TCXO nereden alabilirim?

Başlatan Elektroemre, 02 Mart 2011, 15:02:08

Elektroemre

Selamlar,

10 -16 MHz aralığınıda herhangi bir frekansta çalışan (mesela 12,800 Mhz olabilir) Düşük ppm'li küçük TCXO'aya ihtiyacım var.
Cep telefonlarındaki gibi olabilir (ama cep telefonundan sök o zaman demeyin, standart olmayan ve devamı olmayan ürünler çıkıyor ortaya).
Karaköy, yazıcıoğlu veya İstanbul'un başka yerinde nerede bulabilirim? Adres, tel veya firma ismi verirseniz sevinirim.

Mesela tipi aşağıdaki gibi olabilir:

Ekleme: Çalışma voltajı 3.3 v civarı olması lazım.

İyi çalışmalar.

Ekleme: Büyük normal TCXO'lardanda ayrıca arıyorum.

serdararikan

tahtakale de yıldız han var.orada cep tel. malzemelerini ithal eden bir sürü firma var.cep telefonlarında çok kullanılan bir ürünü tesbit et.orada tüm cep tel mazemeleri var.lazım olduğunda gider alırsın

EMG81

Emre bu bahsettiğin"TCXO" tam olarak nedir ?

4 bacaklı osilatörlere benziyorki %90 osilatör ama tam olarak ne olduğunu kısaca anlatabilirmisin ?

satilla

Alıntı yapılan: EMG81 - 02 Mart 2011, 21:26:04
Emre bu bahsettiğin"TCXO" tam olarak nedir ?

4 bacaklı osilatörlere benziyorki %90 osilatör ama tam olarak ne olduğunu kısaca anlatabilirmisin ?

bende biraz tcox ile ilgili google'da arama yaptım ancak yüzeysel bahsedilmiş sadece, tam olarak ne olduğunu bende merak ettim

Elektroemre

Sağolun serdar hocam.

TXCO (Temperature Controlled Xtal Oscilator) . Kristaller ısı değişimlerinden etkilenir, frekansları kayar ve bu hassas uygulamalarda istenmeyen bir durum.
Bunun önüne geçmek için TCXO'lar var, içersinde ısıyı algılayan bir kısım var bundan faydalanılarak frekans düzenleniyor. Ve çok daha karalı bir sinyal kaynağımız oluyor. Kısaca bu.

Elektroemre

Henüz İstanbula gitme fırsatım olmadı ama başka bir projem içinde TCXO lazım. Büyüklüğü sorun değil büyük birşeyde olabilir.
Daha önce alıp kullanan arkadaşlar varsa, nereden temin ettiklerini bildirirlerse sevinirim.

teknikelektronikci

farnele bak istersen orda var
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Elektroemre

Hocam farnell'in kargo parası çok tuzlu, koskoca Türkiye'de satan birileri olduğunu umudediyorum ama yok galiba.
Artık zaten bu malzeme sıkıntısı canıma tak etti, sadece bu iş için kredi kartı başvurusu yaptım. Gelince ebydan alacağım ama zaman çok uzuyor ebaydada.

z

TCXO sicakligi okuyup frekansi duzeltmiyordur da icine yerlestirilmis minik bir sobayi sabit sicaklik olusturacak sekilde kontrol ediyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

satilla

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Mart 2011, 14:20:22
TCXO sicakligi okuyup frekansi duzeltmiyordur da icine yerlestirilmis minik bir sobayi sabit sicaklik olusturacak sekilde kontrol ediyordur.

o zamn txco'nun belli bir sıcaklıgımı vardır çalışırken ısınıyormu yani

z

Muhtemelen oyledir. Yukaridaki aciklamayi yapmamin sebebini aciklayayim.

XTAL de kristalin titresim frekansini kristalin fiziksel boyutlari belirler ve sicaklikla cok az da olsa kayar. Xtalde frekansi degistirme sansiniz olmaz.  Dolayisi ile sicaklik degisimlerinden etkilenmeyen titresim icin kristalin sabit sicaklikta tutulmasi gerekir. Bunun icin gecmisyillarda ornegin vericilerde buyuk ktal osc kutucuklari olurdu.

