Anlamdıklarım. (keil port tanımları)

Başlatan MC_Skywalker, 25 Şubat 2011, 19:53:22

MC_Skywalker

mbed in kitabı ile yatığım örnekler bimek üzere iken KEIL e de bakmaya başladım. Burda kafama takılan kısımları sormaya çalışacağım.

ilk önce port tanımları ile alakalı. karşılaştığım bir örnek.

PINSEL1 &=0x0003C000      //değerler önek olsun diye rastgele yazdım
PINSEL0 =0X00000000

ilk 16 port (PINSEL0)için direk tanımlama yapmış fakat üst 16 port (PINSEL1)için bit bazında AND loji uygularak atama yapmış. bu taraz bir atama yapmanın bir sebebi varmı? var ise bana açıklaya bilirmisiz?

Netbeans

Merhaba hocam imzanızdaki ARM CORTEX M3 yazısı ilgimi çekti.
Benim elimdede MCBSTM32C seti var. Bu işlere çok yeni girdim. Forumda özel mesaj gönderme kısmınıda bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

MC_Skywalker

bende yeni başladım. mbed ve LPCExpresso M3(ARM Cortex-M3 NXP LPC1768) ile öğrenmeye çalışıyorum. mbed bir miktar çalıştım kitabı sayesinde.
şimdi KEIL ile başlangıç yaptım öğrenmeye çalışıyorum. Bende daha acemiyim.

fahri-

arm işlemcilerde portlara veya resisterlere bit olarak erişilemiyor.  and leyerek sadece değiştireceğiniz bitlerin değerleri değiştiriliyor.

Netbeans

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 25 Şubat 2011, 22:00:06
bende yeni başladım. mbed ve LPCExpresso M3(ARM Cortex-M3 NXP LPC1768) ile öğrenmeye çalışıyorum. mbed bir miktar çalıştım kitabı sayesinde.
şimdi KEIL ile başlangıç yaptım öğrenmeye çalışıyorum. Bende daha acemiyim.

Bahsettiğiniz kitap herhalde ingilizcedir ?
Bu bahsettiğiniz programlarla assembly düzeyinde yazabiliyormuyuz ?

MC_Skywalker

Kitap ARM Microcontrollers 135 projects for beginners http://www.elektor.com/products/books/microcontrollers/arm-microcontrollers-1-%28uk%29.1625568.lynkx

mbed kitinin KEIL'nin özel bir versionunu web üzerinden kullanmakta. kullanım okadar kolaylaştırılmış ki adeta BASIC ile program yazıyormuşsunuz gibi. KEIL ile c/c++ ve asm kod yaza bilirisiniz