Lithium-Polymer Pil Enerji Göstergesi

Başlatan Experienced, 28 Şubat 2011, 18:21:17

Experienced

Merhaba,

Bir konuda yardımınızı istiyorum. Minimum 3 LED li bir devre, 12.6V ta 3 LED de yanacak, 11.1V ta tek LED yanacak ortadaki LED de bu iki degerin arasında herhangi bir değerdeyken yanacak. 3 hucreli Lithium-Polymer pil kullanalıcak. Pil tam doluyken 12.6V bitik hali 11.1V (hücre başına min. 3.7V altına indiğinde pil ölüyor.) Bu şekilde bana Voştajın değerini LED ler ile gösteren bir devre hakkında yardımcı olurmusunuz ?

Teşekkürler

satilla

lm324 kullanabilirsin
3 tane pot 1 lm324 3 direnc 3 tane led işini görür

pot yerine eger ayarlayabileceksen direncte kullanabilirsin

shark27

hocam bu li-po piller için li-po pil gösterici olarak satılan devre var onu almanızı öneririm li-po pil sakat çünkü orjinal kullanın derim ben

Experienced

kısa devre olmadığı sürece sorun olmaz bence,lipo piller dediğiniz gibi sakat.
devrenin kısaca şemasını çizebilirmisiniz.

muhittin_kaplan

ölçtüğü pilden beslenecek.
RC de kullanılacak sanırım. LiPO piller Max 4.2, Normal 3.7, Min 3 volt aralığında olmalıdır 3v altına inerlerse bozulurlar.

Experienced

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Mart 2011, 00:37:39
ölçtüğü pilden beslenecek.
RC de kullanılacak sanırım. LiPO piller Max 4.2, Normal 3.7, Min 3 volt aralığında olmalıdır 3v altına inerlerse bozulurlar.
teşekkürler aynen dediğiniz gibi olucak,direk pilin kendisinden beslenecek.Yardımcı olursanız çok memnun olucam :) hazır satılanlar ciddi paralara satılıyor.

tuggy

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290522969686&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

http://cgi.ebay.com.sg/NEW-Low-Voltage-Buzzer-2s-3s-4s-Lipo-Battery-Alarm-/180582306356

ikisindende sipariş vermiştim 1 ayı geçti hala elime geçmedi, iyilik yap denize at gibi bi durum oluyor çinden bu
tür şeyler aldıgında, geldiğinde sürpriz oluyor;)

Experienced

kendimiz yapamıyormuyuz kimse yardımcı olamıyormu şimdi bu durumda ? ?

tuggy

Alıntı yapılan: Experienced - 01 Mart 2011, 12:29:19
kendimiz yapamıyormuyuz kimse yardımcı olamıyormu şimdi bu durumda ? ?

Ne güzel LM324 demiş yukarıda sinan09... bu ; kendiniz bununla yapabilirsiniz demek. Data sheet ini açıp bakın lütfen orada bu dirençleri nasıl bağlayacağınıza... sizin açıp bakmanız zor mu!? Ezbere bilen var mı diye mi tekrar sordunuz yoksa bakıpta anlamadığınız bir yer mi oldu hocam. Devreyi ezbere bilen oldugunu sanmıyorum ama yerinize bakabiliriz data sheet den müsait bir zamanda.

Kolay gelsin.

Experienced

yanlış analamayın lutfen elektronikte yeniyim data sheet e bakınca pek bisey anlamıyorum. Fakat uygulama kısmında problem yok. Tasarlama kısmında ve data sheet konusunda sıkıntı cekiyorum.

satilla

hocam hata sende
ben sana devre malzemelrini öneriyorum demkki devre konusundada yardımcı olabilirim
sen kimse yardımcı olmuyor diyecegine bu devreyi nasıul yapabilrim desen daha iyi olur
unutmaki kimse kimseye devre tasarlamaz istediği gibi

öncelikle biraz opampalrı araştır
akşam eve gidince takıldığın yerlere cevap veririm

Experienced

yardımınız için teşekkür ederim.,transistör direnç diotlar hakkında bilgim var fakat opampları çözemiyorum haklarında tekbildiğim şey,offset ayarı eviren evirmeyen giriş ve karşılaştırma yapabildikleri fakat,nası kullanıldıklarını çözemiyorum.

satilla

google'a opamp yaz gereken bilgiye ulaşırsın
en fazla 2 saatte snein işine yarayacak ilk 4 konuyu öğrenirsin
benim senin için devreyi çizmem 5 dk sürmez bile ancak sana balık vereceğime balık tutmayı öğretsem hepimiz için yararlı olur ;)

biraz çaba göster hiç bir zorluğu yok sende anlarsın

stlg

LM3914  entegresi ile yapabilirsin 10 adet led ile daha hassas geriim olcumu yapabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

satilla

Alıntı yapılan: stlg - 02 Mart 2011, 16:15:34
LM3914  entegresi ile yapabilirsin 10 adet led ile daha hassas geriim olcumu yapabilirsin

burdanda nasıl yapacağını öğrenebilirsin

http://www.denizyildirim.org/mylibrary/circuits/ecir.html