Ornegin 5x5x5 (cm) kup seklinde bu kutulari actigimizda kutunun tam ortasinda minik bir osc devresi ve isitici direnc, sensor ve kontrol devresi bulunurdu.  Minik devrenin disi ile 5x5x5 kutunun arasindaki bosluk cam yunu ile doluydu. Isitici direnc genellikle xtalin metal kutucugunun disina gecirilmis amyant izolator ve bunun uzerine sarilmis 5-10 sarimlik isitici telden ibaretti.

Bundan dolayi TCXC lerin de benzer yapida olabileceklerini yazdim. (?) Tabiki yeni jenarasyon cipin icinde  cam yunu falan yoktur. ;D

http://www.romanblack.com/xoven.htm

Cep telefonlarinda batarya kullanimi kritik oldugu icin isitici kullanma fikri yazdiklarimla tezat geldi ve arastirdim.

Benim bahsettigim OCXC olarak geciyormus. TCXC ile farki icin  www.pletronics.com/getfile.php?id=231

Xtalde frekansin degistirilemedigini yazmistim. TCXC de xtal osc fekansinin osc voltaji degistirilerek cok ama cok dar bir aralikta (+/- 4 and +/-8 ppm) degistirilebilmesindan yararlanilarak frekansin kararli kilinmaya calisilmis. Bu durumda TCXC OCXC den farkli olarak isinmayacaktir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Elektroemre

Bilgiler için teşekkürler bunalmis hocam. Bende sadece yüzeysel olarak biliyorum.
Yeni nesillerde soba olduğunu zannetmiyorum :D

Normal kristallerin bacaklarına bağlanan küçük (pf seviyelerinde) kapasitelerle belli bir miktar frekans kayması elde edilebiliyor.
Normal kapasite yerine uygun şekilde bir varikap diyot kullanılarak sıcaklığa göre farklı voltajlar uygulanıyor ve frekans sabit tutulmaya çalışılıyor.
Yaesu birkaç telsizde bu şekilde gördüm. Ancak ısı sensörü DAC vs. çok uğraşmak gerekiyor, böyle bir sistemin kalibrasyonuda zor (her sıcaklığa göre tek tek voltajların tesbit edilmesi vs)

Hassas devrelerde üstadlar bu işi nasıl çözüyor? Kimse Hassas RF devrelerle uğraşmıyor mu?

aslan_korhan

TCXO 'yu kendiniz yapabilirsiniz.
Kristale bir tane Transistör lehimleyin ( BD135 olabilir ) bir tane NTC ile çevre sıcaklığını ölçüp Transistörün ısısını ayarlayın.

Çok yüksek kararlılık isteniyorsa ve mobil bir cihaz olmayacaksa GPS sinyali kullanılarak bir TCXO yapılabilir. EPE Nisan 2009'da böyle bir proje var.

Bulabilirseniz Sezyum, Rubityum vs. gibi radyoaktif kaynaklı Frekans kaynakları var. GPS uydularında referanz olarak bunlar kullanılıyor.
Ebay'de bulunabiliyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

gevv

Alıntı yapılan: Elektroemre - 06 Mart 2011, 13:26:15
Hocam farnell'in kargo parası çok tuzlu, koskoca Türkiye'de satan birileri olduğunu umudediyorum ama yok galiba.
Artık zaten bu malzeme sıkıntısı canıma tak etti, sadece bu iş için kredi kartı başvurusu yaptım. Gelince ebydan alacağım ama zaman çok uzuyor ebaydada.

hocam pazartesi  karaköye bir abimim geçecek söylerim büyük ihtimal satılan yerleri bulur

acil ise çalışması garanti çıkma txc var (smd minik)  3. 5 tane gönderebilirim  üzerlerinde  txc 12.0  yazıyor  sanırım 12mhz

Elektroemre

Bilgiler için teşekkürler aslan_korhan hocam.

Aslında çok iyi olur gevv hocam, PM attım.
Teşekkür ederim :)