bilgisayar açılış ve geri yükleme sorunu

Başlatan fractal, 24 Şubat 2011, 13:04:24

fractal

laptopuma pation magic kurup taşınabilir hardiskimide bazı işlemler yapıp cıkardım.laptomu uzun zamandır yeniden başlatmamıştım.yeniden başlat dedim v artık açılmıyor.normal açıl dediğimde mavi ekrar cıkıyor okuyamadan kapanıyor.onar seceneği var başlangıçı ama oda birşey yapamıyor.windows 7 kullanıyorum..

chkdsk/r yaptım olmadı....denetledim olmadı....bootrec fixboot bootrec fix mbr yaptım olmadı

sistem geri yükleme yapmaya çalıştığımda 0x8007007b hatası veriyor..
ne yapmam lazım..

bu arada c ve d diye bölmüştüm sata harddiskmi. d görünmüyor.dos ortamındada aygıt hazır değil diyor.zaten orda x sürücüsü ile açlılıyor.kapatmadan önce herşey normaldi..

hatta c de görünmüyor...recovery görünüyor..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

computerboy

Master boot kısmına zarar vermişsiniz hocam. CD den boot eden bir program ile bilgisayarı açıp yardımcı araçlar sayesinde tekrar C sürücüsünü boot etmeniz gerekiyor.

Partition Wizard programını tavsiye ederim.

fractal

win7 cd ile açmayı denedim.ama açılışta görmedi boot cd değil sanırım.bende kurtarma konsolundan dos ortamına geçip cd nin icine girdim setup.exe yi çalıştıramadım ama..

acaba ne yapabilirim..

harddisk birde sata şimdi sata boot win7 cd mi hazırlayacağım.cd deki boot ini kopyalasam olurmu?ama zaten   sabit disk görünmüyor..

computerboy

C'de pagefile.sys diye bir dosya var bilgiler bunun içinde ama o dasyayıda kopyalamız yetmez çünkü sizin hddye ait sektör ve part bilgileri buluyor. C ve D sürcüsünü görmüyor ise benim aklıma gelen son şey cd'den kurmadan açılan windows cd ile sistemi açıp disk yönetimi kısmından harddiski görüp sürücü harfi atamanız bu saatten sonra önemli dosyalarınızı kurtarmaya bakın.

fractal

şimdi bilgi işlmciyle görüştüm.eğer mbr ile oynadıysangeri dönüşü olmayan şeyler yapmış olabilirsin dedi..şimdi ben boot sata win7 cd si ile bunu düzeltemezmiyim..üstüne kursam olmazmı tüm verilerim d deydi..

computerboy

Üstad şimdi laptopun hddyi söküp harici disk kutusuna yerleştir onu normal sistem açan bilgisayara tak ve orda sürücü harfi atamasını dene. eğer disk yöneticisinden hhd part içeriğini göremez isen tamamen uçurmuş olabilirsin. normalde dediğim yöntem ile D sürücüsünü görmen gerekiyor.

JKramer

Hiren's Boot Cd içinde MBR onarmayla ilgili programlar var, hiç ihtiyacım olmadı ama bir deneyin isterseniz.

fractal

hocam d sürüsüsünü görüyorum ben dvd yazıyıcı okuyucuyu...pc açıkken c:  d: ve e(dvd) eşklindeydi..şimdi bu c ve de yok..e yerinde d: gelmiş..
pc açılmıyor dos ortamında o programı nasıl çalıştıracağım..

computerboy

Dediğim programı dos ortamında çalıştıramazsınız ancak dediğim gibi hhd' yi söküp başka bir bilgisayara takıp taktıktan sonra Bilgisayarım-Sağ Tık-Yönet-Disk Yönetimi orda hddnizin partlarını görüyorsanız sürücü harfi atamanız yeterli oda olmaz ise yeni bölüm deyip biçimlendirme yapmadan disk içeriği görmeyi deneyin.

fractal

illa c:  ve d: diye atamam gerekmiyor sanırım...dğilmi?güzel fikir aslında...

computerboy

Tabiki. iki part halinde görünüyorsa c ve d atayabilirsiniz görünmüyor ise tek seçenek kalıyor yeni bölüm oluştur deyip oluşturduktan sonra içeriği görüp görmediğiniz. gerçi bilgi işleminizde profesyönel arkadaşlar var ise onlara götürmenizde fayda var. bu dediklerimin içinde sürücü harfi ataması en mantıklı olan diğer yeni bölüm oluştur dediğinizde hdddeki tüm bilgileri uçurma ihtimalinizde var eğer çok önemli bilgiler bulunuyorsa kalifiyeli bi teknik servise götürmekte fayda var.

fractal

sata dönüştürücü vardı taktım .partion ları gördüm.içinde bilgilerimde duruyor.ancak c: olan sürücünün yarısı dolu gözükmesine rağmen içinde birşey yok.belki görünmez dosyalar vardır.birde pc de 64 bit win7 yüklü idi.şimdi tekrar yerine takıp deniyeceğim...
şimdi farkettim 150gb lık adsız bir bölüm var.onu xp de acıp dediğiniz gibi yapıcam..

computerboy

Sorun yok o zaman formatlayıp geçin. Bu saatten sonra işletim sistemini kurtarmanız olanaksız zaten.

fractal

şimdi ilginç bir olay daha söyliyeyim. sanal pc deki sanal xp de cöktü.bu ne biçim partion programıymış...elimde pc bırakmadı...
şimdi vista kurulu pcye taktım bu harddiski adsız bu 150 gb adını değiştiremiyorum uyarı veriyor..xp olan başka bir pc de de deniyeceğim...

eseneren

partisyonmacig ile degısıklıkler yaptınızda pc kapatıp acmanız gerekır ıslerın bıtmesı ıcın sız bu surecı tamamladınız mı?
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk