OPAMPLI DEVRENİN HATASININ GİDERİLMESİ NASIL OLABİLİR?

Başlatan picmanya, 20 Şubat 2011, 15:26:23

picmanya

[IMG]http://img824.imageshack.us/img824/8241/adszhse.png[/img]
Uploaded with ImageShack.us

Devredeki;
Soldaki 7805 regülesi bir potu besliyor ve bu pot 0...5 volt arasındaki ayarlanabilir, dc gerilimi voltaj takipçi opampa gönderiyor.
bu durumda opamp çıkışıda 0...5 volt aralığındaki dc gerilim değişimini pic işlemcinin adc girişine iletiyor.
bu devrede opamp ayrı bir LM2575-5  1 amper regülesi ile besleniyor.

7805 regülesi ile pot bir yerde opamp ile LM2575-5 ayrı bir yerde bulunuyor aralarındaki mesafe 30 metre.

sorularım;
1-) opampda ve potda elektrik varken, yalnızca soldaki 7805 regülesinin 2 nolu pinini besleyen toprak-şase bağlantısı ayrılsa-kesilse opamp nasıl davranır? bu durumda opamp çıkışı, yani pic adc girişi nasıl bir değerde olur.
2-) MCP6004 kataloğunda ben göremedim.Hangi değere bakmak gerekiyor.Bu opampın girişinin kabul ettiği güvenli voltaj saha-aralığı nedir?

DÜZELTME: resimde çizmeyi unutmuşum opampın + girişi ayrıca 1000k bir dirençle gnd ye de bağlı

z

Bahsettigin mesafeler analog devreler acisinda hic hos durumlar değil.

Regulatorun 2 nolu bacagi acilirsa ve potun orta ucu da 5v tarafina cok yakinsa, opampin muhtemelen arizalanacak hatta bahtsiz bedevi isen ariza ilerleyip islemciye kadar ilerleyecektir. (Opampin ic semasinda giris katina yada varsa katologdaki degerlerine bakmak lazim)

En iyisi opampin + bacagina pottan direk baglanti yerine 10K gibi bir direnc, + bacaktan topraga da kapasitor baglamak.

Boylece bu hem kablo uzerinden gelecek gurultuyu azaltir hem de 2 nolu pinin acilmasi durumundaki tehlikeyi minimize eder.

opampin + ucundan islemcinin +5v hattina In4148 tarzi bir diyodla kenetleme yapmak da cok faydali olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

pic adc girişine 4.7 volt zener bağlanması iyi olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

picmanya

Hocam iki devre arasındaki mesafeyi kısaltmamız malesef mümkün olmuyor.Yalnız 30 metre kabloyu blendajlı kullanıyoruz.

Soldaki potu besleyen regülenin 2 nolu gnd bacağı bir kere açıldıktan sonra, potun orta bacağının +5 volta ve gnd ye yakın olmasıda hiç bir şeyi değiştirmiyor.her iki durumdada opamp 2-3 saniyede duman ve koku çıkararak anında patlayıp yanıyor.
Çünkü opamp girişi +24V. civarı dc gerilim görüyor.Opamp içerisinde böyle bir bu duruma karşı koruma alınmamış gibi gözüküyor.

Demekki bu durumda opamp + girişi ile potun orta ucu arasına konacak 10k direncinde hiç bir faydası olmayacaktır.
7805 in gnd beslemesi kesildiğinde çıkışından direkt girişine verilen gerilime yakın bir gerilim çıkarttığınıda ilk kez malesef bu tecrübemden sonra öğrenmiş oldum.

potun orta ucu ile, opampin + bacağı arasına 10K gibi bir direnc, + bacaktan topraga da kapasitor baglamak. low pass filtre olarak girişdeki dalgalanmayı azaltıp, iyileştirebilir buna katılıyorum.bundan sonra kullanacağım.ama opampı yanmakdan hala koruyamaz gibi gözüküyor. sonuçda giriş hala yüksek voltaja karşı korunmuş olmuyor.

aslında opmapın + girişinin hemen içinde değeri 10k dan çok daha yüksek bir direnç var bildiğim kadarı ile.bu dirençle dışarıdan koyacağımız direnç seri davranmış olmuyormu? içerideki dirençle ile dışarıdakini tamamen ayrımı düşünmek gerekiyor.

opampin + ucundan islemcinin +5v hattina In4148 tarzi bir diyodla kenetleme yapmak da cok faydali olur.yazmışsınız.

burayı tam olarak anlayamadım.yukarıdaki devrede opamp + girişi normal çalışmasında toprağıda görüyor +5 voltuda görüyor.
tek bir 1N4148 kullanmak gerekirse diyotu nasıl bağlıyacaz? ters bağlasakda sorun çıkaracak gibi duruyor.

