamını opamp çıkışında görmeye çalışıyorum. ISIS'in kendi powerlarını yada bataryalarını opampa girdiğimde sıkıntı yok. Opampa girmeden 1868 çıkışından okuduğumdada sıkıntı yok fakat bu çıkışı opampa girdiğim anda voltaj göçüyor. Daha doğrusu opamp çıkışında opamp dirençleri üstüne düşen gerilimi görebiliyorum sadece. Sorun nerede acaba ?

CCS C derleyicisi kullanıyorum ve ds1868'in hazır fonksiyonunu çağırarak işlemleri yapıyorum ekstra bir kod yazmadım.

Bu çıkışı direk alıp hiçbir yere bağlamadığım hali. Gösterilen değer doğru.

Bu iki potuda opampa girdiğim hali. Bunu yaptığım anda istediğim voltajı göremiyorum.

Bu da opampın bir ucuna isisin kendi poweri diğer ucuna da pot çıkışını bağladığım hali. Bundada 1,97 V okumam gereken değer 1,47V'a düşüyor.

Nedenler

Maxim

isiste opamp devreleri bazen adamı deli eder
o yüzden her zaman güvenmeyin derim .
devreyi canlı kurun

birde opampın gerçek besleme ayaklarına besleme vererek deneyin .
yani nedir opamp lm324 diyelim
4 numaraya +
11 numaraya gnd (hatta -V)

Nedenler

O şekilde de denedim çıkışda okuduğum değer değişiyor ama yine doğru bir değer değil.

Opamp girişine 2 tane dijital pottan çıkan voltaj bağliyorum şuanda mesela 1,97V ikiside. Çıkışda bunun iki katını görmem gerekirken voltaj göçüyormu ne oluyorsa çıkışta 0,16V okuyorum bu sefer girişde okuduğum değerlerde 0,8V düşmüş oluyor.

Sora bir tane daha giriş yapıyorum opampa. ISISin kendi 5V power'i. Çıkışda 1,97+1,97+5 V göstermesi gerekirken bu sefer 1,97 olan girişlerim 1,48V a düşüyor ve opamp çıkışından 2,11V alıyorum. Yine alakasız.

Bu sefer dediğini gibi +12 ve -12'yi bağlıyorum çıkışda 5,16V görüyorum. Yine alakasız.

Maxim

valla dediğim gibi isise güvenme opamp işlerinde her zaman
ben saçımı başımı yolmuştum bir kere, akıllandım.

Nedenler

anladım çok sağolun o zaman alayım bir iki model tezelden denemelere başlayayım :)