Akım sınırlayıcı ntc

Başlatan stlg, 03 Mart 2011, 10:58:29

stlg

Arkadaslar akım sınırlayıcı ,yuksek capta, yuksek akımlara dayanabilen, ntc leri nereden bulabiliriz

47D-15 vs gibi
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

X-Fi

eski TV kartlarında bulabilirsiniz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

picmanya

geçenlerde bende bir yerde görüp ptc akım sınırlaması yaparmı nasıl kullanılır mantığı nedir demiştim cevap alamamıştım.
demek bunun ntc side bu işe yarıyormuş ve akım sınırlama olayı gerçekmiş.
benim akım dc 24V. da 100mA. üstüne çıkmasa yetecek
bana ne önerebilirsiniz?iki uçlu olduğundan devreye seri gireceğiz değilmi bu ntc yi?özel bir şeymi oluyor normal ntc den faklımı akım sınırlayan ntc diyemi geçiyor.seri direnç ilemi kullanılır?

stlg

Genelde bos olan yuksek kapasiteli kondansatorlerin cektikleri yuksek akımı sınırrlayabilmek icin, devrede seri olarak kullanılıyor, kondansatorler dolunca ntc ye paralel role cekiyor ve devre artık bu sekilde calısıyor
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: stlg - 04 Mart 2011, 17:28:00
Genelde bos olan yuksek kapasiteli kondansatorlerin cektikleri yuksek akımı sınırrlayabilmek icin, devrede seri olarak kullanılıyor, kondansatorler dolunca ntc ye paralel role cekiyor ve devre artık bu sekilde calısıyor

evet hocaminda dedigi gibi genelde motor sürücülerde yüksek kapasiteli kondensatörlerde ptc üzerinden gecip yavasca dolmasini sagliyor .
sanirim ayrica herhangi bir kisa devre varsa fazla akim cekince isinip  yüksek direncli hale geliyor ve devrenin yanmasini önlüyor
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

subram

bir çok devrede sigorta yerine kullanılıyor. devre fazla akım çekmeye başlayınca direnci artıyor. geçen akımı sınırlıyor.  çok çeşitli tipleri var. devrenizin  çektiği akıma göre bulabileceğiniz ntcler var.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

picmanya

arkadaşlar yanlış değilsem
geçen akımın artışı ısı artışına da neden oluyorsa,
akıma artan direnciyle sınırlama getirmek için ptc kullanılabilir.
ntc burda iş görmez galiba.

eğer böyle ise benim aradığım doğruymuş ben ptc ile ilgileniyorum amacım optokuplör çıkışından akacak 100mA. den fazla akıma izin vermemek istiyorum.

yalnız ben aşırı akımı çekene kadar bu ptc ısınamaz bile devremi korumazki.
niye akım sınırlama işlerinde bunu kullanıyorlar anlamadım.
demekki hassas devreleri koruyamıyor sonucu çıkıyor.

pcb_desing

PTC yi miliamper devrelerinde kullanmanız uygun degildır genel olarak AC gerılımlerde role mantıgıyla calısır yani ani yuklemelerde genel olarakta TV deguaz bobinlerı çamasır makınalarının kapagında vw bunun gıbı Ac uygulamalında PTC biz elektronıkcıler  uygun bır malzeme degıl aslında

salim ALTIN

Merhaba.
Alıntı yapılan: stlg - 03 Mart 2011, 10:58:29
Arkadaslar akım sınırlayıcı ,yuksek capta, yuksek akımlara dayanabilen, ntc leri nereden bulabiliriz

47D-15 vs gibi

Özdisanda var.  Akım ve omaj değerine göre satın alabilirsin. OHM elektronikte de bulman mümkün.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

stlg

Salim hocam
Ozdisanda ntc ve kodu ile arattım ama bulamadım sizden temin edebilirmiyiz acaba