çözüm için opamp + girişini 5,1V. değerli bir zener diyotla korumak mümkün olurmu.Bu sorun zenerle sağlıklı bir şekilde çözülebilirmi?

İşlemcinin hatamdan dolayı komple bozulmadığını gözlemledim ama adc girişini henüz deneyemedim.

zener önerisini okudum.benimde aklıma ilk o gelmişti.pic girişi için değilde opamp girişi için,yalnız 4,7V. zener değeri düşük kalır.

z

Dedigim gibi 10K kullanir bir diyodla da + bacaktan +5 volta kenetleme yaparsan opampina birseycik olmaz. Opampa sadece 10K uzerinden 24v uygulaman da opampa zarar vermemesi lazim.  ALti ustu 2.4mA ile girisleri zorlayacaksin. 

Opampin icindeki girisin seri 10K barindirmasi koruma anlamina gelmez. Mos, yada Bicmos yada bipolar tr olsun direncler vs ler yari iletken icinde olusturulur ve sagda solda istenmeyen kurtcuklar (diyodlar) olusur. Bu diydlar da giristen gelen 24v etkisi ile gumlerler. (icdeki direncin hemen onundeki kurtcuklar)

Gerci opamp icinde girislere direnc kondugunu hatirlamiyorum. Cunku arzulanan bir sey değil. Fakat konursa da sasirmam.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

Alıntı yapılan: bunalmis - 20 Şubat 2011, 19:28:25
Dedigim gibi 10K kullanir bir diyodla da + bacaktan +5 volta kenetleme yaparsan opampina birseycik olmaz. Opampa sadece 10K uzerinden 24v uygulaman da opampa zarar vermemesi lazim.  ALti ustu 2.4mA ile girisleri zorlayacaksin.
Gerci opamp icinde girislere direnc kondugunu hatirlamiyorum. Cunku arzulanan bir sey değil. Fakat konursa da sasirmam.

bundan sonrası için devreyi şöyle düşünüyorum;

potun orta ucundan 30 metre mesafeden gelen hattı 1k bir dirençle opampın + girişine girip,
bu + giriş ile opampın gnd si arasınada paralel seramik bir kapasite koymayı planlıyorum.
ayrıca opampın + girişi ile gnd beslemesi si arasına paralel bir 5,1V. zener diyotda atacağım,
zenerin katodu opampın + girişinde anodu ise opampın gnd sinde olacak.
zenerin seri direncide önündeki 1k direnç olacak
bu direnç hem alçak geçirgen filtre için hemde zener için ortak kullanılmış olacak
seramik kapasite ise girişi filtreleyerek gerilim stabilitesi yapacak.

burda girişi yüksek gerilimden zener koruyacak.1k direnci arttırma taraftarı değilim araştırmalarım gerilim takipçi için bu direnci yüksek değerli seçmemek gerektiğini gösteriyor.

yalnız dediğim gibi burda girişi zener koruyacak.çünkü opampın + girişine 10k üzerindende olsa +24V. dc verildiğinde opampın kendi beslemeside +5V/gnd ise yinede opampın yandığını düşünüyorum bu kısmı tekrar denemedim ama dün gördüğüm kadarı ile sonuc kuvvetle bu şekilde idi.

+ bacaktan +5 volta 1N4148 ile kenetleme yaparsan opampina birseycik olmaz.

bu diyot tam olarak ne işe yarıyor? opampın + girişini yüksek gerilimden korumak içinmi yoksa voltaj takipçi çalışmada normaldede takılması gereken bir diyotmu?

picmanya

+ giriş ile besleme arasına 1n4148 diyotunuda ilave ettim.
girişe 5,1V. zenerde bağlı, + girişe seri direnç üzerinden giriliyor.
ayrıca + giriş ile gnd arasına seramik kapasite koydum.
artık girişe +24V. gelsede opampa bir şey olmuyor.bozulmuyor.

pic adc girişi ile ilgili bir takım sorunlarım var.onlarıda halletmem gerekiyor.